• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plan makiety H0 2m x 1,40m

OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#21
Witaj
Idziemy do przodu widzę :)
Jeśli strategia się zmieniła i makieta będzie dookoła pokoju, to:
1. Dobrze, abyś rozrysował najpierw plan pokoju ( uwzględniając meble i wymiary wszystkich elementów, nie tylko ścian).
2. W gotowym planie pokoju wklej plan potencjalnego układu skrzynek (moduły, segmenty) makiety.
3. Wykonaj próbnie >> 2 DWIE << skrzynki o odpowiednich wymiarach i przymierz na żywo w pokoju, będziesz miał jako takie pojęcie, ile miejsca może zajmować reszta skrzynek.
4. Wtedy rozrysuj NOWY plan układu torowego na planie skrzynek z pkt 2.
Mogę się założyć o czekoladę, że nie wyjdzie zwykłe jajo.... :)
5. POKAŻ na forum i będziemy kombinować dalej.

Powodzenia :)
Dzięki za rady. Segmenty chyba będę robił ze steroduru i podklejał od spodu jakimś twardszym materiałem. mierzyłem pokój to od szafki do szafki mam -+1,50m szerokośći i -+ 2m długości później postaram sobie w jakomś programie ogarnąć dokładnie plan mebli i torowisko z budynkami itp.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#22
Skrzynki ze sklejki 8 lub 10mm, wystarczająco lekkie, ale bardziej trwałe, niż styrodur.
Styroduru używa się raczej do modelowania terenu (zamiast styropianu).

Pokazuj każdy etap, aby uniknąć błędów w dalszych etapach.
 
Reakcje
18 0 0
#23
Dosyć dobry układ jak na taką powierzchnię, z tym że kolega @szczawiont z tego co widzę będzie korzystać z torów PIKO A-Gleis
Początkowo chciałem użyć torów Roco jednak ostatecznie właśnie ten schemat jest na torach Piko (większa dostępność w Polsce).
"Bocznicę" po lewej stronie zakończyłem na krawędzi makiety, tak aby można było coś do niej w przyszłości dołączyć, gdyby chcieć "wyjechać" po za makietę
Też tak o niej myślę w (dalekiej) perspektywie.
Tak, o ile dany wagon jest przystosowany do poruszania się po takim łuku. W 90% przypadków tak właśnie jest, a nawet po łuku R1 (promień około 360 mm) pojedzie
Po pierwszych testach na tym układzie - po wewnętrznej pętli 2x "igreki" Robo+ 1 Bhp Piko dają radę. Ten drugi moim zdaniem lepiej - ale jest to wagon z zestawu startowego, gdzie właśnie były dołączone łuki R2, więc chyba ktoś w Piko to testował ;)
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#26
Zamieniłbym rozjazdy łukowe z prawej strony aby to z zewn można było jechać na wewn.
Dodatkowo raczej nie robi się rozjazdów na środku (stacji?Torów odstawczych?) Przesunąłbym maksymalnie w lewo lub w prawo te dwa środkowe rozjazdy.
Mógłbyś właściwie też napisać co chcesz aby było na tej makiecie, co u góry ,co na dole.
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#27
Zamieniłbym rozjazdy łukowe z prawej strony aby to z zewn można było jechać na wewn.
Dodatkowo raczej nie robi się rozjazdów na środku (stacji?Torów odstawczych?) Przesunąłbym maksymalnie w lewo lub w prawo te dwa środkowe rozjazdy.
Mógłbyś właściwie też napisać co chcesz aby było na tej makiecie, co u góry ,co na dole.
zrobiłem tak rozjazdy po prawej gdyż te na stacji pozwalają zmienić tor tak żeby z wewnętrznej na zwenętrzną można było zjechać i na odwrót ale te zwrotnice na stacji to przesunę. na środku makiety (wewnętrzna stacja) głownie towarowa a dolna pasażerska. a na górze taka duża mieszana stacja. makietę planuję zrobić epoka 6
 

Podobne wątki