• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Ostatnio postanowiłem popróbować swoich sił w patynowaniu taboru.
Wyciągnąłem starą węglarkę i bardzo szybko się okazało, że chęci może i są
ale wiedzy i materiałów brak...
Przy pomocy washa pobrudziłem burty wagonu jak na zdjęciach poniżej:
IMG_20190713_190416.jpg IMG_20190713_190559.jpg IMG_20190713_190715.jpg
IMG_20190713_191026.jpg IMG_20190713_191247.jpg

Niestety nie mam aerografu i w związku z tym pytanie - jak bez tego sprzętu uzyskać efekt
zapylonego, podrdzewiałego podwozia? Jakiej farby do tego użyć?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące mojego problemu oraz uwagi na temat
aktualnego stanu wagonu - na co powinienem zwrócić uwagę.
 

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
Cześć,
również nie posiadam aerografu i 'waloryzuję' tabor w bardzo podobny sposób. Generalnie warstwa czarnego washu, potem wytarcie nadmiaru patyczkiem do uszu wystarczy, aby wagon wyglądał odrobinę ciekawiej i mniej plastikowo. Sugerowałbym nanieść coś na koła / podwozie. Ja używam jakiejś rdzawej / brązowej farby zmieszanej z czarną, oczywiście należy coś takiego rozcieńczyć.
 

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Zamawiając ten wagonik nie spodziewałem się, że będę tak zaskoczony poziomem jego wykonania i ilością detali.
Teraz trzeba wymyślić do niego jakiś ładunek...
Marku czy mogę prosić o fotki platformy z zamontowanym kompletem kłonic, oczywiście na tle Twojej makiety?

Pozdrawiam,
Łukasz
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Co prawda od czasu, gdy pierwszy raz napisałem o tym, że chcę powiększać makietę minęło dwa lata i trochę się obawiam,
że wyjdę na "erotomana-gawędziarza", ale co tam - przycisnęło mnie więc piszę :)

Jak się Pan w Castoramie wyrobi to w piątek będę miał sklejkę na konstrukcje dwóch nowych skrzynek i prace realnie ruszą.
Póki co siedzę przy SCARMie i wyżywam się twórczo. Wyszło mi coś takiego:
toy_nwy_uklad.JPG
Koncepcja jest taka, że mam co do zasady dwie pętle (pomarańczowa i zielona), linię niebieską, która pozwala na zmianę kierunku jazdy
na pętlach pom. i ziel. ze zgodnego z ruchem wskazówek zegara na przeciwny (ale spowrotem już nie :( ) oraz zmianę kierunku jazdy
w ramach stacji dolnej. Do tego "obszar manewrowy" wraz z obrotnicą i tor techniczny pod makietą gdzie można podmienić skład.

Wymyśliłem sobie, że do łatwiejszej analizy zrobię sobie wersję "rozwiniętą", ale nie wiem czy to faktycznie w czymś pomaga:
tory_rowiniecie.JPG

Na tą chwilę realnym ograniczeniem dla planowanej zmiany jest rozmiar za całości oraz istniejące tory,
których nie chcę ruszać (prawie cała pętla pomarańczowa oraz dolna część zielonej wraz z fragmentem obszaru stacji dolnej).

Reasumując - pomysł jest taki jak powyżej i będę bardzo wdzięczy za uwagi i sugestie.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
OK, sklejka i kantówki na nogi są już na miejscu.
IMG_20200416_174548.jpg
Zabrałem się za składanie dwóch nowych skrzynek i od razu trafiłem na rafę.
Konkretnie chodzi mi o jedną z nóg w miejscu zaznaczonym kółkiem:
podzial_skrzynek.jpg
Niestety noga koliduje z torami, które są na poziomie -1.
Rozwiązanie widzę trzy:
1. umieszczenie nogi w narożniku i przeprojektowanie układu torów pod makietą,
2. przesunięcie nogi z narożnika trochę do góry (pomarańczowy prostokąt),
3. rezygnacja z tej nogi, bo będą trzy pozostałe a w miejscach oznaczonych czerwonymi kreskami
skręcę skrzynki ze sobą.

Wszelkie uwagi mile widziane, który wariant wydaje Wam się najlepszy - a może jest jeszcze inne rozwiązanie?
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Rozwiązanie widzę trzy:
1. umieszczenie nogi w narożniku i przeprojektowanie układu torów pod makietą,
2. przesunięcie nogi z narożnika trochę do góry (pomarańczowy prostokąt),
3. rezygnacja z tej nogi, bo będą trzy pozostałe a w miejscach oznaczonych czerwonymi kreskami
skręcę skrzynki ze sobą.
Nie rób"kulawej"skrzynki,wariant 2 jest chyba najbardziej optymalny
 

Podobne wątki