• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO PIKO - zestaw startowy 97914 / 97918 / 97924 / 97934 - lokomotywa serii SM42 + wagony piętrowe typu Görlitz 88

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej na poniższy temat.
Zestaw 97914 w serii HOBBY okazał się Expert'em.
Lok to PIKO 59268, numer się zgadza
wagony - nie mam pewności, ale wg sprzedawców to też expert.
Reasumując - warto kupić... i tu pojawia się problem.
Otóż zestawy są dostępne jedynie w polsce. Nawet PIKO usunęło ten zestaw z oferty.
Jako że mieszkam w Belgii, chciałbym to kupić w Niemczech, a tu NIE MA. ŻADEN sklep w Niemczech nie ma tego setu w ofercie. Co więcej sklepy które miały opcję zamówienia, to teraz cały artykuł został usunięty.
Czy ktoś wie o co chodzi?
Czy jako że PIKO wrzuca expert w opakowania Hobby - to wygasza zestaw? Po jednym dniu sprzedaży?

Pozdrawiam
Michał
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#2
Odpowiedź na pańskie pytanie jest dosyć prosta, ale może okazać się zaskakująca. O tym zestawie napisałem już dużo wcześniej, gdy tylko pojawiły się zapowiedzi na ten rok. Później w miarę przypływu kolejnych informacji, a także na podstawie polityki firmy PIKO, można było niemalże jednoznacznie stwierdzić, że modele w zestawie będą wykonane w tym samym standardzie co ich odpowiedniki oferowane do kupienia osobno w segmencie Expert. Już wtedy stwierdziłem, że de facto jest to zestaw serii Expert, ale w opakowaniu segmentu Hobby, bo przecież producent nie oferuje zestawów startowych w segmencie Expert, ale oferuje modele z tegoż segmentu w segmencie Hobby, wspólnym dla wszystkich analogowych zestawów startowych. Odpowiadając więc dalej:
Lok to PIKO 59268, numer się zgadza
wagony - nie mam pewności, ale wg sprzedawców to też expert.
Wagony podobnie jak lokomotywa wykonane są na tym samym poziomie co wagony oferowane pojedynczo. Nie różnią się niczym w sposobie wykonania. Jedyne różnice to oznaczenia jakie zostały naniesione na modele - jest to kolejna (XII) edycja modeli wagonów piętrowych, o czym można się przekonać np. w tym temacie.
Reasumując - warto kupić...
Zdecydowanie tak. Jeśli policzyć wartość zawartości zestawu, to kupując wszystko oddzielnie (pomijam fakt, że póki co wagony z tym przydziałem nie są oferowane osobno) zapłacilibyśmy ponad dwa razy więcej niż za zestaw (porównanie sumy cen sugerowanych do ceny sugerowanej zestawu)!
Otóż zestawy są dostępne jedynie w Polsce.
Nie jest to prawdą. Zestaw znalazł się w ofercie ogólnej PIKO i nie był zarezerwowany tylko na polski rynek. Każdy sklep miał dokładnie taką samą szansę aby ów zestaw zamówić. Ponoć zestaw cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem za granicą i wiele sklepów poza Polską również nasz zestaw sobie zamówiło. Była nawet obawa, że zabraknie dla nas, bo polskie sklepy zazwyczaj długo zwlekają z wysłaniem zamówienia, przez co często się później okazuje, że dostają mniej towaru niż zamówiły, gdyż ten się po prostu skończył. Możliwe że tak było i w tym przypadku. Zestawów zapewne dużo nie wyprodukowano, gdyż zarówno "Stonki" jak i "Bohuny" są dostępne osobno i byłoby psuciem sprzedaży wyprodukowanie dużej ilości zestawów z tymi modelami, gdyż w efekcie zestaw zamiast być kupiony przez początkującego miłośnika kolei/modelarza/kolekcjonera został by kupiony przez handlarza, następnie pocięty i rozsprzedany z zyskiem na części. Chcąc przeciwdziałać temu procederowi producent zdecydował się wyprodukować niedużą ilość tych bardzo atrakcyjnych zestawów.
Nawet PIKO usunęło ten zestaw z oferty.
To chyba standardowe działanie PIKO w przypadku modeli, które nie są w stałej ofercie, a także w przypadku tych, co do których nie ma pewności wznowienia i doprodukowania. Powoduje to, że poza katalogiem nie znajdziemy zestawu w ofercie.
Jako że mieszkam w Belgii, chciałbym to kupić w Niemczech, a tu NIE MA. ŻADEN sklep w Niemczech nie ma tego setu w ofercie. Co więcej sklepy które miały opcję zamówienia, to teraz cały artykuł został usunięty.
Czy to dziwne? Sklepy otrzymawszy wiadomość o tym, że zestaw nie będzie wznawiany (nie wiem czy tak będzie), wiedząc także ile zestawów zamówiły i ile dostały faktycznie od producenta, mogły określić czy coś jeszcze zostało niezamówionego przez klientów i można zostawić zestaw w ofercie na stronie internetowej sklepu. Znany niemiecki sklep obsługujący również Polaków, miał go w swojej ofercie, ale jeśli nie dostał tylu ilu chciał i mógł pokryć tylko zamówienia swoich klientów, którzy wcześniej go zamówili, to po prostu usunął go z oferty, tak jak i producent. Podobnie postąpili zapewne i inni sprzedawcy.
Czy jako że PIKO wrzuca expert w opakowania Hobby - to wygasza zestaw? Po jednym dniu sprzedaży?
Nieznana jest mi przyszłość zestawu ze "Stonką" i "Bohunami". Życzył bym sobie aby w niej pozostał, ale jak można łatwo policzyć, nie jest to w interesie producenta (przynajmniej na większą skalę i dłuższą metę). Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze kiedyś wznowienie, tym razem z pasującą lokomotywą, a także inne jego wersje jakie swego czasu zaproponowałem np. SM42 w malowaniu Przewozów Regionalnych z wagonami piętrowymi również w malowaniu wspomnianego przewoźnika. Umieszczenie w zestawie modeli z segmentu Expert w żadnym wypadku nie musi oznacza wygaszenia zestawu, ani wygaszenia produkcji modeli oferowanych osobno. Proszę zwrócić uwagę, że od dawna są w ofercie inne zestawy startowe z lokomotywami z segmentu Expert i wagonami serii Hobby (zestaw z lokomotywą serii 118, 119, od tego roku także z TE109), a od jakiegoś czasu także z wagonami z segmentu Expert (zestaw z lokomotywą serii 221, SM42). Jest to swego rodzaju ukłon producenta w kierunku najmłodszych, którzy marzą o pięknym zestawie z wspaniałą lokomotywą i wagonami, ale ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na skompletowanie zawartości zestawu kupowanej osobno.

