• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Walki z tematem pędni ciąg dalszy.
Ku przestrodze dla wszystkich tych, którzy najpierw robią a potem planują:
przebijanie się pod przyklejonymi i zaszutrowanymi torami to wyjątkowo
niewdzięczna robota.
Ekipie budowlanej udało się wygrzebać szuter, przekopać pod szynami i przeciągnąć
w przygotowanych rowach stalowe osłony pędni. Kolejny mały kroczek został poczyniony ;)
 

Załączniki

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
Czy ta są rury?!!!! Bo tak wyglądają? Szczególnie łączenie to sugeruje! Bo jeśli tak to źle! Kanał pędniowy nie jest rurą bo musi być możliwość jego zdjęcia. Kanał dla 2 tras pędniowych czyli dla czterech "drutociagów" ma przekrój ok 2/3 koła, podobnie kanały szersze mają wyciętą dolna część równo ze spłaszczeniem u góry. Kanały nie maja pogrubienia dla ich łączenia bo mając wycięcie dolnej części można je lekko rozgiąć i nałoźyć końcówkę jednego na drugi.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Tomku, dzięki za ten wpis.
Po pierwsze dlatego, że chciałem zrobić stalowe rury (wykałaczka, papier, klej i farba) i wygląda na to, że się udało :)
Po drugie dzięki za informacje na temat konstrukcji takiego kanału, choć nadal nie mam jasności co do tego jak
są łączone poszczególne jego fragmenty. Będę wdzięczny za jakieś fotki lub szkice - sam tego wyguglać nie potrafię :(
Moje "stare rury" już zostały już wyciągnięte a ja kombinuję jak zrobić bardziej poprawne kanały.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Z okazji małej rocznicy (dwa lata od momentu rozpoczęcia budowy makiety) zagospodarowałem ostatni
fragment gołej sklejki. Do tej pory "robił" za plac roboczy ale uznałem, że już pora na zakończenie tego etapu prac.
Tytułem podsumowania tego okresu muszę przyznać, że makieta spełniła pokładane w niej nadzieje :)
Jest co robić w długie zimowe wieczory, jest gdzie się bawić gdy przyjdzie ochota na zabawę, jest satysfakcja
z kreowania swojego własnego miniaturowego świata. Można się wiele nauczyć i dowiedzieć, choć
to już zasługa bardziej tego forum niż budowy makiety ;)

Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie pojęli tej decyzji - budujcie i cieszcie się swoim hobby :)
 

Załączniki

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
Kanały na łączeniach są po prostu nałożone jeden na drugi. Robi się to "na siłę" czyli kładzie końcówkę jednego na drugi i (najczęściej) "z buta" czyli naciskasz górny, on się pod wpływem "brutalnej" siły rozchyla i wskakuje na dolny i powraca do swojego kształtu zaciskając się na dolnym:podstepny:(y).
 
P

Paweł Piotr

Gość
Objaśnienie do zamieszczonych rysunków.
Przy prowadzeniu pędni w odległości 40 mm jedna od drugiej używa się następujących wielkości kanałów:
I - dla 2 par pędni
II - dla 5 par pędni
III - dla 8 par pędni
IV - dla 10 par pędni
Przy prowadzeniu pędni w odległości 140 mm jedna od drugiej stosuje się kanały:
I - dla 1 pary pędni
II - dla 2 par pędni
IV - dla 3 par pędni
V - dla dla 4 par pędni
VI - dla 5 par pędni
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Super, Panowie bardzo Wam dziękuję za te wyjaśnienia i materiały. Nie pozostaje nic innego
jak spróbować to odwzorować na makiecie ;)
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Gdzieś na forum przeczytałem, że każdy ma w kolekcji wagon typu brankard.
Poczułem się lekko zaniepokojony, ale dzisiejsza wizyta na giełdzie sprawiła, że
poczułem błogi spokój... ;)

Oto przygarnięta dzisiaj śliczna przemalowanka na IV epokę.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Czy ja dobrze widzę, że to stare Piko, jeszcze z czasów NRD? Parę lat temu był taki wagon z nowej produkcji, choć nie pamiętam, czy z dokładnie takimi samymi opisami.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Tak, Panie Andrzeju to stare Piko, jeszcze bez kinematyki krótkiego sprzęgu.
Ten nowszy był wydany zdaje się koło 2011 roku i malowany był w epoce III, stacja T. Góry.
Wagon, który kupiłem jest pomalowany w oznakowaniu z epoki IV, stacja Dąbrowa Górnicza.

Wybrałem ten egzemplarz bo pasuje do faworyzowanego w mojej "kolekcji" okresu,
a dodatkowo a może przede wszystkim chciałem docenić pracę modelarską włożoną w
tą konwersję - malowanie, naklejki - dla mnie to zupełnie niewykonalne :)

Przy okazji wszedłem w posiadanie jeszcze jednego, którego stan predestynuje go do
przeróbki na stacjonarne pomieszczenie socjalne - drwale będą mieli gdzie się przebrać ;)
Na razie przymierzyłem, czy zmieści się tam gdzie go planuję umieścić...
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Ładnie zrobiony. Spróbowałbym przełożyć pudło na podwozie od nowszej wersji, z KKK.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Drwale zakrzątnęli się przy swoim schronieniu. Zdemontowali niepotrzebne elementy podwozia,
zbudowali łoże z kilku belek i osadzili na nim stary wagon. Planują jeszcze przeciągnąć jakiś sznurek
na którym będą suszyli swoje ciuchy. Przyroda planuje trochę wybujać od strony lasu ;)
 

Załączniki

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Drwale generalnie zadowoleni z warunków socjalnych zaczęli utyskiwać na wygląd drewna z jakim pracują.
Postanowiłem zastąpić plastikowe imitacje ściętych pni (były w zestawie z tartakiem) czymś co będzie
choć trochę mniej sztuczne. Pierwsze sosnowe pnie własnej produkcji jadą wieczorową porą z wyrębu do tartaku...
 

Załączniki

Podobne wątki