• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Plan mojej makiety

Reakcje
0 0 0
#1
Cześć.
Wymyśliłem wreszcie plan mojej makiety, niestety dysponuje bardzo małym miejscem, wiec makietą będzie jedna deska.
Oto i jej plan.

Opis:
czarna linia to tory
ciemno czerwona to perony
szary prostokąt to nastawnia
czerwony to stacja
zielony to wejście na perony
niebieska linia to przejście nad torowiskiem
A teraz pytania:
gdzie trzeba umieścić semafory od razu mówię że ma to być makieta ze starych czasów
i co jeszcze można by dodać żeby było to bardziej efektowne.
 

Załączniki

Reakcje
1 0 0
#2
Jeśli to skala H0 to musisz zagospodarować przynajmniej 3 m na długość, więc na jednej desce się nie skończy. Żeby było ciekawiej to dołóż po jednym rozjeździe z każdej strony stacji.
 
OP
OP
milosz216
Reakcje
0 0 0
#3
A zapomniałem powiedzieć, że jest to skala TT, a rozjazdów wolał bym nie dawać bo sporo kosztują, na razie tą kasę wolał bym zagospodarować w kilka budynków które jeszcze muszę kupić. Chodziło mi o to, czy jeszcze można by dać jakieś budynki infrastruktury i gdzie trzeba dać semafory.
A i jeszcze muszę dodać że na tym wszystkim będzie trakcja elektryczna.
 

attamus

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
milosz216 napisał(a):
A zapomniałem powiedzieć, że jest to skala TT, a rozjazdów wolał bym nie dawać bo sporo kosztują, na razie tą kasę wolał bym zagospodarować w kilka budynków które jeszcze muszę kupić. Chodziło mi o to, czy jeszcze można by dać jakieś budynki infrastruktury i gdzie trzeba dać semafory.
A i jeszcze muszę dodać że na tym wszystkim będzie trakcja elektryczna.
Zapraszam na ForumTT,
pozdrawiam attamus
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#5
To, co narysowałeś, to nie jest stacja, tylko przystanek osobowy. Nie ma tam rozjazdów, więc niepotrzebne są żadne urządzenia sterowania ruchem i semafory. Można tam tylko ewentualnie urządzić posterunek odstępowy (blokowy). Wtedy semafory należy ustawić przy końcu peronu (jak gdyby "wyjazdowe" z torów przy peronie), po jednym przy każdym torze, przy założeniu oczywiście ruchu prawostronnego. Semafory kształtowe powinny być jednoramienne, a jeżeli mają być świetlne, będą 2-komorowe (światło czerwone i zielone).
 
OP
OP
milosz216
Reakcje
0 0 0
#9
Dobra, jutro wybieram się do loko model i może do parowozika, żeby kupić te tory, ponieważ chodzi mi o kolor podkładów brązowy, a w necie nie ma brązowych, wiec jest jeszcze coś co jest nie drogie a mógł bym na zelektryfikowanej trasie dać, czy np mogły by być jeszcze dla parowozów krany nawadniające?
 

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
81 1 0
#10
milosz216 napisał(a):
czy np mogły by być jeszcze dla parowozów krany nawadniające?
A po co ?? Skoro jest odcinek zelektryfikowany to oznacza, że jest tam więcej lokomotyw elektrycznych niż parowych więc nie potrzebne jest wodowanie.... Ale jeśli juz miał byś dac kran wodny to wypadało by jeszcze dać wieże ciśnień....
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#12
Trochę to wszystko nonsensowne. Posterunek odstępowy, linia dwutorowa i na jednym z dwóch torów wodowanie parowozów????????? Znowu skoro aż musi byc kładka nad torami, to i ruch pewnie spory. To jak to sie wszystko spina do kupy?????
 
OP
OP
milosz216
Reakcje
0 0 0
#13
Dobrze to zacznijmy od początku, mam dwa tory najzwyklejsze, między nimi peron, na górze dworzec no i jak na taką deske to mi sie coś tak mało rzeczy wydaje dajcie wy jakieś propozycje.
A no właśnie znalazłem w internecie zdj czegos takiego o co mi chodzi.
 

Załączniki

Ł

Łukasz K

Gość
#16
@Milosz216: Miłosz może zacznijmy od tego, że jutro jak się wybierzesz do sklepu to kupisz to co już jest pewne - tory. Chcesz kupić semafory i chcesz żeby to wszystko było tanie. Dlatego ja Ci odradzam semafory one (przynajmniej w H0) nie są tanie. Do tego na Twoim przystanku osobowym są zbyteczne, co też wcześniej zauważyli Koledzy. Najwyżej zakup te krany nawadniające i jakąś wieżę ciśnień. One mogą być pamiątką po czasach wcześniejszych i nie pełnić już swojej funkcji. A mało to takich ?
W Miechowie, czy Kr. Płaszowie można takie spotkać. W Miechowie razem z wieżą ciśnień. Jak zrobisz już to na tej desce to pokaż zdjęcia, wtedy pomyślimy.
 
OP
OP
milosz216
Reakcje
0 0 0
#17
Ok, tory na pewno kupię i jeszcze te krany , a jeżeli zostanie mi kasy to wieże ciśnień, jak wrócę do domu, to poukładana desce to już, i myślimy dalej.
 

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
81 1 0
#18
Tu nie ma co myśleć, budowe makiety rozpoczyna się od narysowania szkiacu najpierw w skali np1:10 a potem to przenieść na skale 1:1.... wtedy wiemy ilepotrzebujemy miejsca na makiete i co i gdzie będziemy ustawiali na makiecie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#19
Strasznie się wszyscy koledzy rozpisali. Ja mam propozycję, by nie przekonywać Miłosza do kolejnych zmian w jego projekcie. Niech zacznie taki, jaki wymyślił. Skoro chce semafory, to niżej propozycja ich ustawienia. Żurawie wodne na przystanku nie mają żadnego sensu, bo pociągi stają tam tylko na bardzo krótko. Z kolei jako pozostałość po dawniejszych czasach też nie bardzo, bo musiałyby być inne ślady: co najmniej małej stacji, a to już sporo roboty. Miłosz, daruj sobie te żurawie i wieżę ciśnień. I tak będziesz miał dość roboty. Ja bym pozostał przy przystanku osobowym na linii 2-torowej, ewentualnie z posterunkiem odstępowym i dwoma semaforami. To, co Miłosz pokazał na zdjęciu, to jest stacja - wyraźnie widać rozjazdy - więc nie może to być dokładnym wzorem do skopiowania, ale raczej ogólną inspiracją (np. ta kładka dla pieszych).
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 21
Planuję 5
Planuję 18
Planuję 8
Planuję 52

Podobne wątki