Czy mogę coś Panu teraz doradzić? Nie wiem czy zagląda Pan do Polski, ale jeśli nie, a bardzo zależałoby Panu na tym zestawie, w przypadku gdyby nie można go było dostać w sklepie stacjonarnym w Belgii, proponowałbym skontaktować się z sklepem modelmania.com.pl i zapytać czy mają jeszcze wolne zestawy. Oferują także wysyłkę za granicę, w dodatku darmową ze względu na cenę zestawu.
 
Reakcje
9 1 0
#3
Otóż zestawy są dostępne jedynie w polsce. Nawet PIKO usunęło ten zestaw z oferty.
Jako że mieszkam w Belgii, chciałbym to kupić w Niemczech, a tu NIE MA. ŻADEN sklep w Niemczech nie ma tego setu w ofercie. Co więcej sklepy które miały opcję zamówienia, to teraz cały artykuł został usunięty.
Czy ktoś wie o co chodzi?
Czy jako że PIKO wrzuca expert w opakowania Hobby - to wygasza zestaw? Po jednym dniu sprzedaży?
Zestaw jest dostępny w Niemczech. Dziś został ponownie wprowadzony do oferty.
http://www.modellbahnshop-lippe.com...012-0-0-18-10-2-0-grp-gb-p-0/ein_produkt.html
 

