• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plan makiety H0 2m x 1,40m

Reakcje
20 0 4
#1
Planuje zbudować pierwszą makietę w skali H0 mam ograniczone miejsce 2m na 1,40m. Chciałbym makietę jakoś zwęzić i skrocić gdyby się dało gdyż bez tego makieta by była od szafki do szafki i sterowało by sie nia od srodka dlatego chciał bym sprobowac ja zwęzić.
 

Załączniki

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#4
Ten układ "nie przejdzie" ponieważ w części stacyjnej masz tory za blisko siebie i wagony będą zderzać się ze sobą. Jeżeli chcesz zwęzić makietę to wystarczy "wyrzucić" proste odcinki torów i już będzie węższa więc nie wiem o co chodzi?
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#5
Pokaż zdjęcie/rysunek tego pokoju. Może warto zrobić tak, że ty będziesz siedział w środku, a makieta będzie szła dookoła pokoju?
 
Reakcje
18 0 0
#7
taki projekt wymyslilem od szafki do szafki mam +-2m na +-1,40m Zobacz załącznik 829237
A może wariacja na podstawie wspólnie z kolegami z forum wymyślonego mojego schematu:

1628598914826.png


U ciebie widzę błędy, na które zwracali mi koledzy uwagę:
- krótkie odcinki pomiędzy łukami - które mają jedynie na siłę wydłużyć przejazd pociągu;
- umieszczenie rozjazdów na całej powierzchni makiety - ładnie wyglądają jednak kiedy są przy stacji a nie wzdłuż całej trasy;
- ten taki "wihajster" po lewej stronie... nie dość że łuk to jeszcze trzeba nad torami sięgać do niego - więc przy jadącym pociągu główną linią niewygodnie i niezbyt bezpiecznie cos tam ustawiać;
- po lewej stronie na górze jest na oko za mało miejsca przy wyjściu z zakrętu R3 - np. "Bohuny" na mniejszej pętli po spotkaniu w tym miejscu innego składu mogą spowodować nieszczęście;
Wielkość mojego planu to 190x125 cm. Wrzucam też zdjęcie jak wygląda to u mnie po złożeniu podczas przejazdów testowych.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#8
A może wariacja na podstawie wspólnie z kolegami z forum wymyślonego mojego schematu:

Zobacz załącznik 830283

U ciebie widzę błędy, na które zwracali mi koledzy uwagę:
- krótkie odcinki pomiędzy łukami - które mają jedynie na siłę wydłużyć przejazd pociągu;
- umieszczenie rozjazdów na całej powierzchni makiety - ładnie wyglądają jednak kiedy są przy stacji a nie wzdłuż całej trasy;
- ten taki "wihajster" po lewej stronie... nie dość że łuk to jeszcze trzeba nad torami sięgać do niego - więc przy jadącym pociągu główną linią niewygodnie i niezbyt bezpiecznie cos tam ustawiać;
- po lewej stronie na górze jest na oko za mało miejsca przy wyjściu z zakrętu R3 - np. "Bohuny" na mniejszej pętli po spotkaniu w tym miejscu innego składu mogą spowodować nieszczęście;
Wielkość mojego planu to 190x125 cm. Wrzucam też zdjęcie jak wygląda to u mnie po złożeniu podczas przejazdów testowych.
Moim zdaniem lepiej to wygląda niż samo jajko.
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#9
A może wariacja na podstawie wspólnie z kolegami z forum wymyślonego mojego schematu:

