• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plan makiety 3,6m na 1,6m

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#21
Jeden skład puszcza w trasę, druga lokomotywa może manewrować na bocznicy.
Tak to w analogu też się da.
są już tanie rozwiązania gdzie montujemy normalne hebelki, które poprzez cyfrowy moduł sterują cyfrowo np. rozjazdami.
Uhm, tak tanie jak pieron, te wszystkie dekodery, razem z tym ustrojstwem to pewnie kosztują kilka stów, a alternatywna ilość kabelka to kilka-kilkanaście złotych.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#22
Uhm, tak tanie jak pieron, te wszystkie dekodery, razem z tym ustrojstwem to pewnie kosztują kilka stów
No tak, może mój błąd. Powinienem napisać "relatywnie tanie".
Tak to w analogu też się da.
Widzę, że Kolega jest bardzo sceptyczny w stosunku do DCC. :)
Niech założyciel tematu sobie zdecyduje jak chce, choć po jego wpisach widzę, że jednak DCC.
No, ale dość może naszej rozmowy i pomóżmy autorowi tematu w planach.
Autor jest młody, ma 14 lat i na pewno potrzebuje dobrej rady.
Bardziej bym się skupił nad urozmaiceniem układu torowego, aby się za chwilę nie znudził.
W tym to wiem, że Kolega jest pomocny.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#23
No tak, może mój błąd. Powinienem napisać "relatywnie tanie".

Widzę, że Kolega jest bardzo sceptyczny w stosunku do DCC. :)
Niech założyciel tematu sobie zdecyduje jak chce, choć po jego wpisach widzę, że jednak DCC.
No, ale dość może naszej rozmowy i pomóżmy autorowi tematu w planach.
Autor jest młody, ma 14 lat i na pewno potrzebuje dobrej rady.
Bardziej bym się skupił nad urozmaiceniem układu torowego, aby się za chwilę nie znudził.
W tym to wiem, że Kolega jest pomocny.
Jeżeli chodzi o sterowanie to faktycznie zdecydowałem na DCC więc temat sterowania można zamknąć. Pozostał jeszcze układ torów nad którym trzeba jeszcze trochę pomyśleć.
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
356 4 2
#24
... Przy takiej dostępnej powierzchni i długości niemal 4m to już można by było coś podziałać.... ale to moje zdanie. Jeśli podoba ci się to co zaproponowałeś i nadal upierasz się przy swoim - realizuj. Powodzenia :) Ja uważam że przy koncepcji o jakiej napisałem ekstra można się bawić nawet na samym fragmencie szlaku kolejowego jeśli jest dopicowany do maxa i realny.

Przykłady
Wbrew pozorom 4m długości to nie tak dużo jak na H0. Pięć wagonów Y i lok to masz ok 1,6m. Długiego zbytnio szlaku się nie zrobi by nie było widać łuków tramwajowych.... Do tego jakaś stacja...
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#25
Widzę, że Kolega jest bardzo sceptyczny w stosunku do DCC.
Nie sceptyczny tylko według mnie DCC w lokomotywach może być potrzebne, natomiast stosowanie go do rozjazdów, semaforów itp. jest
wyrzucaniem pieniędzy w błoto bo jak już pisałem tańsze i bardziej niezawodne są kabelki i "hebelki". Oczywiście o ile ktoś ma odpowiednią
wiedzę i nie ma dwóch lewych rąk do elektryki analogowej:podstepny:.
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#26
Nie sceptyczny tylko według mnie DCC w lokomotywach może być potrzebne, natomiast stosowanie go do rozjazdów, semaforów itp. jest
wyrzucaniem pieniędzy w błoto bo jak już pisałem tańsze i bardziej niezawodne są kabelki i "hebelki". Oczywiście o ile ktoś ma odpowiednią
wiedzę i nie ma dwóch lewych rąk do elektryki analogowej:podstepny:.
Już wcześniej pisałem, że semafory rozjazdy itp będą z siłownikami, przełącznikami bez użycia DCC. Jednak same lokomotywy już będą w cyfrze.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#29
Sorki, za moja ocene, ale dosc nudny uklad, bo za bardzo symetryczny! Pomysl o urozmaiceniu, poki mozesz :). Masz mnostwo miejsca. Ale to jest moje prywatne zdanie, Ty mozesz miec inne podejscie do tematu.

Unikalbym rowniez rozjazdu "podwojnego" (lewy gorny rog makiety) na torze glownym zasadniczym.
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#30
Otatnio trochę edytowałem plany makiety i wykombinowałem coś takiego: Zobacz załącznik 852930 Dwie "stacje" i na środku taka "bocznica" towarowa
Podobnie jak kolega @Rozjazd uważam, że plan ten jest dość nudny jak na dostęną powierzchnię. Nigdy nie byłem fanem tortów ale jak już bym wszedł w ten temat to raczej szukał bym bardziej sprytno-fikuśno-ciekawego rozwiązania, nie zaś takiego "obnażonego" na około....

Mam na myśli coś w ten deseń:

plan.jpg
 

Podobne wątki