• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów typu 120A

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Ale ten klimat tworzy parowóz z oliwkowymi wagonami, gdziekolwiek by stał czy jechał, a nie peron z latarnią, który mógł niewiele się zmienić do dziś. Nawet biała linia przed krawędzią peronu już wtedy była...
 

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
Witam wszystkich! Mam pytanie. W jednym z moich 120A ułamane są stopnie. Jak wszyscy wiemy, są one montowane na wcisk, ale niestety bolce po złamaniu zostały w swoich otworach. Najprostszym zabiegiem jest oczywiście przyklejenie stopni, jednak nie chciałbym "psuć" modelu i świetnie by było, gdyby udało się ułamane bolce usunąć i zamontować nowe stopnie, które można nabyć jako części serwisowe. Czy któryś z Forumowiczów ma może pomysł, jak je wydostać? Rozbierałem wagon aby sprawdzić, czy nie można ich wypchnąć, ale nie ma niestety do nich dostępu od góry :(
 

Załączniki

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Też tak myślałem... Tylko nie posiadam mini wiertarki... Czy jest jakaś opcja, żeby to zrobić ręcznie? Jakieś mini wiertło, które nie wymaga wiertareczki?
Najbezpieczniej zrobić to ręcznie. Na obrotach wiertarki jest opcja uślizgu wiertła i może być bałagan.
Kup w sklepie z art. dentystycznymi wiertło 0,6-0,8 na trzpieniu do chwytania 3mm-łatwiej się operuje palcami na grubszym chwycie. Opcja druga to takie wiertło lub frezik np. w Castoramie gdzie są akcesoria do dremeli.
 

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
Najbezpieczniej zrobić to ręcznie. Na obrotach wiertarki jest opcja uślizgu wiertła i może być bałagan.
Kup w sklepie z art. dentystycznymi wiertło 0,6-0,8 na trzpieniu do chwytania 3mm-łatwiej się operuje palcami na grubszym chwycie. Opcja druga to takie wiertło lub frezik np. w Castoramie gdzie są akcesoria do dremeli.
Dzięki! Właśnie patrzyłem na nie i chyba lepiej zainwestuję w sprzęt polecony przez Bipa966. W końcu to też jakby wiertło na trzpieniu, tyle że trochę większym. I rzeczywiście - może się przydać na przyszłość ;)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Witam wszystkich! Mam pytanie. W jednym z moich 120A ułamane są stopnie. Jak wszyscy wiemy, są one montowane na wcisk, ale niestety bolce po złamaniu zostały w swoich otworach. Najprostszym zabiegiem jest oczywiście przyklejenie stopni, jednak nie chciałbym "psuć" modelu i świetnie by było, gdyby udało się ułamane bolce usunąć i zamontować nowe stopnie, które można nabyć jako części serwisowe. Czy któryś z Forumowiczów ma może pomysł, jak je wydostać? Rozbierałem wagon aby sprawdzić, czy nie można ich wypchnąć, ale nie ma niestety do nich dostępu od góry :(
Masz kolego rację -najlepiej i najtaniej je przykleić
Ale nie na tak zwany "styk",bo i tak odpadną :confused:
Ja takie rzeczy zazwyczaj " kołkuję " a polega to na tym ,że wiercę mały otwór po środku wyłamanych bolczyków.
Następnie wklejam w taki otworek drucik równy średnicy wykonanego otworu. Tak przygotowane i wklejone druciki wklejam razem z stopniem do podwozia wagonu. Zapewniam ,że będzie trzymać dużo lepiej aniżeli sklejone stopnie bezpośrednio w podwozie.
Na Twoim zdjęciu zaznaczyłem ( na stopniach czerwone kreski to druciki , czerwone krzyżyki to otworki w ramie gdzie będą wklejone schodki )

stopnie.jpg


Zainwestuj w tą wiertarkę jaką polecają koledzy - bo warto przyda się w tym przypadku jak znalazł ( sam takiej używam )
Zapewne wyjdzie to Ciebie kolego taniej aniżeli ściąganie części serwisowej :) no i praktyka modelarska jak znalazł ;)
Pozdrawiam serdecznie
 

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
Masz kolego rację -najlepiej i najtaniej je przykleić
Ale nie na tak zwany "styk",bo i tak odpadną :confused:
Ja takie rzeczy zazwyczaj " kołkuję " a polega to na tym ,że wiercę mały otwór po środku wyłamanych bolczyków.
Następnie wklejam w taki otworek drucik równy średnicy wykonanego otworu. Tak przygotowane i wklejone druciki wklejam razem z stopniem do podwozia wagonu. Zapewniam ,że będzie trzymać dużo lepiej aniżeli sklejone stopnie bezpośrednio w podwozie.
Na Twoim zdjęciu zaznaczyłem ( na stopniach czerwone kreski to druciki , czerwone krzyżyki to otworki w ramie gdzie będą wklejone schodki )

Zobacz załącznik 714476

Zainwestuj w tą wiertarkę jaką polecają koledzy - bo warto przyda się w tym przypadku jak znalazł ( sam takiej używam )
Zapewne wyjdzie to Ciebie kolego taniej aniżeli ściąganie części serwisowej :) no i praktyka modelarska jak znalazł ;)
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za poradę! Tak, czy inaczej muszę zacząć od zakupu tejże ręcznej wiertarki :) Pozdrawiam serdecznie! :)
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Wiertarka się przyda na lata. Jednak zanim będziesz wiercił w modelu przetestuj na podobnym materiale jak to idzie(dość twardy plastik to powinien być nie polistyren itp.). Tak dla bezpieczeństwa modelu i wprawy. Powodzenia w naprawie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Dobrze jeszcze przed nawiercaniem otworów w podwoziu spiłować na płasko powierzchnię, jeżeli ułamane końcówki kołków wystają z otworów.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.273 61 2
Ja używam podobnych narzędzi do precyzyjnego wiercenia w plastiku. Z doświadczenia wiem że dobrze jest napunktować miejsce wiercenia igłą wtedy masz większą pewność że wiertło Ci nie ucieknie na bok i jesli w porę tego nie zauważysz to masz otwór w innym miejscu od zamierzonego.
 

RMP

Aktywny użytkownik
Reakcje
587 19 0
W temacie nowości PIKO na marzec br. i wagonów 120A ze stacją macierzystą Gdynia.
Wagon o nr kat. 96648-5 jest dostępny w sklepach, a wagonu o nr kat. 96649-5 nigdzie nie mogę znaleźć. Pytanie czy był dostępny, czy dopiero będzie?
 

Podobne wątki