• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Piwiarki

A

AJ

Gość
Tak wstępnie wychodzi, że większość wagonów miało pod koniec II RP zaledwie kilka browarów:
Towarzystwo Akcyjne Browarów Lwowskich - podobno 100 sztuk...
Browar Okocim - 86 szt.
Browar Żywiec - 65 szt.
Browary Książęcy i Obywatelski w Tychach - co najmniej 55 szt.
Zjednoczone Browary Warszawskie - prawdopodobnie 35 szt.
Browar Zamkowy w Cieszynie - 10 szt.
Browar Tenczynek - 4 szt.
Browar Strakacza Skierniewice - 3 szt.
Browar Gwarectwa Renard w Sosnowcu - 2 szt.
Według moich danych z Chorzowa były wagony PKP (A) 530 163, 530 262 i 530 356.
Czy są Arielu jakieś nowe wieści w powyższych kwestiach?
 
OP
OP
Ariel Ciechańsk
Reakcje
238 3 0
W sensie Lwowa? Cisza...

Btw. We wrześniu będę bawił koło tygodnia w Trójmieście, m.in. szukając info o wagonach do przewozu piwa. Więc może udałoby się spotkać przy nomen omen piwie i pokazać co już udało mi się zebrać ;).
 
A

AJ

Gość
Eeee... Liczyłem na więcej.

Pytanie było powiązane - w zasadzie chodziło mi i o Lwów i o Królewską Hutę razem wzięte. No dobra, to jak cisza, to ja coś podsunę - w 1930 roku Browar Lwowski zeznał, że posiadał 50 wagonów do przewozu piwa

lwow.jpg


Natomiast Zjednoczone Huty Królewska i Laura upierały się w 1927 roku, że wagon 530 262 miał co najmniej dziewięcioro rodzeństwa

chorzow.jpg



Teraz przechodząc do kwestii zasadniczej - w dobrym towarzystwie zawsze miło spożyć piwko - może być Lwowskie (choć ono podobno teraz już też nietakie jak kiedyś) ;)
 
OP
OP
Ariel Ciechańsk
Reakcje
238 3 0
Wychodzi na to, że 530 262 był najmłodszym z tej gromadki, a pozostałe możemy założyć w sposób graniczący niemal z pewnością, że noszą numery od 530 253 do 530 261. Bowiem dalej sytuacja wygląda tak:
530 263 Towarzystwo Akcyjne dla Fabrykacji Tłuszczów Jadalnych „Amada” w Gdańsku

530 264 Przemysł Tłuszczowy “Schicht” SA w Warszawie

530 265 Przemysł Tłuszczowy “Schicht” SA w Warszawie

530 266 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 267 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 268 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 269 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 270 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 271 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 272 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 273 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 274 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 275 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 276 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 277 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 278 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 279 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 280 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 281 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 282 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 283 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 284 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe

530 285 Jan Götz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe
 
OP
OP
Ariel Ciechańsk
Reakcje
238 3 0
Czyli to pewnie był ten. Tak mi się wydawało, że on w "barwach" PKP

Zobacz załącznik 496032

Zdjęcie lichutkie, ale innego nie mam, z reklamy Gdańskiej Fabryki Wagonów z 1929 roku.
Chyba mam od Krzysia Koja w znacznie lepszej jakości, bo numer się dało odczytać :D. A co do wypadu to znam znać co i jak, bo będę przy okazji pobytu służbowego żony, ale na pewno chcę podskoczyć do Malborka w temacie browaru elbląskiego. No i koniecznie jakaś kwerenda w temacie browaru w Gdańsku.
 
OP
OP
Ariel Ciechańsk
Reakcje
238 3 0
To się wstrzelił, bo jutro jadę do Archiwum w Bochni, bo wyskoczył mi jakiś wykaz wagonów piwnych z 1945 r. :-D. Btw - skontaktuje się z Tobą lada dzień na priv, bo 19.09 na kilka dni będę jechał do Trójmiasta i pewnie będę miała jakiś wolny wieczór na ewentualne pokazanie tego co już mam!
 

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.592 25 2
Witam, a czy to coś co pojawiło się na Allegro, nawet ładnie zrobiony, ma coś wspólnego z jakimś oryginałem, no i oczywiście czy numer też jest z księżyca czy jednak oryginalny?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Okocim Götz.jpg

[DOUBLEPOST=1505500286,1505499676][/DOUBLEPOST]No to może kogoś zaciekawi Browar Kobylepole lata chyba 50-te.
193Fot001 browar forum.jpg

Zdjęcie własność Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu udostępnione do książki "Poznański Węzeł Kolejowy..."
 
A

AJ

Gość
Ponieważ Ariel jest chyba zagrzebany w papierach i jeszcze pewnie przykryty kurzem, który wcześniej na nich spoczywał, spróbuję choć trochę odpowiedzieć korzystając z tego co już umieścił na forum. Numer akurat jest jak najbardziej prawidłowy i dobrego właściciela, -> to powinno wiele wyjaśnić. Ciekawy jest natomiast dobór modelu - ja do przewozu melasy spodziewałbym się raczej zwykłej cysterny, niż byłej winiarki, ale w końcu autor tego "projektu" jest zanany z wielu "niekonwencjonalnych" interpretacji rzeczywistości. No chyba, że ma na taki wagon kwity i to ja jestem w błędzie...
Co ciekawe wagony dwuzbiornikowe do przewozu alkoholi na PKP (A) -> były i nawet po II wojnie je rewindykowano, nie ma natomiast pewności co do ich wyglądu.

Za zdjęcie z Browaru Kobylepole dziękuję - znam je co prawda z książki, ale fajnie że trafiło i tutaj.
 

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.592 25 2
Dzięki za informacje. Ale mimo ze to fikcja prezentuje się okazale. Czyli coś takiego jak w PKP niemiecki Halberstadt czy bautzenowska/görlitzka poczta.
Ale było warto.