• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 PKS, PEKAES, TRANSBUD itp.

FH-12

Znany użytkownik
Reakcje
1.932 5 1
Eurotech prawdopodobnie należy do tej samej firmy co to parę postów wyżej, firma posiada jeszcze FH-12 w tandemie co ciekawe na kabinie widnieją jeszcze napisy Pekaes.

31523423570_eb6c4b1e48_c.jpg

2.jpg
 

ander20

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Wypadek Jelcza z przyczepą z PKS PIŁA lata 80 na trasie Szamocin-Białośliwie wina ciągnika,ciągnik uderza w bok przyczepy a ona zachacza przodem o drzewo
20170119_140121.jpg
20170119_140215.jpg
 
Ostatnio edytowane:

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
Myślę, że nie doszło tu do kontaktu traktor-przyczepa tylko Jelcz-traktor.
Zapewne kierman Jelonka miał ładną jak na tamte lata prędkość, zbliżył się do zestawu rolniczego i w momencie gdy zaczął manewr wyprzedzania traktorzysta zaczął wykonywać skręt w lewo by wjechać na pole. Dochodzi do kontaktu przodami pojazdów, traktor zawija rogala a ciężarówka wytrącona z toru jazdy kieruje się do rowu (możliwe, że nawet częściowo do niego wjezdza), kierowca kontruje, impet oraz masa i przemieszczenie ładunku sprawia że ciężarówka 'kładzie' się na boku a następnie wywraca na dach. Przyczepa przewraca się na bok wpadając do rowu.
Możliwe też że samo najechanie Jelcza na traktor spowodowało podbicie przodu ciężarówki do góry i obrót na bok.
Pozwalam sobie wypowiedzieć swoje zdanie, które nasuwa mi się po widoku uszkodzonego prawego przodu Jelcza oraz 'złożenia' słupka od strony Trakera. Gdyby doszło do kontaktu traktor-przyczepa, traktor wyglądałby podobnie. Kierujący ciężarówka odczułby mocne szarpnięcie, prawdopodobne było by rozsprzęgnięcie zestawu. Przyczepa uderzając przodem w drzewo na pewno była by znacznie uszkodzona, zwłaszcza biorąc pod uwagę konstrukcje w tamtych latach.
Zawsze z zaciekawieniem spoglądam na fotki wypadków drogowych z dawnych lat. Mimo upływu lat zagrożenie jest ciągle takie samo, a błędy popełniane przez ludzi mimo różnic pokoleń bardzo podobne.
 

ander20

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Chyba wiem lepiej jak to było. W ciagniku siedziały 3 osoby zagadane ,ciągnik skrecal w lewo na pole w momencie wyprzedzania.Siła obróciła samochód. Przyczepa nie odchaczyla się. Winny kierowca ciągnika dodam że poseł na Sejm w tamtych czasach.
[DOUBLEPOST=1484852599][/DOUBLEPOST]
Myślę, że nie doszło tu do kontaktu traktor-przyczepa tylko Jelcz-traktor.
Zapewne kierman Jelonka miał ładną jak na tamte lata prędkość, zbliżył się do zestawu rolniczego i w momencie gdy zaczął manewr wyprzedzania traktorzysta zaczął wykonywać skręt w lewo by wjechać na pole. Dochodzi do kontaktu przodami pojazdów, traktor zawija rogala a ciężarówka wytrącona z toru jazdy kieruje się do rowu (możliwe, że nawet częściowo do niego wjezdza), kierowca kontruje, impet oraz masa i przemieszczenie ładunku sprawia że ciężarówka 'kładzie' się na boku a następnie wywraca na dach. Przyczepa przewraca się na bok wpadając do rowu.
Możliwe też że samo najechanie Jelcza na traktor spowodowało podbicie przodu ciężarówki do góry i obrót na bok.
Pozwalam sobie wypowiedzieć swoje zdanie, które nasuwa mi się po widoku uszkodzonego prawego przodu Jelcza oraz 'złożenia' słupka od strony Trakera. Gdyby doszło do kontaktu traktor-przyczepa, traktor wyglądałby podobnie. Kierujący ciężarówka odczułby mocne szarpnięcie, prawdopodobne było by rozsprzęgnięcie zestawu. Przyczepa uderzając przodem w drzewo na pewno była by znacznie uszkodzona, zwłaszcza biorąc pod uwagę konstrukcje w tamtych latach.
Zawsze z zaciekawieniem spoglądam na fotki wypadków drogowych z dawnych lat. Mimo upływu lat zagrożenie jest ciągle takie samo, a błędy popełniane przez ludzi mimo różnic pokoleń bardzo podobne.
 