Spacerowicz

Znany użytkownik
Reakcje
3.160 98 2
#4
Czy te bohuny expert, to wersja uproszczona czy pełna? Czy jest szansa, że te wagony ukażą się również pojedynczo?
Fajny zestaw, oklaski dla PIKO.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#6
Czy te bohuny expert, to wersja uproszczona czy pełna?
Wagony podobnie jak lokomotywa wykonane są na tym samym poziomie co wagony oferowane pojedynczo. Nie różnią się niczym w sposobie wykonania. Jedyne różnice to oznaczenia jakie zostały naniesione na modele - jest to kolejna (XII) edycja modeli wagonów piętrowych, o czym można się przekonać np. w tym temacie.
Czy jest szansa, że te wagony ukażą się również pojedynczo?
Cytat poniżej (źródło: profil PIKO Polska na facebook'u):
Łukasz Jóźwiak napisał(a):
Czy będą pojedyńczo w sprzedaży bohuny wchodzące w skład zestawu z SM42?
PIKO Polska napisał(a):
Jeżeli będzie taka potrzeba to będą ;)
Tak więc ciężko odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie. Popyt na wagony piętrowe jest, tylko jest jedna przeszkoda... cena :niepewny:...
W chwili obecnej na wyczerpaniu są wagony piętrowe z przydziałem do stacji Czeremcha, które w sprzedaży ukazały się bodajże w drugiej połowie 2015 roku. Wcześniejsze wagony z Rzeszowa wydane w pierwszej połowie 2015 roku już jakiś dłuższy czas temu się skończyły. Wagony z Raciborza, które ukazały się jako nowość na jesień 2016 roku nadal są dostępne w PIKO. Podobnie wagony w malowaniu Przewozów Regionalnych wydane na początku tego roku. Nie wiem czy producent zdecyduje się wydawać kolejne w najbliższym czasie lub właśnie te, które są w zestawie z SM42 (PIKO 97914). Pan @Krzysztof Koj nie był zachwycony informacją, że owe wagony z Torunia przygotowane przez Niego specjalnie do modelu SU45-263 trafiły do zestawu przez nieporozumienie w PIKO. To prawda, że osoby niezainteresowane całym zestawem w obecnej sytuacji nie mają szans kupić tych wagonów osobno. Można to oczywiście odczytywać jako celowy zabieg marketingowy (wykorzystanie popytu na wagony z Torunia pasujące do SU45-263 w celu sprzedania większej ilości zestawów) lub zwykłe nieporozumienie. Fakt jest taki, że póki co tych wagonów nie dostaniemy osobno, a jeśli już producent się na to zdecyduje, to nie będzie to szybciej niż na jesień tego roku, przy okazji wydawania nowości jesiennych.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#7
Dziękuję za tak wyczerpujące informację.
Przyznaje że myślałem przez chwilę o zakupie 2 zestawów, ale po chwili namysłu dokupie sobię po prostu dodatkowy trzeci wagon. (na mojej makiecie na peronie mieszczą się lok+3 wagony)
Tak więc uboższy o 140EUR, ale szczęśliwy.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#8
oficjalna odpowiedź w sprawie zestawu od PIKO

"The starterset 97914 is out of stock and a new edition is not planed"

Tak więc ostatnia szansa....
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#10
PIKO Polska mi odpisało, że mogą mi wskazać sklep, gdzie mogę kupić wspomniany zestaw. Z kolei PIKO DE - ta sama osoba z Sales Department - wczoraj mi napisało, że zestaw będzie wyprodukowany w przyszłości, a dzisiaj przysłało sprostowanie, które napisałem powyżej.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#12
Wskazali Ci ten sklep? Wybacz że tak dopytuję ale temat jest bardzo ciekawy.
Przedstawiciel z PIKO Polska poprosił mnie o podanie mojego miejsca zamieszkania, żeby mi podać najbliższy sklep, w którym mogę to kupić. Nie odpowiedziałem już na maila. Teraz to ja się zaciekawiłem, co w tym ciekawego? Po prostu przekazuję informację od PIKO DE, że zestaw nie będzie wznawiany i tyle.

Pozdrawiam
 

kuba007

Aktywny użytkownik
Reakcje
881 1 0
#13
Przepraszam nie chcę nabijać postów, chciałem kupić synowi na zakończenie roku szkolnego za dobre świadectwo w/w zestaw moje zapytanie;
-czy zestaw jest dostępny bo na allegro lub w sklepach modelarskich jest napisane premiera /dostępność/ po 15.06.2017?
-z synem chciałem zbudować małą makietę, jakie zwrotnice polecacie do zestawu i jak odbywa się sterowanie /opcja nie za droga/ z dodatkowo pulpitu? za moich czasów były przekładane ręcznie
-czy transformator z w/w zestawu służy tylko do sterowania zestawem czy można też podłączyć dodatkowo pulpit do sterowania zwrotnic?
-czy kalkuluje się kupić ten zestaw czi inwestować w cyfrowy?
pozdr
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#14
Odpiszę Ci tylko w kwestii opłacalności zestawu:
- całość to PIKO Expert
- zestaw torów - 31 €
- wagony piętrowe - 2x 65 €
- SM42 - 140 €
- zasilacz i regulator prędkości - bez wartości

Podsumowując - cena zestawu kompletowanego z produktów sprzedawanych osobno to 301 €!
Ja kupiłem w sklepie wymienionym powyżej za 140 € (cena sugerowana zestawu to 164,99 €) z przesyłką kurierem...