Zobacz załącznik 830283

U ciebie widzę błędy, na które zwracali mi koledzy uwagę:
- krótkie odcinki pomiędzy łukami - które mają jedynie na siłę wydłużyć przejazd pociągu;
- umieszczenie rozjazdów na całej powierzchni makiety - ładnie wyglądają jednak kiedy są przy stacji a nie wzdłuż całej trasy;
- ten taki "wihajster" po lewej stronie... nie dość że łuk to jeszcze trzeba nad torami sięgać do niego - więc przy jadącym pociągu główną linią niewygodnie i niezbyt bezpiecznie cos tam ustawiać;
- po lewej stronie na górze jest na oko za mało miejsca przy wyjściu z zakrętu R3 - np. "Bohuny" na mniejszej pętli po spotkaniu w tym miejscu innego składu mogą spowodować nieszczęście;
Wielkość mojego planu to 190x125 cm. Wrzucam też zdjęcie jak wygląda to u mnie po złożeniu podczas przejazdów testowych.
dzieki za plan prawdopodobnie go zrobie ale to na nastepne wakacje bo na te nie uzbieram pieniedzy na calom makiete. w te tylko mala diorame na pulke
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#10
dzieki za plan prawdopodobnie go zrobie ale to na nastepne wakacje bo na te nie uzbieram pieniedzy na calom makiete. w te tylko mala diorame na pulke
Dzięki za plan, prawdopodobnie go zrobię, ale to na następne wakacje, bo na te nie uzbieram pieniędzy na całą makietę. W te tylko małą dioramę na półkę.
Młody kolega powinien bardziej się przyłożyć na lekcjach polskiego, bo zęby bolą, jak się to czyta. Proszę też pamiętać o polskich literach, kropkach i przecinkach oraz wielkich literach tam, gdzie trzeba.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#11
A może wariacja na podstawie wspólnie z kolegami z forum wymyślonego mojego schematu:
Dosyć dobry układ jak na taką powierzchnię, z tym że kolega szczawiont z tego co widzę będzie korzystać z torów PIKO A-Gleis, a także biorąc pod uwagę nieco inną powierzchnię (do 1400 x 2000 mm) należałoby nieco przerobić ten układ, a właściwie po prostu "przełożyć" go na system torowy PIKO, co też uczyniłem i prezentuję poniżej:

szczawiont_1400x2000_wersja_1_tory.jpg

szczawiont_1400x2000_wersja_1_podzial.jpg

szczawiont_1400x2000_wersja_1_podzial_wymiary.png

Powyżej wersja na płycie o wymiarach 1400 mm na 2000 mm, a poniżej wersja nieco pomniejszona, na płycie o wymiarach 1300 mm na 1900 mm.

szczawiont_1300x1900_wersja_1_tory.jpg

szczawiont_1300x1900_wersja_1_podzial.jpg

szczawiont_1300x1900_wersja_1_podzial_wymiary.png

W pierwszej "większej" wersji użyłem torów łukowych R3 i R4, w "mniejszej" torów R2 i R3. Zaproponowane układy zostały przygotowane wyłącznie z użyciem fabrycznych odcinków torów, ale oczywiście lepiej byłoby je zastąpić po prostu odpowiednio dociętym torem G940 tzn. flexem, dzięki czemu nie byłoby konieczności takiego "sztukowania" torów prostych przy pomocy różnych małych odcinków (G62, G107, G115, G119). "Bocznicę" po lewej stronie zakończyłem na krawędzi makiety, tak aby można było coś do niej w przyszłości dołączyć, gdyby chcieć "wyjechać" po za makietę. Oczywiście w normalnej eksploatacji powinna ona być dobrze zabezpieczona, aby nie doszło do niekontrolowanego wyjazdu z makiety. Jeżeli kolega szczawiont nie planuje w przyszłości niczego niej dołączać to wystarczy w obu projektach po prostu ją skrócić albo najlepiej zastąpić całą od rozjazdu dwoma torami G239.
dzieki za plan prawdopodobnie go zrobie ale to na nastepne wakacje bo na te nie uzbieram pieniedzy na calom makiete. w te tylko mala diorame na pulke
dzieki za plan, prawdopodobnie go zrobie, ale to na nastepne wakacje, bo na te nie uzbieram pieniedzy na calom makiete. w te tylko mala diorame na pulke.
Dzięki za plan, prawdopodobnie go zrealizuję (zrobię), ale w następne wakacje, bo w obecne już nie zdążę uzbierać pieniędzy na całą makietę, jedynie wykonam małą dioramę na półkę.

Drogi Kolego szczawiont, nie obraź się, ale mógłbyś przykładać większą wagę do poprawnej pisowni, tym bardziej, że jak pokazałeś w pierwszych kilku wpisach, potrafisz, choć i one nie są pozbawione błędów. Powyżej pozwoliłem sobie zaznaczyć błędy w Twoim wpisie oraz napisać go ponownie w sposób poprawny i nieco zmieniony stylistycznie, tak jak należałoby to napisać. Widzę, że jesteś młody (14 lat). W Twoim wieku również popełniałem różne błędy, ale ważne by chcieć zachowywać poprawną pisownię i starać się unikać błędów, a przede wszystkim przed wysłaniem/opublikowaniem swojego wpisu, jeszcze raz go uważnie przeczytać i poprawić błędy. Zwracam Ci uwagę, gdyż Twój ostatni wpis jest bardzo rażącym przykładem niedbalstwa o poprawną pisownię. Tak prawdę powiedziawszy, to ja właśnie czytając m.in. forum i na nim pisząc (również mi zwracano uwagę na moje błędy) nauczyłem się poprawnie pisać i stosować zasady właściwej pisowni.

