• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? PIKO - sterowanie cyfrowe zwrotnicami

Reakcje
16 2 0
#1
Pilot PIKO Smartcontrol light umożliwia zdalne sterowanie zwrotnicami. Oczywiście musi mieć do tego wsparcie czyli:

1. Zwrotnicę
2. Napęd zwrotnicy
3. Dedykowany dekoder funkcyjny - połączony z napędem zwrotnicy
4. I na koniec: ten dekoder funkcyjny powinien być połączony z centralką Smartcontrol przez złącze Loconet (tak jest w instrukcji*)

I teraz pytanie: znalazłem tutaj wątek z 2011r. - http://forum.modelarstwo.info/threads/jak-zalozyc-naped-i-dekoder-do-zwrotnicy.9881/ - gdzie zostało wyjaśnione jak to zrobić. Proste ale jeśli dobrze widzę w instrukcji, na forum i w sklepach to dekoder PIKO 55030 nie ma złącza Loconet tylko miejsce do połączenia kabelkami np. z centralką PIKO 55392. Jaki więc dekoder do zwrotnic powinienem kupić z gniazdem Loconet by sterować z posiadanego zestawu dwiema zwrotnicami?

*I drugie pytanie łączące się z pierwszym: jest w instrukcji fragment:
"Na tylnej ścianie centralki cyfrowej PIKO znajdują się dwa gniazda LocoNet®. Do gniazda LocoNet®-T podłącza się kontroler PIKO SmartControllerlight za pomocą spiralnego przewodu (w zestawie). Do tego gniazda można również podłączyć po zastosowaniu rozgałęziacza LocoNet® dalsze moduły i urządzenia LocoNet®, np. kolejne kontrolery PIKO SmartControllerlight , moduły informacji zwrotnej, moduły LocoNet® do sterowania akcesoriami i inne komponenty. Gniazdo LocoNet-T ma wydajność prądową 500 mA."

To ja mogę BEZ ROZGAŁĘZIACZA podłączyć do DRUGIEGO gniazda Loconet dekoder zwrotnic??? Czy też tylko może być podłączony do pierwszego z rozgałęziaczem i wówczas dekoder oraz pilot podłączam do rozgałęziacza? Gdy pilota podłączyłem na początku do gniazda drugiego LocoNet wówczas pilot nie działał. W sumie trochę jestem zamotany.
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#2
"Proste ale jeśli dobrze widzę w instrukcji, na forum i w sklepach to dekoder PIKO 55030 nie ma złącza Loconet tylko miejsce do połączenia kabelkami np. z centralką PIKO 55392."

W powyższym fragmencie napisałem błędnie nr katalogowy - zamiast PIKO 55392 (zestaw) powinno być PIKO 55262 (centralka). No i sądząc iż w zestawie 55392 są cztery napędy plus centralka to dekoder 55030 przy takim układzie jest niepotrzebny (?)

Ale cały czas pozostaje aktualne pytanie: jaki dekoder zwrotnic do Loconet?
 
OP
OP
F
Reakcje
16 2 0
#4
To jest tylko sama klawiatura.
Ale klawiatura pozwoli na sterowanie bezpośrednio rozjazdami (?) Bo mam w sumie dwa wyjścia:

1. Podłączam napędy PIKO 55271 do centralki PIKO 55262 i mogę sterować rozjazdami z poziomu centralki (przyciskami).
2. Podłączam napędy PIKO 55271 do dekodera 55030 a sam dekoder do torów (osobnym złączem). W efekcie pozwala to mi na sterowanie rozjazdami za pomocą pilota PIKO (po uprzednim zaprogramowaniu pilota pod ten dekoder/rozjazdy).

Dobrze myślę?
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
37 24 8
#6
1. Podłączam napędy PIKO 55271 do centralki PIKO 55262 i mogę sterować rozjazdami z poziomu centralki (przyciskami).
To jest tylko zblokowany przycisk do sterowania analogowego. Tego produktu nie stosujesz w dcc a o to Ci chodzi zdaje się.
Jeżeli masz możliwość to przyjdź na jakieś spotkanie modelarskie gdzie dowiesz się wszystkiego od przedstawiciela piko który bywa wszędzie . Lub od jakiegoś specjalisty np Elvisa. Będzie chyba na Bielanach i organizuje dużą swoją imprezę w Gliwicach.
Skorzystaj z działu imprezy.
 

Podobne wątki