• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Piotrków 2015 - Trybunały Modelarstwa Kolejowego

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Mam poważną wątpliwość, czy rzeczywiście wszystkie elementy na tej makiecie TT (ostatnia fotka) pochodzą z lat 1950-tych. Moim zdaniem to są raczej lata 1970-te, przynajmniej jeśli chodzi o semafory i tę halę peronową.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Nie wiem, co kolega nohab ma na myśli pisząc o plastiku, mnie chodziło o lata produkcji semaforów i tej hali, mam też podejrzenia co do torów, ale musiałbym zobaczyć lepsze zdjęcia. Takie semafory pojawiły się moim zdaniem na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, ale nie w 1957.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Makieta jest chyba zrobiona współcześnie, ale stoi na niej informacja: "Makieta historyczna w skali 1:120 (TT) z roku 1957. Wszystkie na tej makiecie używane materiały i akcesoria są z wyżej wymienionego okresu.". Moim zdaniem nie wszystkie, właśnie semafory i chyba hala są nowsze, a tory musiałbym zobaczyć z bliska.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Fajnie, ale jak już wrzucacie fotki zwycięzców, to napiszcie kto jest na zdjęciu i za co dostał nagrodę. Nie wszyscy tam byli i nie wszyscy znają te twarze, a może warto, by poznali?
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Panowie, przybysz z obcej planety czytając Wasze zachwyty nad imprezą w Piotrkowie, dobrowolnie poddałby się sekcji w strefie 51, oczywiście powalony wystawcami.
Gorzej gdyby się tam pofatygował, co by zobaczył, pozwolę sobie na małą improwizację.
Zaczniemy od nagród w rzeczonym konkursie, zaiste krętymi drogami chadza gust publiczności, owszem coś się na niej działo i to plus, natomiast kilka skrzynek wykończonych tak sobie a reszta gołe dechy, to zdecydowany minus.
Makieta Londynu, tak zdecydowanie poziom mizerny, absolutnie niezasłużona makieta, ale oceniali zwiedzający.
Moim zdaniem najładniejsze były dwie makiety niemieckie w zetce, pomroczna jak zwykle wiało nudą a podjeść było strach,ze względu na odłamki po co rusz eksplodujących nabrzmiałych ego, na innych też wodotrysków nie było.
Ogrodowa kolej, żadnego pomysłu położone byle jak tory i dzieci turlające wagony, duże modele, robiły wrażenie, zwłaszcza dźwig, brakowało ruchu, kiedy powstanie w tym biednym, umęczonym, katolickim kraju choćby jedna makieta w wielkości 1, czy dożyję tego dnia.
Sprawę stoisk i im przysługującym nagrodom pominę, niektóre wyglądały co najmniej biednie jeśli nie prowincjonalnie.

Co robiły te byle jakie skrzynki rzucone na stoisku, nie wiadomo czyim, i po co, ani ładne ani ciekawe, zapchajdziura, gdyby można cofnąć czas, i na imprezę przyjechałby Ś.P Ostrów z Krzyśkiem Młodzikowskim, gawiedź nie ruszyłaby się z miejsca godzinami, bo tak było wszędzie gdzie się ten modelarz pojawił, i to powinno organizatorom dać dużo do myślenia, jakość nie ilość.

Generalnie chwała organizatorom, za starania, jeśli podejdą poważnie do słów konstruktywnej krytyki, stworzą coś co może nawet za kilka lat konkurować rozmachem z SH, bo atmosferą już wspomniane przewyższa.
Bawiłem się dobrze, a wisienką na torcie było spotkanie z legendą modelarstwa i malarstwa, Panem Korczak-Ziółkowskim (mam nadzieję że niczego w nazwisku nie pomotałem) otóż mnie zwykłemu człowiekowi było dane rozmawiać żywą legendą, szkoda tylko że jego obecności nie zauważono.

Z przyziemnych spraw, jedna toaleta, i to praktycznie nie sprzątana, na taki tłum, no ale ludzie z mojego pokolenia zwyczajni są kolejek, młodsi szli w krzaki.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Ja Ci dam Ś.P. Ostrów!
Makieta w chwili gdy opuszcza swego twórcę, staje się martwa, tylko z tym jedynym jest żywa, zagadnienie to jest bardziej metafizyczne niż chamsko codzienne.
Zresztą twórca też w pewnej części swego jestestwa staje się martwy.

Nic Piotrze na to nie poradzisz, takie życie.
 