Nie zrażaj się naszymi uwagami, ale weź je sobie do serca i staraj się pisać poprawnie. Z naszej strony zapewniam o wsparciu dla Ciebie w rozwoju Twojej pasji i gotowości do pomocy przy projektowaniu makiety. Na koniec dobra rada - lepiej 2 lata planować, niż w 2 tygodnie zepsuć... także cierpliwości. Czytaj, czytaj i czytaj, a jak nie będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie (spróbuj jej wcześniej poszukać) to zapytaj - możesz liczyć na odpowiedź z naszej strony. Powodzenia!
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#12
Dosyć dobry układ jak na taką powierzchnię, z tym że kolega szczawiont z tego co widzę będzie korzystać z torów PIKO A-Gleis, a także biorąc pod uwagę nieco inną powierzchnię (do 1400 x 2000 mm) należałoby nieco przerobić ten układ, a właściwie po prostu "przełożyć" go na system torowy PIKO, co też uczyniłem i prezentuję poniżej:

Zobacz załącznik 832206
Zobacz załącznik 832204
Zobacz załącznik 832205

Powyżej wersja na płycie o wymiarach 1400 mm na 2000 mm, a poniżej wersja nieco pomniejszona, na płycie o wymiarach 1300 mm na 1900 mm.

Zobacz załącznik 832203
Zobacz załącznik 832201
Zobacz załącznik 832202

W pierwszej "większej" wersji użyłem torów łukowych R3 i R4, w "mniejszej" torów R2 i R3. Zaproponowane układy zostały przygotowane wyłącznie z użyciem fabrycznych odcinków torów, ale oczywiście lepiej byłoby je zastąpić po prostu odpowiednio dociętym torem G940 tzn. flexem, dzięki czemu nie byłoby konieczności takiego "sztukowania" torów prostych przy pomocy różnych małych odcinków (G62, G107, G115, G119). "Bocznicę" po lewej stronie zakończyłem na krawędzi makiety, tak aby można było coś do niej w przyszłości dołączyć, gdyby chcieć "wyjechać" po za makietę. Oczywiście w normalnej eksploatacji powinna ona być dobrze zabezpieczona, aby nie doszło do niekontrolowanego wyjazdu z makiety. Jeżeli kolega szczawiont nie planuje w przyszłości niczego niej dołączać to wystarczy w obu projektach po prostu ją skrócić albo najlepiej zastąpić całą od rozjazdu dwoma torami G239.

Dzięki za plan, prawdopodobnie go zrealizuję (zrobię), ale w następne wakacje, bo w obecne już nie zdążę uzbierać pieniędzy na całą makietę, jedynie wykonam małą dioramę na półkę.

Drogi Kolego szczawiont, nie obraź się, ale mógłbyś przykładać większą wagę do poprawnej pisowni, tym bardziej, że jak pokazałeś w pierwszych kilku wpisach, potrafisz, choć i one nie są pozbawione błędów. Powyżej pozwoliłem sobie zaznaczyć błędy w Twoim wpisie oraz napisać go ponownie w sposób poprawny i nieco zmieniony stylistycznie, tak jak należałoby to napisać. Widzę, że jesteś młody (14 lat). W Twoim wieku również popełniałem różne błędy, ale ważne by chcieć zachowywać poprawną pisownię i starać się unikać błędów, a przede wszystkim przed wysłaniem/opublikowaniem swojego wpisu, jeszcze raz go uważnie przeczytać i poprawić błędy. Zwracam Ci uwagę, gdyż Twój ostatni wpis jest bardzo rażącym przykładem niedbalstwa o poprawną pisownię. Tak prawdę powiedziawszy, to ja właśnie czytając m.in. forum i na nim pisząc (również mi zwracano uwagę na moje błędy) nauczyłem się poprawnie pisać i stosować zasady właściwej pisowni.

