• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów standardu Y - typu 104A/110A/111A/112A/113A

el14

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 17 0
Moim zdaniem wykonanie okien Piko nie jest prawidlowe, po prostu wali mnie to po oczach bawiąc się wieczorami/nocą. Ale niech każdy uważa co chce i tyle.

A co do kuszetki z sypialnym, owszem razem śliczne (z sypialnym Tilliga dodatkowo pasuje przydział), bardzo podobają mi się takie zestawienia - jak kiedys były np w TLK Karpaty, TLK Regle, czy TLK Wydmy. Można je powoli odtwarzać dzięki Piko.

Żeby nie było tutaj zaś rzuca mi się w oczy, że przy marniutkiej przemalowance Roco, wnętrze Piko wygląda, jak wygląda ;)
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Tak, wnętrze Tilliga/Roco jest lepsze. Szkoda, że reszta wagonu ma mało wspólnego z oryginalnym wagonem. To jest wg. profesora @DRACULA tzw. "idiot model". Ale niech każdy woli co chce :D

Swoją droga, gdyby tak PIKO wykonało swój model wagonów sypialnych Gorlitz/Bautzen....W końcu one w całej Europie jeździły więc raczej mało ryzykowny model. Ludmiłe wykonali pomimo tego, że od wielu lat kilka firm robi już ten model.
 
Ostatnio edytowane:

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
Aprpos wnętrza. Rzadko się wzbudzam do działań na taborze, ale znalazłszy takie jakieś leżanki ( chyba pochodzą od wagonów LSM) wmontowałem je do wnętrza Pikolca za pomocą super glue. Oczywiście wiem że ani liczba, ani ich umiejscowienie nie jest prawidłowe, ale mi to zupełnie nie przeszkadza, a zawsze będzie bardziej "leżąco"..
 

Załączniki

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Odjechanie totalne z tym "rzucaniem cienia przez ramki okien" o_O Do swojego wagonu będę "strugał" leżanki z polistyrenu i malował wnętrze i już będzie lepiej wyglądać.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
Hm, to forum modelarskie, więc zaprezentuję swoje rozwiązanie. Dla mnie wagony Y to najbardziej wyczekiwany model h0. Zarówno w modelu Robo jak i Piko coś mi tam nie pasowało.
Dlatego zaprojektowałem trwaione ramy okien. Nadają się za równo do wagonu Robo jak i Piko. W Piko aby był efekt, należało zeszlifować ramy wystające na pudle. Aktualnie nie ma mnie w domu ale wieczorem postaram się wrzucić fotkę jak prezentują się na wagonie Piko. Tutaj Robo.
IMG_20191104_054404.jpg
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
Przepraszam za post pod postem, ale nie mam już opcji "Edit". Zdjęcia słabe, bo nie dysponuję dobrym aparatem. W wagonie piko, poprzednie ramy nie zostały zeszlifowane kompletnie do zera. W kolejnym (który właśnie się robi) będzie już tak jak trzeba. Porównanie Robo i Piko. IMG_20191116_095342.jpg IMG_20191116_095407.jpg IMG_20191116_095425.jpg
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
A ja jestem ciekaw pewnego zagadnienia związanego z błędami w opisach najnowszych modeli wagonów produkcji Piko.
Otóż w "Świecie kolei" ukazują się testy modeli. Ponieważ wydanie tych modeli jest pewnym wydarzeniem na naszym rynku, to pewnie i ich test się pojawi. Ciekaw jestem, czy wobec faktu jaki wyszedł na światło dzienne związanym z celowym fałszowaniem treści opisów, pojawi się chociaż wzmianka na ten temat w artykule, czy też zostanie to z premedytacją pominięte. Parę lat temu testy modeli zaczęła wykonywać inna osoba niż wcześniej, jaka w mojej ocenie była nierzetelna i stronnicza, celowo pomijająca wady w pewnych modelach, oraz pisząca o większych zaletach niż to w rzeczywistości było. Chociaż sytuacja się zmieniła, bo teraz modele Piko nie są już dystrybuowane przez SK-Model, więc...
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Recenzje ŚK zawsze były dla mnie mocno stronnicze. Nie wiem jak teraz bo parę numerów ominąłem, ale nie wierzę, że coś się mogło zmienić. Pamiętam, jak bardzo chłodny był artykuł o modelach EU07 od SM. A jak wiadomo jest to model petarda, wyznaczający nowy standard i kierunek.
 