Czy warto kupić dla super pociągu - oczywiście. Mam też zestaw z Husarzem PKP ICC i stawiając oba pociągi obok siebie... to Husarza lepiej postawić na drugim torze, żeby go przysłonić SMką...
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#15
chciałem kupić synowi na zakończenie roku szkolnego za dobre świadectwo w/w zestaw
Mam nadzieję, że nadal Pan chce ;), to będzie wspaniały prezent dla syna, a na miejscu syna powiedziałbym, że ma wspaniałego tatę :cool:.
-czy zestaw jest dostępny bo na allegro lub w sklepach modelarskich jest napisane premiera /dostępność/ po 15.06.2017?
Na znanym portalu aukcyjnym są dostępne od kilku dni. Sprawdzając oferty w tej chwili - jest wystawionych 7 ofert, w tym w sumie 38 sztuk (zestawów). Również nasz forumowy kolega @karol_mar oferuje na sprzedaż takowe zestawy.
-z synem chciałem zbudować małą makietę, jakie zwrotnice polecacie do zestawu i jak odbywa się sterowanie /opcja nie za droga/ z dodatkowo pulpitu? za moich czasów były przekładane ręcznie
Ponieważ w zestawie znajdują się tory firmy PIKO (system torowy A-Gleis), wygodnie będzie skorzystać z tego samego systemu (przy założeniu, że nam odpowiada). Do wyboru będzie Pan miał 9 różnych rozjazdów (nie zwrotnic, zwrotnica to część rozjazdu, ta którą się przestawia). Może je Pan obejrzeć np. na tej stronie (3 rozjazdy znalazły się na następnej). Myślę, że spokojnie wystarczą do zbudowania małej makiety. W razie większych potrzeb i/lub możliwości może się Pan zdecydować na sprzedaż torów i wybranie innego systemu innego producenta np. torów z systemu Roco Line firmy Roco lub TILLIG Elite firmy TILLIG. Każdy z nich cechuje coś innego i każdy ma swoje wady i zalety. Musi Pan sobie odpowiedzieć na pytanie czy najważniejsza jest cena? PIKO oferuje najtańsze tory - nie liczę tu firmy Mehano, której tory z bardzo ubogiego systemu są zdecydowanie najtańsze. W przypadku rozjazdów firmy PIKO w wersji podstawowej są sterowane ręcznie (przestawiane palcem). Oczywiście tak jak w przypadku innych rozjazdów istnieje możliwość zamontowania podmakietowego napędu zwrotnicy lub dedykowanego firmy PIKO.
-czy transformator z w/w zestawu służy tylko do sterowania zestawem czy można też podłączyć dodatkowo pulpit do sterowania zwrotnic?
W zestawie znajduje się zasilacz z regulatorem prędkości. Nie ma osobnego wyjścia do zasilania akcesoriów np. napędów zwrotnic. Można zakupić sobie gotowy pulpit lub zrobić go samemu - nie jest to trudne. Taki pulpit można zasilać z najzwyklejszego zasilacza o odpowiednio dobranych parametrach wyjściowych.
-czy kalkuluje się kupić ten zestaw czi inwestować w cyfrowy?
To zależy w jaki system chciałby Pan zainwestować. Można kupić osobno system sterowania cyfrowego, a do lokomotywy z analogowego zestawu startowego dokupić tylko dekoder cyfrowy. Nie dostanie Pan w żadnym zestawie cyfrowym takiego fajnego pociągu PKP. Nie wiem też czy chce Pan poprzestać na jednym pociągu, czy może pokusi się o kolejny? W takim wypadku mógłby Pan kupić ten zestaw, a dodatkowo kupić zestaw z systemem sterowania cyfrowego - miałby Pan wtedy dwa pociągi i system sterowania. Oczywiście to nie musi nastąpić od razu, ale czy warto rezygnować z takiej super okazji jaką jest zestaw ze "Stonką" i "Bohunami", w dodatku w obliczu decyzji producenta, iż zestaw nie będzie wznawiany? @mrozek20 wyżej przedstawił porównanie cen w €, a jak wygląda to w złotówkach?