Nie zrażaj się naszymi uwagami, ale weź je sobie do serca i staraj się pisać poprawnie. Z naszej strony zapewniam o wsparciu dla Ciebie w rozwoju Twojej pasji i gotowości do pomocy przy projektowaniu makiety. Na koniec dobra rada - lepiej 2 lata planować, niż w 2 tygodnie zepsuć... także cierpliwości. Czytaj, czytaj i czytaj, a jak nie będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie (spróbuj jej wcześniej poszukać) to zapytaj - możesz liczyć na odpowiedź z naszej strony. Powodzenia!
Dzięki za plan oraz za poprawienie pisowni staram się pisać poprawnie chodź czasem mi to nie wychodzi a nie pomaga temu fakt że mam problemy z ortografią i interpunkcją. Przemyśle projekt może coś zmienię bo mam jeszcze parę pomysłów
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#13
Dosyć dobry układ jak na taką powierzchnię, z tym że kolega szczawiont z tego co widzę będzie korzystać z torów PIKO A-Gleis, a także biorąc pod uwagę nieco inną powierzchnię (do 1400 x 2000 mm) należałoby nieco przerobić ten układ, a właściwie po prostu "przełożyć" go na system torowy PIKO, co też uczyniłem i prezentuję poniżej:

Zobacz załącznik 832206
Zobacz załącznik 832204
Zobacz załącznik 832205

Powyżej wersja na płycie o wymiarach 1400 mm na 2000 mm, a poniżej wersja nieco pomniejszona, na płycie o wymiarach 1300 mm na 1900 mm.

Zobacz załącznik 832203
Zobacz załącznik 832201
Zobacz załącznik 832202

W pierwszej "większej" wersji użyłem torów łukowych R3 i R4, w "mniejszej" torów R2 i R3. Zaproponowane układy zostały przygotowane wyłącznie z użyciem fabrycznych odcinków torów, ale oczywiście lepiej byłoby je zastąpić po prostu odpowiednio dociętym torem G940 tzn. flexem, dzięki czemu nie byłoby konieczności takiego "sztukowania" torów prostych przy pomocy różnych małych odcinków (G62, G107, G115, G119). "Bocznicę" po lewej stronie zakończyłem na krawędzi makiety, tak aby można było coś do niej w przyszłości dołączyć, gdyby chcieć "wyjechać" po za makietę. Oczywiście w normalnej eksploatacji powinna ona być dobrze zabezpieczona, aby nie doszło do niekontrolowanego wyjazdu z makiety. Jeżeli kolega szczawiont nie planuje w przyszłości niczego niej dołączać to wystarczy w obu projektach po prostu ją skrócić albo najlepiej zastąpić całą od rozjazdu dwoma torami G239.

Dzięki za plan, prawdopodobnie go zrealizuję (zrobię), ale w następne wakacje, bo w obecne już nie zdążę uzbierać pieniędzy na całą makietę, jedynie wykonam małą dioramę na półkę.

Drogi Kolego szczawiont, nie obraź się, ale mógłbyś przykładać większą wagę do poprawnej pisowni, tym bardziej, że jak pokazałeś w pierwszych kilku wpisach, potrafisz, choć i one nie są pozbawione błędów. Powyżej pozwoliłem sobie zaznaczyć błędy w Twoim wpisie oraz napisać go ponownie w sposób poprawny i nieco zmieniony stylistycznie, tak jak należałoby to napisać. Widzę, że jesteś młody (14 lat). W Twoim wieku również popełniałem różne błędy, ale ważne by chcieć zachowywać poprawną pisownię i starać się unikać błędów, a przede wszystkim przed wysłaniem/opublikowaniem swojego wpisu, jeszcze raz go uważnie przeczytać i poprawić błędy. Zwracam Ci uwagę, gdyż Twój ostatni wpis jest bardzo rażącym przykładem niedbalstwa o poprawną pisownię. Tak prawdę powiedziawszy, to ja właśnie czytając m.in. forum i na nim pisząc (również mi zwracano uwagę na moje błędy) nauczyłem się poprawnie pisać i stosować zasady właściwej pisowni.

