• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

Filonxxxl

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
Przypominam, że napisałem o tych urządzeniach w kontekście, już na szczęście byłego, problemu kolegi marekm czyli wycięcia kawałka płyty aby zrobić dostęp do napędu - uważam, że do tego (i podobnych) celów nie wymyślono niczego lepszego :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Dzięki za rady w zakresie skompletowania warsztatu :)

Wreszcie zabrałem się za dokończenie sklejania tartaku oraz próby z patyną.
Wyzwaniem okazało się zamodelowanie efektów pracy tartaku, czyli desek.
Plastikowa imitacja z zestawu tak samo jak i pnie do niczego się nie nadaje.

Jaki możecie doradzić materiał na "deski"?
Przychodzi mi do głowy fornir, ale nie mam pojęcia skąd go wziąć.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Fornir to najlepiej wziąć z zakładu stolarskiego. Oni mają sporo odpadków różnej wielkości, a do naszej skali dobry materiał na deski. Możesz jeszcze skorzystać z patyczków do lodów, albo z mieszadeł do kawy (np z MC Donalda) i będziesz mógł zrobić tarcicę. Jak będziesz chciał zrobić zróżnicowane drewno to proponuję pobawić się w bejcowanie i będziesz miał różny kolor drewna. :)
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Nie udało mi się namierzyć w okolicy miejsca w którym można było by nabyć fornir.
Jutro skoczę do sklepu modelarskiego po płytkę cienkiej balsy i poeksperymentuję z tym materiałem
"na deski".

Tymczasem udało mi się zamontować i podłączyć kolejny zwrotnik. Trzeba to jeszcze wykończyć,
ale świeci i się obraca więc jest OK. Niestety montując te zwrotniki w takim tempie efekt końcowy
zobaczę gdzieś w przyszłym roku ;)

IMG_3683_1.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Nie, nie - to kawał gwoździa :) , który przytrzymywał zwrotnik w trakcie montażu.
Do zwrotnicy ma dochodzić pędnia z nastawni, mechanizm ma być po prawej stronie.

Takie zwrotniki z wajchą chciałbym zainstalować na bocznicy do tartaku i magazynu, ale
jeśli chodzi o ich wykonanie to raczej zdam się na Pana Zbyszka Klubę ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Fornir - pewnie jakiś stolarz to najlepsze źródło - tak naprawdę w celach modelarskich wystarczą praktycznie resztki ...
A nocna fotka - super
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
No i stało się! Dołączyłem do świata "cyfrowych" i jestem w szoku ;)
Co prawda efekt uboczny jest taki, że mogę się bawić tylko jedną lokomotywą ale za to jak!

Mój pierwszy film na YT ale nie mogłem się powstrzymać, żeby się z Wami nie podzielić :)

 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Na wycince chłopaki wzięli się do roboty więc i ja w końcu spróbowałem wyprodukować
własne deski w tartaku. Ostatecznie wybór padł na balsę i pierwsze próby są zadowalające.
 

Załączniki

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Scenki bardzo fajne. Te drzewa co jeszcze stoją wydaja się jakby trochę plastikowe
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
@Zdrada69 niestety masz rację. Pnie sosen jeszcze jako tako wyglądają ale te odstające gałęzie momentami
beznadziejnie błyszczą - muszę nad tym popracować.

Tymczasem zlikwidowałem odcinki izolowane - na razie do niczego się nie przydają, choć przez prawie dwa lata świetnie się
sprawdziły pozwalając na trzymanie na makiecie trzech lokomotyw i w miarę swobodną zabawę w "analogu".
IMG_3797.JPG


Drugie i to zdecydowanie bardziej doniosłe wydarzenie to pojawienie się w mojej kolekcji Siódemki z ulubionej epoki IV - jest śliczna :)
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Świetnie się prezentuje na makiecie. Ale lepiej prezentowałaby się z jakimś osobowym składem ;)
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Chłopaki z tartaku wzięli się do roboty i na placu pod lasem postawili wiatę na drewno.
Teraz przenoszą tam dechy, które do tej pory leżały pod chmurką...
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Kierownik tartaku pojawił się na placu, żeby sprawdzić jak idzie produkcja
kantówek, które zamówił zawiadowca Stacji Górnej ;)

Po moich wcześniejszych wahaniach z czego zrobić deski teraz już wiem, że
balasa jest idealnym materiałem na modelowanie desek i belek - polecam.
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Na makiecie w ostatnim czasie niewiele się dzieje za to na tory wjechała kolejna śliczna lokomotywa.

Do kolekcji czwartoepokowego taboru dołączył ST44-650 Roco.
Gagarin całkiem dobrze się prezentuje, jednak to jak Roco rozwiązało sprawę świateł trochę
do obecnych czasów nie przystaje. Przy okazji ucyfrowienia trzeba będzie coś z tym fantem zrobić.
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Decyzja o przejściu na cyfrę ma niestety swoje konsekwencje.
Kolejna ucyfrowiona lokomotywa to moja stara SP42.
Dzięki @Elvis 'owi wydaje piękne "spalinowe" dźwięki, a jazda manewrowa
z uwzględnieniem układu świateł i ograniczeniem prędkości to naprawdę
"nowa jakość" :)

W przyszłym tygodniu powinien przyjść moduł do podłączenia DCC do komputera.
Zdaje się, że niedawno zmostkowane odcinki izolowane znowu wrócą do łask...
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Zgodnie z planem dotarł moduł do podłączenia mojej centralki do komputera. Po pokonaniu kilku
problemów bawię się sterując moimi lokomotywami za pośrednictwem komputera :)
I w tym momencie zaczęły się schody...

Mam centralkę Roco Multimaus, Gen-Li od Rubikusa i GbbKolejkę, tak jak wcześniej wspominałem chciałbym
wykorzystać odcinki izolowane do wykrywania zajętości toru i automatyzacji ruchu pociągów na makiecie.

Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc w określeniu co muszę kupić aby ten efekt uzyskać.
Z tego co udało mi się ustalić to moduł Lenz LR101 z LB101 pasują tylko do centralki Lenz'a,
moduł s88 Rubikusa do jego NanoxA a Roco na razie swojego modułu nie ma w sprzedaży (zresztą
niewiem czy działał by z Gen-Li od Rubikusa).

Czy jedyne wyjście to wymiana któregoś z posiadanych elementów na inny?
Jeśli tak, to którego, aby rozwiązanie było według Was najlepsze?
 

Podobne wątki