SP45-166

Aktywny użytkownik
Reakcje
906 38 3
Panie i Panowie, to tylko modelarstwo, a widzę że po przykładzie ramek okien, niektórzy od masowego modelu z firmy robiącej produkty w przedziale korzystnym cenowo do jakości (czyli nie oferującym wyżyn jakości wykonania), ażeby miniatura wagonu rodziny 111A przypominała w 99,9% oryginał. Odpowiadam- TO NIEWYKONALNE a na pewno nie w tej cenie.
Dla purystów: https://wrphoto.eu/details.php?image_id=12054&mode=search
Sam kiedyś wykonałem podobne... Czy na modelu PIKO lub ROBO pod światło są wypukłe literki? NIE! Więc do kosza z tym badziewiem:X3:

To że Piko dało TOTALNIE ciała z oznaczeniami Ygreków w epoce szóstej, to nie podlega dyskusji i TO nie powinno mieć miejsca. Na pewno nie na wagonach będących miniaturami współczesnego taboru co do którego jest masa zdjęć na setkach galerii i łatwo dostępnej dokumentacji. Można pokusić się o naprawdę fotograficzną dokładność odtworzenia opisu modelu.
Ale teraz dorzucę mały kamyczek który pewnie niektórym nie da spokojnie spać w nocy...

A co jeżeli wagony z epoki czwartej czy piątej nie są identyczne z pierwowzorami?
Nie ulega wątpliwości że opis modeli przygotowywał znany i ceniony autorytet w dziedzinie taboru wagonowego, Pan Krzysztof Koj, więc jakiekolwiek błędy jeżeli w ogóle występują są ograniczone do absolutnego minimum. Ale, na Boga, nawet Pan Koj, nie byłby (i nikt nie byłby) w stanie widzieć i mieć zdjęcia każdego jednego wagonu z każdej serii z tych czasów w Polsce. Przypuszczam że część wagonów jest robiona na podstawie statystyk, roczników, ilostanów i wzorów oznaczeń z tych czasów oraz instrukcji co do miejsc ich nanoszenia, czcionek i kroju oraz wymiaru liter. Ale jak zawsze mogły zdarzyć się jakieś odstępstwa, niedoróbki na oryginalnym wagonie, np w wagonowni akurat na tym jednym pomylono cyfrę samokontroli, czy też zamiast nanieść czarnym napisem na białym tle stację macierzystą, to pryśnięto aby szybciej od szablonu białą, bezpośrednio na pudle. Nie mając zdjęcia danego wagonu z danego roku który odtwarzamy, zawsze w jakiś sposób ocieramy się o fikcję. A wątpię szczerze by tworzone składy PIKO mające jak w przypadku wrocławskich bonanz, czy łódzkich przedziałowców, miały dokumentację foto każdego wagonu ze składu... I albo trzeba się z tym pogodzić (że jest pewien margines błędu), albo walnąć modelarstwo w kąt albo NAJLEPIEJ zrobić model samemu, lepiej dokładniej i nie marudzić za dużo. A odnoszę wrażenie że od pierwszego wypustu SM42 z PIKO/SK model, zbyt mocno urosły apetyty co do jakości. Modele których sobie niektórzy życzą niestety musiałyby kosztować nie kilkaset ale kilka tysięcy za sztukę, z odpowiednio filigranowymi ramami okien, poręczami itd. Można model bazowy modyfikować przecież, dodawać mu fototrawione detale. A więc do dzieła koledzy! Może Piko czy Robo czy Roco czy ACME zainspiruje się waszymi udoskonaleniami i wprowadzi to w serię ;) Krytyka (konstruktywna) jest potrzebna, ale IMHO przybiera coraz częściej formę mieszania z błotem.
 

