• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

PIKO - polityka na polskim rynku

snucie planów o kiteserfingu to także ironia?
Ha, nie długo musiałem czekać aż pierwszy się do tego przyczepi ;) Przepraszam bardzo że nadmieniłem co będe robil na urlopie. Przepraszam bardzo że wogule jade na urlop, an nie przekazuje mojej kasy na dobro ojca Rydzyka :D (wole z tego sponsorować Trybunały;)).

A co do PIKO. Ja już osobiscie mam gdzieś, co zrobią, kiedy i ile. Ja poprostu poczekam aż okularnik puści Polske jak gorącego ziemniaka, tak jak zrobił to z innym krajem...

A teraz biore kajta I na wode. Jest super wiatr. Do wieczora.

Ostatnio edytowane:

BarTK

Nowy użytkownik
Szkoda tylko, że dokumentacji fabrycznej, takiej jak na zdjęciach, właśnie do EP09, nie da się nigdzie pod żadnymi warunkami (odpowiednio zapłacić, podpisać papier o nierozpowszechnianiu) zdobyć, i to niezależnie od tego czy jest się osobą prywatną czy nie.

Ostatnio edytowane:

BarTK

Nowy użytkownik
A kto powiedział że się nie da? Tylko nie wiem czy zdaje sobie kolega sprawę z tego że koszt kopii to jest kilka tyś. zł., swego czasu za kopie rysunku A4 przychodziło mi płacić 10zł, ale "monopoliści" niestety tyle sobie życzą.

A kto powiedział że się nie da?
ZNLE Gliwice (gdy robili naprawy tych lokomotyw), jeśli dobrze pamiętam to także Pafawag, i wiele innych podmiotów. "Nie mamy, mamy ale nie damy" albo brak kontaktu.

Tylko nie wiem czy zdaje sobie kolega sprawę z tego że koszt kopii to jest kilka tyś. zł
Do budowy modelu nie jest potrzebna cała dokumentacja, tak naprawę wystarczy stosunkowo niewielka jej cześć. Poza tym kopii nie trzeba robić w formie papierowej, można w elektronicznej. Domyślam się, że "monopoliści" sobie ekstra liczą, ale w rozmowie z żadnym z nich do kwestii warunków udostępnienia oraz ceny nawet nie udało się dojść. Wobec tego dałem sobie spokój (przypuszczam, że nie ja jeden). Piko z tego co mówiono na forum używało skanera laserowego do odtworzenia bryły EU07.

BarTK

Nowy użytkownik
Z tego co pamiętam zawsze były problemy z takimi materiałami, aczkolwiek zbieram takie rzeczy od dobrych 15 lat i kiedyś było zdecydowanie prościej, nie wspominam już o sytuacjach kiedy wiele dokumentacji przepadło bezpowrotnie bo firmy wolały palić jak odsprzedać, tak postąpiono min. w ZNLE. Dużo materiałów znajduje się w Poznańskim CBK które obecnie należy do PKP Cargo, ale tam bardzo ciężko cokolwiek załatwić a mają tam prawdziwe rarytasy, podejrzewam że trzeba by przez centralę a nie wiem czy i to by coś pomogło, spore archiwum posiada także Poznański IPS. Bezpowrotnie przepadło sporo materiałów które znajdowały się w dawnych ZNTK w Pile, Poznaniu, Lubaniu czy Wrocławiu. W dalszym ciągu sporo jest w posiadaniu, PESA Bydgoszczy czy NEWAG Nowy Sącz, FPS Poznań natomiast odsyła bezpośrednio do Cegielskiego twierdząc że nic nie posiada, ale z kim rozmawiać w Cegielskim - nie wiem. Fakt faktem że przez te 15 lat udało się nieco zgromadzić i ocalić.

Speedway

Znany użytkownik
Krzyrzackiego' = ufffff, ale ulga. Dobrze, że nie 'krzyżackiego'!
Przyznam, że w pierwszej chwili nie wiedziałem o jaki paszport chodzi:

Stawiam miedzy innym na mój krzyrzacki paszport...
Może bezpieczniej byłoby napisać np.: "teutoński"?
Ale zbytnio nie odchodźmy od tematu. Przecież to wątek o Piko.
Sądzę, iż wielu nabywców znajdą piętrowe wagony w malowaniu Kolei Mazowieckich. I choć nie zaliczam się do tej grupy (to nie moja epoka) doceniam fakt, iż firma Piko je wyprodukuje. Przypuszczam, że na wolnym rynku ceny konwersji "Parowozika" znacznie spadną. Ponadto, dla mnie jedną z zalet firmy Piko jest jej przewidywalność i trzymanie się zapowiedzianych na początku roku terminów wydań poszczególnych modeli. Niestety wiele innych firm ma z tym wielkie problemy. Nie będę pisał jakie mam na myśli, gdyż wszyscy zainteresowani wiedzą o co chodzi.

Pd5

Znany użytkownik
Mam nadzieje, że ten wpis nie zostanie uznany za zaśmiecanie wątku Piko, ale robiąc dzis porządek w moich katalogach, wpadł mi w ręce stary katalog Piko i tak dla rozluźnienia starych i nowych forumowiczów prezentuje z niego kilka stron. Wtedy w katalogu były łącznie 3 modele w barwach PKP ;), czyli w tym roku mamy prawdziwy wysyp :p modeli.

90297BBC-1C45-4E90-9CB6-4BB206ACF31F.jpeg
037FB046-7E46-4681-B6BF-B70D55968D7B.jpeg
C81AB164-5C7F-4E95-8B39-86E5F2126887.jpeg
663AC05A-05FF-4EE2-B62A-02213B64B0E4.jpeg
AF5CF4A6-9DF5-4841-AB75-7A65810302A4.jpeg
DF11D43F-AFDA-49F3-82A1-FFC4C8252BE2.jpeg
0C389285-3A57-42C6-AE2F-E3201AC4A2BC.jpeg

"... z PIKO na właściwym torze" i są to moim zdaniem słowa, które mając dzisiaj już 2018 rok znalazły potwierdzenie i mają odzwierciedlenie w naszych kolekcjach.
Pamiętam ten katalog doskonale i pozostałe z lat 70-80. Można powiedzieć, że znałem je na pamięć.

Maverick

Znany użytkownik
Z drugiej strony to aż dziw, że jeszcze żadna firma nie wypuściła na rynek modelu parowozu, który wciąż jako jedyny obsługuje regularną linię zwykłego ruchu pasażerskiego w europie.

Jak nowo wprowadzane modele będą się sprzedawać to całkiem możliwe, że będziemy mieli parowozy i wszystko to co chcemy. Proste prawo rynku. Piko uwierzyło w rynek Polski i widać, że nie skradają się już z nowymi pomysłami tylko zdecydowanie wchodzą do nas w 100%,

Pd5

Znany użytkownik
Byłoby miło, ale poczekajmy.
Wiele różnych modeli było planowanych, pokazywanych i .... do dziś sie nie pojawily?
Prywatnie jestem fanem parowozów i gdyby to okazało się prawdą, zapewne wielu forumowiczów będzie zadowolonych.

Preki

Aktywny użytkownik
Też bym bardzo chciał model parowozu typowo Polskiego, ale czy akurat od Piko...?
W najnowszym katalogu próżno nawet szukać przemalowanki Tp1, a szkoda, bo mimo bycia z segmentu Hobby to dość sympatyczny parowozik, nie mówiąc już o tym jak szalone ceny osiąga w drugim obiegu. Za to w innych wersjach ta lokomotywka jest dostępna do wyboru, do koloru.