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
Co kogo na tym forum obchodzi czy traktorzysta byl poslem czy zwykłym
pracownikiem gospodarczym i czy jechał sam czy z towarzystwem. Wypadek na drodze to wypadek, nikt tu tez nie twierdzi o czyjejs winie lub nie winie. :) Najpierw piszesz ze doszlo do kontaktu traktora z przyczepa, a ja na podstawie fotek widzę, ze ciężarówka ma uszkodzenie kabiny z prawej strony - błotnik zawinięty do tylu, zupełnie tak jakby od trafienia w ciągnik rolniczy. Moim zdaniem trafienie w przyczepę nie spowodowało by takiego skutku. W swoim drugim poście napisałeś praktycznie to co ja. :D
 

ander20

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Co kogo na tym forum obchodzi czy traktorzysta byl poslem czy zwykłym
pracownikiem gospodarczym i czy jechał sam czy z towarzystwem. Wypadek na drodze to wypadek, nikt tu tez nie twierdzi o czyjejs winie lub nie winie. :) Najpierw piszesz ze doszlo do kontaktu traktora z przyczepa, a ja na podstawie fotek widzę, ze ciężarówka ma uszkodzenie kabiny z prawej strony - błotnik zawinięty do tylu, zupełnie tak jakby od trafienia w ciągnik rolniczy. Moim zdaniem trafienie w przyczepę nie spowodowało by takiego skutku. W swoim drugim poście napisałeś praktycznie to co ja. :D
To kogo obchodza twoje demagogie mówię jak było. Chyba z dobrej zmiany jesteś
 

RaFuS

Znany użytkownik
Reakcje
140 3 0
Sobie mów jak było, twoja sprawa co twierdzisz. Wstawiłeś zdjęcia na publiczne forum i każdy może je skomentować jak chce.
Ja widzę, że Jelcz ma perfidne uszkodzenia z prawej strony i mam prawo sobie to skomentować.:D
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Ten wątek stał się juz bardzo obszerny i nie wiem czy już tutaj były publikowane zdjęcia z reklam PEKAES-u, które były w drugiej połowie lat 90-tych umieszczane w gazetce PKP Kurier.
PEKAES AE0001.jpg
PEKAES AE0004.jpg
 
Reakcje
1 0 0

Jeśli się nie mylę, to przyczepa widoczna na filmie to P-250 produkcji ZREMB-u. Dla mnie szok,nie spodziewałbym się, że jeszcze się takie uchowały, bo to konstrukcja z lat 50. Jelcz Jelczem, ale ta przyczepa to jest dopiero zabytek!

Specjalna dedykacja dla użytkownika Kamil97;)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Ten Volvo F89 już chyba gdzieś się przewinął ale moge sie mylić.
Natomiast ciekawi mnie co to za samochód z Centrali Rybnej. Za mojego dzieciństwa te wozy juz chyba nie jeździły
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Dzięki. Ciekawy samochód i chyba mało znany. Czyżby to były samochodu z demobilu lub dostaw UNRRA. Niestety niewiele mozna na temat tych pojazdów znaleźć w sieci. Jedyne co się na chwile obecną dowiedziałem to ze firmę zamknięto w roku 1954-tym.
[DOUBLEPOST=1497890093][/DOUBLEPOST]Same naczepy też wyglądają bardzo ciekawie. Czy były one standardowym wyposażeniem do tych ciągników siodłowych. Czy też takie zestawy powstały dopiero w Polsce.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.404 47 0
Z tego co wyczytałem na innym forum do Polski trafiło kilkadziesiąt takich zestawów z chłodniami. Naczepy też są rodem z USA. Oczywiście z dostaw UNRRA.
 

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
Zawsze zastanawiałem się nad konstrukcją polskiej naczepy D-40. Jest mało zdjęć obrazujących tą naczepę. Teraz już wiem skąd inspiracja albo prawie kopia. Z amerykańskiego Corbitt 22fg

smeble1-large.jpg
smeble2.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 8

Podobne wątki