SU45-034

Aktywny użytkownik
Reakcje
774 78 3
Kolego 166 proszę nie mieszać w to ACME, bo to są modele majstersztyk. Niektóre z odwzorowanych detali są powyżej średniej oczekiwań co do modeli. A cena niższa od SachsenModelle w 2003 roku. Czyli ktoś tu leci w kulki. Jeżeli można wykonać eleganckie modele za 250zł, to jakiej ceny powinno się oczekiwać od Pjiko jeżeli nie są w stanie:
-dokleić sprzęg ogrz.el.,
-pomalować wnętrze choć w jednym kolorze najbardziej zbliżonym do foteli lub ścian,
-pomalować na biało obrzeża stopni,
-domalować "dziurę" gumowych uszczelek w drzwiach wagonów 120A.

A w ACME zwariowali. Białe zagłówki, ruchome mostki, opuszczane rolety w oknach...
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Recenzje ŚK (...) Pamiętam, jak bardzo chłodny był artykuł o modelach EU07 od SM.
Pamiętasz artykuł? To może podaj numer.... bo wierzyć się nie chce, że można zrobić "chłodny" artykuł o takim spoko modelu... aż chcę zobaczyć.

...a przy okazji, patrzę na opis pod zdjęciem na stronie PIKO Polska.... i sobie myślę...

111A.jpg

...kolor jest nieco inny, niż ten jaki sugerowały "obrazki" z przed premiery, a uchwyty przy drzwiach nie są białe. Poza tym oznaczenie pod numerem wagonu - na wizualizacji miało być Bdu, a ja widzę B... o co chodzi? To na pewno ten wagon? Ktoś tu w kulki leci, albo to zdjęcie nie tego wagonu co trzeba (97602-2 a nie 97610)... znaczy się, że opisujący foty na stronie PIKO Polska coś poknocił.
 
Ostatnio edytowane:

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
636 9 1
Kolego 166 proszę nie mieszać w to ACME, bo to są modele majstersztyk.

A w ACME zwariowali. Białe zagłówki, ruchome mostki, opuszczane rolety w oknach...
Niby tak ale za to w kupionym ostatnio zestawie ACME CD Porta Bohemica gniazda sprzęgów mają takie nalewki, że ani załączone ani żadne inne sprzęgi z szuflady nie blokują się. Trzeba lekko podpiłować gniazdo, tak aby usunąć nadlewki na końcach gniazda. Rzeczywiście wnętrze jest świetne, ale trochę niesmak zostaje, bo takich problemow nie ma nawet w wersjach hobby innych producentów.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
.kolor jest nieco inny, niż ten jaki sugerowały "obrazki" z przed premiery
Czyżby? Czy rzeczywiście jest aż taka różnica?

111A.jpg


Wyrokowanie na podstawie komputerowej wizualizacji i kiepskiego zdjęcia to jak wróżenie z fusów. Co do koloru poręczy i oznaczenia serii, zgoda, ale ile mieliśmy podobnych wypadków z modelami innych firm? Po co te mocne słowa:
Ktoś tu w kulki leci, albo to zdjęcie nie tego wagonu co trzeba (97602-2 a nie 97610)... znaczy się, że opisujący foty na stronie PIKO Polska coś poknocił.
Czy na prawdę potrzeba aż tylu emocji?

PS. Nie z przed, lecz sprzed. ;)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Czyżby? Czy rzeczywiście jest aż taka różnica?
(...) Co do koloru poręczy i oznaczenia serii, zgoda, ale ile mieliśmy podobnych wypadków z modelami innych firm? Po co te mocne słowa:

Czy na prawdę potrzeba aż tylu emocji?

PS. Nie z przed, lecz sprzed. ;)
Bez przesady z tymi emocjami. Po prostu napisałem, że mam podejrzenie iż zdjęcie przedstawia wagon 97602-2 a nie 97610. Dalej tak twierdzę. Czy się mylę? Zobaczymy :)
 

Podobne wątki