lokomotywa serii SM42 - 619 zł
wagon piętrowy z serii Expert - 289 zł
zestaw torów - 140,60 zł
zasilacz i regulator prędkości - 229 zł
Suma (ceny sugerowane) :eek:: 1566,60 zł!
Cena sugerowana zestawu :D: 729 zł

Nawet jeśli policzyć to w cenach rynkowych (dwóch wersjach):

lokomotywa serii SM42 - 500/550 zł
wagon piętrowy z serii Expert - 200/220 zł
zestaw torów - 90/100 zł
zasilacz i regulator prędkości - 40/50 zł
Suma: 1030/1140 zł
Cena zestawu: 680 zł

To i tak będzie się zdecydowanie opłacać, także ja bym się nie zastanawiał, tylko brał póki jest. Data, którą Pan podał jest podana przez sklep z Gdańska, ale zestawy są już w sprzedaży.
Niestety oferta tego handlarza jest najdroższa na Allegro. Na przyszłość podawaj najkorzystniejsze oferty.
Nie przytoczyłem oferty Pana Karola ze względu na cenę - szczerze powiedziawszy nawet jej nie sprawdzałem. Przytoczyłem osobę Pana Karola z tego powodu, że jest zarejestrowany na naszym forum i zapewne można się z nim w sprawie zakupu jakoś dogadać. Jeżeli prowizja jaką pobiera portal aukcyjny wynosi obecnie 9%, to są to pieniądze, które sprzedawca traci, a klient nie zyskuje. Na miejscu klienta zaproponowałbym dogadanie się przez forum i zakup taniej - koszt pomniejszony o wartość prowizji. Sprzedawca będzie zadowolony, że towar sprzedał (wychodzi na to samo, tylko bez formalności z portalem aukcyjnym), a klient jest uszczęśliwiony, bo kupił taniej. Po co zysk ma trafiać do platformy sprzedaży skoro można kupić towar bezpośrednio w sklepie (lub wysyłkowo)? Lepiej jeśli owe pieniądze zostaną u sprzedawcy lub u klienta.
 

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#16
Niestety oferta tego handlarza jest najdroższa na Allegro. Na przyszłość podawaj najkorzystniejsze oferty.
Co to znaczy według Ciebie "najkorzystniejsze oferty"? Czym się tu kierujesz wybierają takową? Ach... rozumiem... ceną!!! Jak z przetargami w Polsce. Nie ważne, czy firma istnieje tydzień, czy ma 20 lat doświadczeń i setki zrealizowanych podobnych projektów, przetarg wygrywa firma istniejąca tydzień bo... CENA!!!
Widzisz, a dla mnie na przykład na pierwszym miejscu stoi dotychczasowa współpraca i wzorowa obsługa mnie, jako klienta a dopiero na drugim miejscu cena! Dlatego wolę czasami dopłacić wiecej, ale kupić ze sprawdzonego źrodła.

Podsumowując. No i co, że oferta Karola jest może i droższa. Czy jest atrakcyjna, to już zależy od indywidualnego podejscia kupujących i jest subiektywnym odczuciem więc proponuję... może spuść trochę z tonu.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#17
...Na przyszłość podawaj najkorzystniejsze oferty...
Kolega tylko wspaniale pomógł i nie oczekuj,że każdy kto pomoże będzie szukał najniższej ceny specjalnie dla Ciebie. Proponuję zatrudnić doradcę biznesowego jeżeli sam masz problem w wyszukaniu najkorzystniejszej oferty.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#18
Zawartość zestawu 97914:
IMG_5013.JPG

Lokomotywa SM42-894 DOKP CENTRALNA LOK. W-WA PRAGA
IMG_5016.JPG

Wagon Görlitz88 50 51 26-08 088-4 Bdhpumn Stacja TORUŃ REV 911 31.07.02
IMG_5015.JPG

Wagon Görlitz88 50 51 26-08 097-5 Bdhpumn Stacja TORUŃ REV 911 23.01.03
IMG_5014.JPG
 

tulip

Aktywny użytkownik
Reakcje
152 1 0
#19
Ja nie zwracam uwagi na daty i przydziały, ale niektórzy chyba tak ;) Lokomotywownię Warszawa Praga zamknięto chyba w 1997, a wagony miały rewizję pięć lat później...
 

Podobne wątki