Nie zrażaj się naszymi uwagami, ale weź je sobie do serca i staraj się pisać poprawnie. Z naszej strony zapewniam o wsparciu dla Ciebie w rozwoju Twojej pasji i gotowości do pomocy przy projektowaniu makiety. Na koniec dobra rada - lepiej 2 lata planować, niż w 2 tygodnie zepsuć... także cierpliwości. Czytaj, czytaj i czytaj, a jak nie będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie (spróbuj jej wcześniej poszukać) to zapytaj - możesz liczyć na odpowiedź z naszej strony. Powodzenia!
Czy jak użyje łuki R2 nie będę miał problemu z przejazdem dlugich wagonów?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#14
Witaj młody adepcie sztuki modelarskiej.
Miejsce na makietę, to bolączka każdego, kto chce ją budować, a nie ma tego miejsca wystarczająco dużo lub w ogóle.
Jakie jest rozwiązanie w Twoim przypadku?
Jest ich kilka:
1. Możesz spróbować (za zgodą rodziców) zbudować makietę dookoła pokoju (są chyba przynajmniej 2 takie na forum: makieta Przemytnika i makieta kolegi garcia ramirez).
2. Możesz zrobić makietę wg planu, który pomógł Ci uściślić kol. Remaj. Ale w tym przypadku "przeprosiłbym się" z epoką III w klimacie prowincjonalnym (czyli klasyk), bo w niej taka makieta ma większy sens. Składy są krótsze, wagony są krótsze i lepiej wyglądają na łukach, niż 4 i 5-epokowe długasy, które na takich łukach składają się jak tramwaj (dlatego R2 nazywają łukami tramwajowymi).
3. Możesz zrobić ten stół z torami jako "wybieg", a techniki modelarskie ćwiczyć na dioramach.
4. Możesz zrobić makietę w epoce IV lub V, z 1 torem głównym, 1 niewielką stacyjką, która przyjmie krótki pociąg osobowy (stonka i 1 bonanza lub 1 bohun) lub towarowy, ale skupić się na szczegółach, na ćwiczeniu tworzenia świata w miniaturze.
5. Możesz zmienić skalę na mniejszą (TT lub N), wtedy "miejsca przybywa", ale nieco ubywa innych możliwości.

Jest wiele opcji. Wybór należy do Ciebie.
Działaj i pokazuj.

Powodzenia. :)
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#15
Witaj młody adepcie sztuki modelarskiej.
Miejsce na makietę, to bolączka każdego, kto chce ją budować, a nie ma tego miejsca wystarczająco dużo lub w ogóle.
Jakie jest rozwiązanie w Twoim przypadku?
Jest ich kilka:
1. Możesz spróbować (za zgodą rodziców) zbudować makietę dookoła pokoju (są chyba przynajmniej 2 takie na forum: makieta Przemytnika i makieta kolegi garcia ramirez).
2. Możesz zrobić makietę wg planu, który pomógł Ci uściślić kol. Remaj. Ale w tym przypadku "przeprosiłbym się" z epoką III w klimacie prowincjonalnym (czyli klasyk), bo w niej taka makieta ma większy sens. Składy są krótsze, wagony są krótsze i lepiej wyglądają na łukach, niż 4 i 5-epokowe długasy, które na takich łukach składają się jak tramwaj (dlatego R2 nazywają łukami tramwajowymi).
3. Możesz zrobić ten stół z torami jako "wybieg", a techniki modelarskie ćwiczyć na dioramach.
4. Możesz zrobić makietę w epoce IV lub V, z 1 torem głównym, 1 niewielką stacyjką, która przyjmie krótki pociąg osobowy (stonka i 1 bonanza lub 1 bohun) lub towarowy, ale skupić się na szczegółach, na ćwiczeniu tworzenia świata w miniaturze.
5. Możesz zmienić skalę na mniejszą (TT lub N), wtedy "miejsca przybywa", ale nieco ubywa innych możliwości.

Jest wiele opcji. Wybór należy do Ciebie.
Działaj i pokazuj.

Powodzenia. :)
mam już rozjazdy i tory w skali h0 więc zmiana jej nie wchodzi w gre prawdopodobnie bedę budował plan, który dostałem wyżej. Myślałem czy jakoś tego nie połączyć ze skalą H0e ale raczej zrobię wszystko w jednej H0. Robienie makiety już ćwiczę na dioramie.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#16
Jedno drugiemu nie przeszkadza :)
Rozjazdy się nie stracą. Przy budowie makiety "wszystko" się przyda :)
Remaj sparafrazował moje powiedzonko:
Lepiej planować 2 lata, niż spierniczyć w 2 godziny.
Kolejna zasada to: P O W O L I
Trzecia zasada: Mniej znaczy więcej. (Czyli więcej torów, budynków nie znaczy lepiej. Modelarstwo to odwzorowywanie. Obserwuj świat, przeglądaj zdjęcia, inspiruj się aż trafisz na to, co będziesz chciał przedstawić na makiecie).
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#17
Jedno drugiemu nie przeszkadza :)
Rozjazdy się nie stracą. Przy budowie makiety "wszystko" się przyda :)
Remaj sparafrazował moje powiedzonko:
Lepiej planować 2 lata, niż spierniczyć w 2 godziny.
Kolejna zasada to: P O W O L I
Trzecia zasada: Mniej znaczy więcej. (Czyli więcej torów, budynków nie znaczy lepiej. Modelarstwo to odwzorowywanie. Obserwuj świat, przeglądaj zdjęcia, inspiruj się aż trafisz na to, co będziesz chciał przedstawić na makiecie).
Zanim zbuduję makietę to trochę minie bo narazie jestem na etapie zbierania pieniędzy co nie zmienia że chciał bym żeby makieta była w skali 1-87 a co do ilości budynków itp to właśnie chciał bym żeby to była taka makieta gdzie jest tego typu rzeczy mało a więcej zieleni samego terenu
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#18
Czy jak użyje łuki R2 nie będę miał problemu z przejazdem dlugich wagonów?
Tak, o ile dany wagon jest przystosowany do poruszania się po takim łuku. W 90% przypadków tak właśnie jest, a nawet po łuku R1 (promień około 360 mm) pojedzie. Producenci tak przygotowują modele, aby mogły jeździć nawet po tak ciasnych łukach. Czasami w instrukcji jest zastrzeżenie, że model nie może poruszać się po łukach o promieniach mniejszych niż x. Czasem dotyczy to tylko przypadku, gdy będziemy chcieli zamontować jakieś dodatkowe elementy w podwoziu (np. stopnie wejściowe), które powodowałyby wykolejenie się modelu na ciasnym łuku np. przez to, że wózek zahaczałby o zamontowane dodatkowe elementy. Generalnie nie stanowi to problemu, a minimalny promień, po którym może poruszać się model można sprawdzić np. na stronie producenta - dla większości modeli jest to standardowe 358 mm. Odrębną kwestią pozostanie to jak długi wagon będzie się prezentować na takim łuku... generalnie będzie to wyglądać "słabo", ale jeśli taki widok Ci nie przeszkadza, to spokojnie możesz użyć tych łuków :) . Na takich ciasnych łukach zdecydowanie lepiej prezentują się krótkie dwuosiowe wagony, ale tak jak napisał @Kris, to wymagałoby raczej zmiany epoki np. na wspomnianą III, z resztą bardzo klimatyczną, ale do tego klimatu być może dopiero z czasem się dorasta ;) . Oczywiście w III epoce też były długie wagony, ale w eksploatacji było wówczas również od groma różnych krótkich dwuosiowych wagonów, zarówno towarowych jak i pasażerskich, z których można złożyć pociągi o długości i charakterze adekwatnych do budowanej makiety.
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#19
pomyślałem sobie troche i wykombinowałem lekko przerowbiony plan makiety ze wzgledu na to ze chciałbym żeby środek był pusty abym miał jak sterować ze środka pociągami a makieta była by w koło pokoju od szafki do szafki to przerobiłem lekko bocznice i pozbyłem sie dolnej gdyż itak nie miał bym jak jej rozbudować ze względu na miejsce a ta środkowa by była towarowa.Makieta na początek będzie analogowa z planem zamienienia puźniej na cyfre. Prawdopodobnie makieta będzie stworzona z kilku częśći aby móc ją jakoś wynosić z pokoju (dlatego nie chce też bóg wie ile budynków na niej i innych rzeczy, które by utrudniały proces wynoszenia jej) Tylko nie wiem czy taki plan ma sens
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#20
Witaj
Idziemy do przodu widzę :)
Jeśli strategia się zmieniła i makieta będzie dookoła pokoju, to:
1. Dobrze, abyś rozrysował najpierw plan pokoju ( uwzględniając meble i wymiary wszystkich elementów, nie tylko ścian).
2. W gotowym planie pokoju wklej plan potencjalnego układu skrzynek (moduły, segmenty) makiety.
3. Wykonaj próbnie >> 2 DWIE << skrzynki o odpowiednich wymiarach i przymierz na żywo w pokoju, będziesz miał jako takie pojęcie, ile miejsca może zajmować reszta skrzynek.
4. Wtedy rozrysuj NOWY plan układu torowego na planie skrzynek z pkt 2.
Mogę się założyć o czekoladę, że nie wyjdzie zwykłe jajo.... :)
5. POKAŻ na forum i będziemy kombinować dalej.

Powodzenia :)
 

Podobne wątki