OP
OP
misterZ

misterZ

Aktywny użytkownik
Reakcje
480 4 1
Panowie, przybysz z obcej planety czytając Wasze zachwyty nad imprezą w Piotrkowie, dobrowolnie poddałby się sekcji w strefie 51, oczywiście powalony wystawcami..
"Zaczniemy od nagród w rzeczonym konkursie, zaiste krętymi drogami chadza gust publiczności, owszem coś się na niej działo i to plus, natomiast kilka skrzynek wykończonych tak sobie a reszta gołe dechy, to zdecydowany minus."
- Zapominasz, że w większości, wyboru dokonali całkowici ignorancji w kwestii modelarstwa z tendencją wyboru, dużo i kolorowo. Trudno więc wymagać, aby ich gusta pokrywały się z Twoim czy innych znawców dziedziny.

"Makieta Londynu, tak zdecydowanie poziom mizerny, absolutnie niezasłużona makieta, ale oceniali zwiedzający."
- Makieta Londyn 70 przyjechała prosto z Anglii prezentując całkiem inny kierunek modelarstwa.
Brytyjczycy preferują makiety torty łączne w całość. Myślę że zamiast słów krytyki niezależnie od naszych gustów należy się podziękowanie Jonowi za chęć przyjazdu i zaprezentowaniu małego fragmentu segmentowego tortu makiety.


"Moim zdaniem najładniejsze były dwie makiety niemieckie w zetce, pomroczna jak zwykle wiało nudą a podjeść było strach,ze względu na odłamki po co rusz eksplodujących nabrzmiałych ego, na innych też wodotrysków nie było."
- Jest demokracja i każdy może wyrażać opinie jakie mu pasują osobiste lub pod publiczkę.

"Ogrodowa kolej, żadnego pomysłu położone byle jak tory i dzieci turlające wagony,"
- Pierwotnie kolej w/w miała mieć swoje miejsce na zewnątrz hali. Prezentując się jako okrąg o średnicy 12m. Z przyczyn technicznych, które wynikły w ostatniej chwili, musiano zrezygnować z tego wariantu.

"duże modele, robiły wrażenie, zwłaszcza dźwig, brakowało ruchu, kiedy powstanie w tym biednym, umęczonym, katolickim kraju choćby jedna makieta w wielkości 1, czy dożyję tego dnia."
- Może w przyszłym roku. ;)

"Sprawę stoisk i im przysługującym nagrodom pominę, niektóre wyglądały co najmniej biednie jeśli nie prowincjonalnie."
- Cóż, rzecz gustu i przygotowanie prezentacji swoich wyrobów przez producentów. Celem wyjaśnienia. W kategorii stoisko handlowe przyznawana jest tylko jedna nagroda.

"Co robiły te byle jakie skrzynki rzucone na stoisku, nie wiadomo czyim, i po co, ani ładne ani ciekawe, zapchajdziura,"
- O jakie, czy czyje stoisko chodzi??? Świat Modeli Rybnik czy Panów z Warszawy?

"gdyby można cofnąć czas, i na imprezę przyjechałby Ś.P Ostrów z Krzyśkiem Młodzikowskim, gawiedź nie ruszyłaby się z miejsca godzinami, bo tak było wszędzie gdzie się ten modelarz pojawił, i to powinno organizatorom dać dużo do myślenia, jakość nie ilość."
- Impreza jest otwarta, gdyby Pan Młodzikowski wyraził chęć i się zgłosił jak zrobili to inni nie trzeba byłoby cofać czasu.

"Generalnie chwała organizatorom, za starania, jeśli podejdą poważnie do słów konstruktywnej krytyki, stworzą coś co może nawet za kilka lat konkurować rozmachem z SH, bo atmosferą już wspomniane przewyższa."
- Słowa Krytyki przyjmujemy zawsze z pokorą. To pomaga w uniknięciu błędów w przyszłości.

"Bawiłem się dobrze, a wisienką na torcie było spotkanie z legendą modelarstwa i malarstwa, Panem Korczak-Ziółkowskim (mam nadzieję że niczego w nazwisku nie pomotałem) otóż mnie zwykłemu człowiekowi było dane rozmawiać żywą legendą, szkoda tylko że jego obecności nie zauważono."
- Zauważono, Pan Jurek jest honorowym członkiem stowarzyszenia i przybył na zaproszenie. Z racji swojego wieku był tyle czasu na ile wystarczyło mu sił. Plus rozmowa z przyjacielem Sylwestrem.

"Z przyziemnych spraw, jedna toaleta, i to praktycznie nie sprzątana, na taki tłum, no ale ludzie z mojego pokolenia zwyczajni są kolejek, młodsi szli w krzaki"
- Fakt, jedna toaleta to stanowczo za mało, ale było to konsekwencją Trybunałów 2014. Gdzie zostały udostępnione dodatkowo 3 na piętrz i jedna z nich została zdewastowana. Taka szara rzeczywistość, Polskie piekiełko, jedni dewastują imprezy inni za przeproszeniem kible. A krzaków nie było ;)
 
OP
OP
misterZ

misterZ

Aktywny użytkownik
Reakcje
480 4 1
Widzę że Admin przeniósł pyskówkę na bocznicę. Serdeczne dzięki. Szkoda że jeszcze posty Hoarta tam nie trafiły. Ucinając już jakiekolwiek spekulacje wrzucam kolejny tekst wyjaśniający od kolegi Piotra.
Kolega zadzwonił gdzie trzeba i przy znajomości Niemieckiego dowiedział się co potrzeba.


