• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

plan modułowej stacji kolejowej

Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Jestem nowym użytkownikiem na forum. Nazywam się Piotr Ostrowski, w kwietniu skończę 17 lat, mieszkam w Warszawie. Jestem miłośnikiem kolejnictwa i początkującym modelarzem. Chciałbym zrobić trzy modułową makietę stacji podobnej do helskiej. Jednak nie wiem kilku rzeczy. Kiedy były zmienione semafory na świetlne, może w 1982 roku podczas modernizacji ? Jakie zwrotnice i tory zastosować, waham się między piko, a tilingiem. W którym konkretnym miejscu muszą być umieszczone semafory i tarcze manewrowe ? Poniżej wstawiam załącznik do planu stacji. Niestety zrobiony w paincie i nie mogę go dodać , a drugi z any rail też nie mogę dodać. Bardzo proszę drogich użytkowników o pomoc.


Podgląd załącznika plan.png

plan.png
34 KB
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Po pierwsze nie tiling tylko Tillig, a po drugie, to żadnego planu pod podanym linkiem nie znalazłem. Jest tylko główna strona Gmail...
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#3
Faktycznie nie wyświetla się, ech jak wstawić załącznik do obrazu ? Teraz jest dobrze, wystarczy wstawiać zdjęcia z telefonu. (y)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

marian

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
6 0 0
#4
Coś słabo widać na tym rysunku. Może spróbuj narysować to w SCARMie. Program jest darmowy. Albo wrzuć plik z tego AnyRail. Zapewne da się wyeksportować jakiegoś jpg-a i zamieścić go tutaj.
 
Reakcje
45 1 5
#9
No to się zacznie dyskusja jak na temat szczepień... 100 osób powie że 15-stopniowy rozjazd jest zbyt ostry a jedna powie że może być i to ta jedna osoba stanie się wyrocznią w sporze. Grrrr...

A tak na poważnie. Rozjazdy o kącie 15 stopni mogłyby i być gdzieś stosowane na torach bocznych, odstawczych gdzie prędkość przetaczania jest bardzo bardzo mała. Rozjazdy na torach głównych są dużo dużo łagodniejsze. Poczytaj artykuły na temat geometrii torów dostępne na stronach PZMK. Bardzo wiele można się z nich nauczyć.
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#13
Merlin, ale z dostępnością tych zwrotnic jest problem. Sporo tego artykułu, ale jakoś przebrnąłem, czyli je się stosuje. Mimo to wolę 15 stopni, bo pomiędzy torami od tej zwrotnicy ma się znajdować wąski peron. A na stacji końcowej, gdzie pociąg musi jechać wolniej taki rozjazd może się znaleźć ?
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#14
Jak dasz Tillig 85343 i 85344 będzie dobrze. Te rozjazdy nie wyglądają wcale najgorzej, szczególnie jak masz niedużo miejsca. Rozjazdy 12 stopni są interesujące ale nie znajdziesz do nich u Tilliga żadnych innych pasujących rozjazdów ani skrzyżowań torów. Rozjazdy 6°30' to już przerost formy nad treścią - modelarstwo to sztuka kompromisu - szczególnie jeśli chcesz odwzorować coś więcej niż małą stacyjkę z dwiema głowicami która zajmie Ci dobre kilka metrów przy takich rozjazdach (bo przecież używając takich rozjazdów nie można skrócić długości torów na stacji - będzie to wyglądało komicznie).

Najlepsze byłyby rozjazdy 10° od Wellera, ale trzeba długo czekać na dostawę, albo umieć je zbudować samemu.

http://www.tillig.com/Produkte/produktinfo-85343.html

 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#18
Długość całkowita tych zwrotnic to 60 cm.
A całkowita długość rozjazdów?:eek: Bo mi wychodzi, że dwa rozjazdy to 718 mm,,,

p98mk.jpg


Generalnie 2 "głowice" (mowa tylko o 4 rozjazdach) zajmą Ci 1436 mm. Miejsca masz niby 299 cm, to na tory stacyjne zostaje Ci mniej niż 1554 mm - czyli półtora flexa. A wg planu tam powinny być jeszcze kolejne rozjazdy.

To co zamierzasz zrobić to będzie karykatura - no chyba, że planujesz zbudować trapez to wtedy powinno być ok.

To nawet przy rozjazdach 15 stopniowych będzie wyzwanie.

Chyba, że jesteś zwykłym trollem który wrzucił nam tutaj zrzut stacji z semaforka i próbujesz zaistnieć. Bo Twój rysunek z pierwszego wpisu to nic innego jak plan z semaforka z dorysowanymi wymiarami. Takiej wielkości stacja nie zmieści się na 3 metrach w H0 :ROFL:


 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#19
Sama głowica zajmie 130 cm, użyłem zwrotnic nr 82342 i 82341. Wydłużę stację do 6 metrów, aby uzyskać długość użytkową peronów 260 cm ( w rzeczywistości 226 metrów) . Nie chcę robić karykatury stacji, bo nie o to w modelarstwie chodzi. Co sądzisz Corwin o tych wymiarach? PS: Dziękuję Ci za przejrzysty układ stacji, mi jak zapisałem wyszedł rozmazany.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 61
Planuję 18
Planuję 74
Planuję 8
Planuję 52

Podobne wątki