• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plan makiety do oceny

Tom77

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam serdecznie
Tytułem wstępu: po prawie 30 latach od ostatniego układania u-rurek postanowiłem zrealizować marzenia z dzieciństwa i stworzyć coś większego. W tej chwili mam miejsce na makietę w kształcie litery L. Wymiary 2,4m x 1,1m + 2,7m x 0,9m. Na to co zaplanowałem mam tory PIKO A-Gleis. O ile miesiąc temu plan mi się podobał to im dłużej na niego patrze tym więcej mam wątpliwości. Proszę o ocenę


Makieta.PNG
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#3
Moduł pętli to akurat najmniejszy problem, mam ich worek. Pytanie - co ty chcesz robic na tej makiecie? Czy puszczasz pociagi, czy bawisz sie w manewry lub symulacje ruchu na lini. Od odpowiedzi na to pytanie sporo zalezy.
 
OP
OP
T

Tom77

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Skoro ma być 2 torowa to trudno, wywalę szafę :) Co myślicie o tym, ma to większy sens ? Na tego flexa donikąd nie patrzcie
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#8
Ten plan znacznie bardziej mi się podoba, ale mam uwagi. Po pierwsze, tory na całej długości linii powinny być równolegle do siebie, a nie raz rozchodzić się, a raz schodzić. Najwyraźniej plan jest wykonany niedokładnie. Od razu mówię, nie znam tego programu i nie powiem, jak uzyskać równoległość torów na całej długości. Ale co do zasadniczego układu, jest OK. Proponuję następujące modyfikacje, jak na rysunku niżej.

1. Nie widzę potrzeby połączeń torów, zaznaczonych na żółto, proponuję wywalić.
2. W górnej głowicy stacji musi być rozjazd krzyżowy, a nie zwykłe skrzyżowanie.
3. W dolnej głowicy należy odwrócić kierunek przejścia rozjazdowego. Zaproponowałem dwa warianty, w drugim konieczny jest jeden lub dwa rozjazdy krzyżowe. Daje on jednak wydłużenie torów stacyjnych.
4. Warto rozważyć skrócenie łuku po lewej stronie (niekoniecznie pełne 180 stopni) i zrobienie wstawek prostych między odwrotnymi łukami.

Samą stację można rozbudować, dodając tory boczne (odstawcze, ładunkowe itp. Jeżeli jest więcej miejsca na prawo od stacji, można dodać tory główne po prawej, ale wtedy przydałyby się przejścia zwrotnicowe w obie strony na obu końcach stacji.

Makieta.jpg
 
OP
OP
T

Tom77

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Tory będą równolegle, limit 100 torów w scramie omijam flexami, których kładzenie nie idzie mi najlepiej

1. faktycznie bez sensu 2 zjazdy na skrajny tor, wywaliłem jeden, wywaliłem zwrotnice, drugi łukowy zostawiłem
2. mam piko K15, to nie jest to ?
3. wydłużyłem o 1 tor
4.chciałbym to zrozumieć ale ....
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#10
1. OK, ale przejście zaznaczone strzałką przeniósłbym jak najbliżej stacji.
2. Nie wiem, co to jest Piko K15. Proszę zobaczyć, czym różni się rozjazd krzyżowy od skrzyżowania i sprawdzić, co Kolega ma.
3. OK.
4. Rysunek niżej.

makieta (1).jpg
 

Podobne wątki