" Do tzw troli, których nawet nie stać na podanie przedstawienia się tylko ukrywają się pod jakimś H..., czy innym symbolem .Wystarczyło zadzwonić do redakcji, zadać pytanie i porozmawiać na temat nagrody.
Przybliżę nieco faktów, do których NIKOMU nie chciało się dotrzeć, a pisać głupoty wielu.
Nagroda DAS GOLDENE GLEIS przyznawana była przez wiele lat. Dodam tylko, że das goldene Gleis znaczy złoty tor, a nie złota szyna.
ehffaajj.png
Otóż nagroda była przyznawana w postaci uszlachetnionej obróbkami stolarskimi (szlifowane, bejcowanie, lakierowanie) deski z twardego drzewa liściastego z przyklejoną blaszką z rysunkiem nagrody - czyli złotym torem.

jcdjabgf.png
odnośny link:
http://www.modellbahn-tv.de/modellbahnfilme/archiv/ausgaben-1-bis-10/ausgabe-2.php
eibdcijg.png
odnośny link:
http://www.noch.com/bilder/auszeichnungen/2013-goldenes-gleis-segmentdrehscheibe.jpg

Około 3 lat temu nagroda zmieniła formę na postać plastra szyny, ale nadal została nazwa DAS GOLDENE GLEIS - taką informacje otrzymałem, jednakże:
jgabadgi.png
jak widać na powyższym zdjęciu sekretarka została źle doinformowana, gdyż jeszcze w 2013 nagroda miała postać "deseczki z obrazkiem".

Nie będę drążył, czy stworzyli wzorując się na moim pomyśle, czy nie. Szyna sama w sobie ma tak piękny kształt, wiążąc się jednocześnie z kolejnictwem, że nie jedna osoba mogła by nią być zafascynowana i zainspirowana.
No cóż, jak pisałem wcześniej, dla niektórych pieniactwo, chamstwo i rzucanie bezpodstawnych oskarżeń to cel sam w sobie. Moja ocena działań H. i podobnych, jest w 100% subiektywna, ale jako "dinozaur" w gronie modelarzy o podobnych poglądach na pewno nie jestem osamotniony.
Trudno też oczekiwać słowa przepraszam od takich ludzi.

Dla zainteresowanych inki związane:

http://www.norma.fremo.pl/viewtopic.php?t=2204
http://www.inari.net.pl/index.php/pl/modele/na-zamowienie/plaster-szyny
http://www.inari.net.pl/index.php/pl/modele/na-zamowienie/zlota-szyna

uwaga do ostatnich dwóch linków: strona www.inari.net.pl powstała po 2 latach od założenia firmy. To dla tych, którzy będą porównywać daty.

Piotr Ciechociński "
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Szyna sama w sobie ma tak piękny kształt, wiążąc się jednocześnie z kolejnictwem, że nie jedna osoba mogła by nią być zafascynowana i zainspirowana.
I było takich osób bardzo wiele. Jak pisałem w tekście, przeniesionym na bocznicę, motyw plastra szyny jest od lat wykorzystywany praktycznie na całym świecie w charakterze pamiątki lub nagrody i nie sądzę, żeby był jakoś prawnie chroniony - ale może się mylę?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Po raz kolejny uderza mnie na forum kompletny brak poszanowania drugiego człowieka, jego poglądów, dokonań i godności. Deklaracje o umiłowaniu hobby i chęci jego propagowania, których wiele pada na forum, pozostają w jawnej sprzeczności z prezentowanymi tu postawami (często przez tych samych ludzi). Adwersarzy traktuje się z pogardą i brakiem elementarnych zasad kultury osobistej, o poszanowaniu własnego języka nie wspomnę. Wyrażanie własnych poglądów bywa zbyt często pretekstem do obrzucania się błotem i w imię "jedynie słusznych racji".
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
A także poziom takich wypowiedzi wielokrotnie decyduje o tym, iż wiele osób nie rejestruje się na forum, twierdząc że to nie ma sensu.
Poza tym, takie wypowiedzi wielce zniechęcają do jakiś działań w przyszłości, a zatem mogą być przyczyną czyjegoś zrezygnowania ze zrobienia czegoś w przyszłości, skoro spotkać się to może publicznie z taką oceną.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki