• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Dzięki Panowie za dobre słowa - bardzo mnie to motywuje do dalszych prób i działań.
Wisienka na torcie przyjemności dłubania przy makiecie ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
Drwale generalnie zadowoleni z warunków socjalnych zaczęli utyskiwać na wygląd drewna z jakim pracują.
Postanowiłem zastąpić plastikowe imitacje ściętych pni (były w zestawie z tartakiem) czymś co będzie
choć trochę mniej sztuczne. Pierwsze sosnowe pnie własnej produkcji jadą wieczorową porą z wyrębu do tartaku...
Jak na sosnowe pnie to drewno na przekroju jest za ciemne. Sosna ma jasne drewno. Natomiast kora wyszła Ci bardzo fajne.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Na makiecie trwa nierówna walka.
Ja sadzę las, a ci goście rąbią aż wióry lecą...
(klej jeszcze nie wysechł ale musiałem się z makietą na tydzień pożegnać, więc fotki "na szybko")
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Zdaje się, że jednak las rośnie szybciej niż go wycinają ;)
Obszar przeznaczony do zalesienie porósł brakującymi drzewami aż do placu przy tartaku.
Wieczorem tłumaczyłem drwalom, że ognisko pali się 50 metrów od lasu, ale wiecie jak się gada z drwalami...
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Dzisiejsze zwiedzanie makiety modułowej w Sosnowcu mój syn podsumował stwierdzeniem, że
na "wszystkich modułach mają krowy a my na makiecie nie mamy".
Cóż było robić - całe szczęście, że na imprezie były stoiska kilku sklepów modelarskich :)

IMG_3575.JPG
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Dzisiejszy wpis powinienem chyba zrobić w dziale "dla początkujących"... ale do rzeczy.
Po kilkunastu próbach zainstalowania zwrotnika okazało się, że napęd przestał "przestawiać zwrotnicę".
Nie byłby to wielki problem gdyby dotyczył 9 innych napędów do których mam bezpośredni dostęp.
Niestety ten konkretny zainstalowałem pomiędzy płytą makiety a konstrukcją najazdu a następnie obudowałem terenem.

Efekt był taki, że spędziłem 1,5 godziny pod makietą wycinając ręcznie w 10mm sklejce otwór, który
pozwoliłby zdiagnozować co się stało :(
Rada dla wszystkich, tak jak ja początkujących - zawsze należy zaplanować łatwy dostęp do napędów zwrotnic,
nigdy nie wiadomo kiedy się przyda.

Moje wysiłki zostały nagrodzone tym, że pierwszy zwrotnik pięknie świeci i obraca się wraz z przestawianiem zwrotnicy :)
 

Załączniki

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
Ja, początkujący, teraz jeszcze bardziej doceniam podpowiedzi kolegi "kocioł", który mi pisał (y) - "wycinaj sklejkę pod napędy, w razie czego będziesz miał do nich dostęp". :p Jestem pełen podziwu dla pracy, którą musiałeś wykonać, aby otrzymać tę nagrodę. :)
 

Filonxxxl

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
A jeśli już zapomnisz wyciąć wcześniej to naprawdę nieocenione przysługi może oddać urządzenie, którego zasadę działania najlepiej prezentuje film firmy Makita:
Oczywiście Makita jest droga, robi to też Bosch pod nazwą GOP oraz kupa innych, tańszych firm:
http://allegro.pl/narzedzie-wielofunkcyjne-300w-renowator-yato-82220-i5102789490.html
http://allegro.pl/urzadzenie-wielofunkcyjne-180w-graphite-59g022-gw-i5631423680.html
http://allegro.pl/bass-renowator-urzadzenie-narzedzie-wielofunkcyjne-i6060928649.html
Ogólnie na alledrogo pod hasłem "renowator" - urządzenie przydaje się w różnych nietypowych i typowych sytuacjach, nie tylko przy dłubaniu w drewnie. Zresztą polecam obejrzeć widoczny wyżej film - naprawdę super sprawa. Dla wygodnych są nawet droższe wersje akumulatorowe :)
Jak dla mnie faworytem w relacji jakość/cena jest Dremel ze swoim MULTI-MAX, który mozna kupić za ok. 250 złociszczy.
Ktoś kto wpadł na to, żeby ruch obrotowy narzędzia zastąpic oscylacją powinien dożywotnio leżeć "wentylem do góry" na jakichś ciepłych wyspach - zasłużył na to!
 

Drzewiarz

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.066 14 0
Polecam to urządzanie z pewnej sieci niemieckich marketów na "L", gdzie można kupić urządzenia pod nazwą Parkside (takie zielone ;)). Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Urządzenie używam na co dzień na budowie domu w skali 1:1 :D Poza tym mam również profesjonalne, więc mogę porównać jakość. Wg mojej oceny w modelarstwie (siłą rzeczy przy małym obciążeniu) musi działać przez długie lata. :cool:
Z tego co się orientuję jest to zielony Bosch, tylko pod inna nazwą. :podstepny: Pasują wszystkie końcówki jakie są na rynku m.in. właśnie do urządzeń znanych marek, cóż standaryzacja się przydaje :) (chociaż nie zawsze :rolleyes:).
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Miałem takie urządzenie z firmy Dremel. Niestety nie przypadło mi do gustu. Nie cięło tak jak na filmie. jeżeli już w ogóle to element cięty musiał być bardzo stabilny nie było mowy by uciąć patyk trzymając go w rękach.
 

Drzewiarz

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.066 14 0
Miałem takie urządzenie z firmy Dremel. Niestety nie przypadło mi do gustu. Nie cięło tak jak na filmie. jeżeli już w ogóle to element cięty musiał być bardzo stabilny nie było mowy by uciąć patyk trzymając go w rękach.
Oczywiście, że wszystko zależy od ciętego materiału. Czym twardszy, tym musi być stabilniejszy. Bardzo dobrze wycina się tym wszystko co plastikowe (np. profile) oraz rewelacyjnie otwory w nidzie (wiem, że to nie do modelarstwa ;)).
Nadaje się bardzo dobrze do szlifowania małych powierzchni drewnianych i plastikowych (końcówka na rzep do papieru ściernego). Szlifuję tym drewno od 2 lat i uważam, że jeżeli są trudne powierzchnie to sprawuje się super. :D
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
Owszem szlifuje się świetnie. Ale to chyba jedyne zastosowanie modelarskie. Po prostu ogólnie to nie jest do modelarstwa
 

Podobne wątki