• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów standardu Y - typu 104A/110A/111A/112A/113A

el14

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 17 0
Kwestia okien i ramek. Jeszcze 2 dni temu po czytaniu forum raziło mnie to w wagonach Robo, że brak. Teraz razi mnie w Piko bo są zbyt wypukłe ;) Bawię się wieczorami, czy w nocy, jak dzieci śpią i rzucane cienie mocno to wypuklają/podkreślają. Jak tzw. 'glonojad' u podstarzałej gwiazdy hollywood :p
 

Załączniki

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Pytanie, ile mm te ramki wystają w rzeczywistości? Dajmy na to, że 10mm, to w modelu będzie nieco ponad 0,1 mm.
Może w skali 1:87 nie ma sensu ich podkreślać. Nie spotkałem się w rzeczywistości z sytuacją, by ramki okien kładły taki cień.
To samo się tyczy szwu pomiędzy dachem, a ścianą boczną.
edit:
To jest wagon oświetlony pod dużym kątem, o czym świadczy cień ażurowego stopnia na szynie i ramki cienia nie rzucają.

zdjęcie zapożyczone z wątku kol. Remaj link : - źródło: http://wgk.cal.pl/details.php?image_id=13058 - autor: fixall
 
Ostatnio edytowane:

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
Nie spotkałem się w rzeczywistości z sytuacją, by ramki okien kładły taki cień.
W rzeczywistości ciężko w naszej szerokości geograficznej spotkać się z sytuacją, w której promienie słoneczne padają na obiekt pod takim kątem, jak mogą od lampy w domu. Najwyższą wartość w realu możemy zaobserwować w trakcie przesilenia letniego, kiedy to kąt padania promieni słonecznych dochodzi do prawie 68 stopni. Na zdjęciu widać natomiast, że źródło światła zlokalizowane jest nisko, blisko obiektu i faktycznie można się pokusić o stwierdzenie, że w PIKO przedobrzyli z tą wypukłością.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
Kwestia okien i ramek. Jeszcze 2 dni temu po czytaniu forum raziło mnie to w wagonach Robo, że brak. Teraz razi mnie w Piko bo są zbyt wypukłe ;) Bawię się wieczorami, czy w nocy, jak dzieci śpią i rzucane cienie mocno to wypuklają/podkreślają. Jak tzw. 'glonojad' u podstarzałej gwiazdy hollywood :p
Nie wiem jak udało Ci się zrobić aż tak tendencyjne zdjęcie :eek:. Oczywiście tak to nie wygląda i ich wypukłość nie razie po oczach. Swoją drogą współczuje, że tylko w takich warunkach możesz oglądać swoje modele :cry:.
A cienie rzucane przez ramy okienne w Y-kach widziałem i to w tym roku jeszcze.
 

el14

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 17 0
Źródło światła na zdjęciu celowo jest tak, żeby bardzo było mocno widać, ale rzuca mi niestety się to w oczy przy każdym sztucznym świetle, niekoniecznie bliskim i mocnym.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
No ale jak ma się nie rzucać skoro są wypukłe? W rzeczywistości też się to rzuca w oczy bo w rzeczywistości też są wypukłe. Tylko wziąć trzeba pod uwagę z jakiej odległości patrzymy na model. I to też trzeba przełożyć na skalę 1:87 ;)
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
Kwestia okien i ramek. Jeszcze 2 dni temu po czytaniu forum raziło mnie to w wagonach Robo, że brak. Teraz razi mnie w Piko bo są zbyt wypukłe ;) Bawię się wieczorami, czy w nocy, jak dzieci śpią i rzucane cienie mocno to wypuklają/podkreślają. Jak tzw. 'glonojad' u podstarzałej gwiazdy hollywood :p
Nawet ten pas blach u dołu pudła sprawia wrażenie jakby był cofnięty względem pudła. Nie mówię, że absolutnie w skali PIKO zrobiło te ramki, ale na pewno są one 2 levele bliżej rzeczywistości niż gdzie indziej ;)
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Ja mówię o cieniu, który powstaje na skutek przesłonięcia powierzchni przez jakiś obiekt - w tym wypadku ramkę - w skutek czego świało nie dociera w dane miejsce, bez względu na to czy jest to światło słoneczne, czy sztuczne.
Ze światłem słonecznym też można robić cuda. :cool:
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Kwestia okien i ramek. Jeszcze 2 dni temu po czytaniu forum raziło mnie to w wagonach Robo, że brak. Teraz razi mnie w Piko bo są zbyt wypukłe ;) Bawię się wieczorami, czy w nocy, jak dzieci śpią i rzucane cienie mocno to wypuklają/podkreślają. Jak tzw. 'glonojad' u podstarzałej gwiazdy hollywood :p
el14 dla równowagi powinieneś rzucić identyczne światło na wagon Robo i zrobić zdjęcie ... ;)
Uzyskasz wtedy w górnej części okien wagonu Robo nie występujacy w oryginale intensywny cień w którym lubią czekać na klienta podstarzałe prostytutki ukrywające w tym cieniu efekt lat intesywnej pracy ...

Reasumujac mamy wagon Piko - podstarzała gwiazda Hollywood ... :D
I wagon Robo - podstarzała prostytutka w cieniu ... :D

Myślę że dopiero wagony polskiej konstrukcji z lat 50 ( o ile kiedyś się ukażą )będziemy mogli nazwać "damami' , "starymi hrabinami" ...
Po niemieckie boczniaki "wesołymi wdówkami" a Donnerbuchsen'y "sexownymi kowbojkami" ...


To tyle "dobrego" w dobie ostatecznego zmierzchu produkcji miniatur wagonów V i VI epoki ... :giggle:
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
No z wagonów osobowych to tak nie za dużo zostało do zrobienia tak na po prawdzie...A w wagonach towarowych fachowcem się nie czuję. Choć wydaje mi się, że cały czas bazuje się w tym względzie na wagonach pochodzących z epok minionych, że mało jest konstrukcji (na PKP) nowych, powstałych w 6 epoce.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
Kwestia okien i ramek. Jeszcze 2 dni temu po czytaniu forum raziło mnie to w wagonach Robo, że brak. Teraz razi mnie w Piko bo są zbyt wypukłe ;) Bawię się wieczorami, czy w nocy, jak dzieci śpią i rzucane cienie mocno to wypuklają/podkreślają. Jak tzw. 'glonojad' u podstarzałej gwiazdy hollywood :p
To ile ten cień ma długości? 2 mm? A może 3? Dobra, niech będzie nawet 5.
To teraz idź na stację w celu porównania z oryginałem. Oddal się od wagonu w skali 1:1 na tyle, by móc go całego objąć wzrokiem i spróbuj dostrzec ten cień (lub jego brak jak twierdzi tomekkor) od ramek okiennych - oczywiście przy identycznym ustawieniu słońca względem wagonu.

Przecież Twoje doświadczenie z modelem jest kompletnie z d... Jest coś takiego jak skala - w tym wypadku w skali jest tylko wagon (teoretycznie), a światło oraz sposób w jaki patrzysz na wagon (czyli odległość z jakiej to robisz) nie są proporcjonalne do tej skali, bo światło nie daje się skalować podobnie jak ciężar, a ponadto nie oglądamy prawdziwych wagonów z tak małej odległości. W efekcie masz cień na pół wagonu i robisz gównoburzę, nie biorąc przy tym pod uwagę, że cień nie jest w skali 1:87, tylko 1:1.

Być może Piko zbyt uwypukliło ramki okienne oraz połączenie ścian poszycia pudła z ostoją wagonu, ale wydaje mi się, że gdyby odtworzyli te elementy dokładnie w skali to nie byłyby widoczne gołym okiem i znowu byłoby wielkie malkontenctwo, że model nie odpowiada oryginałowi. A tak element jest wyraźnie widoczny a o to producentowi chodziło by te elementy były widoczne gołym okiem a nie tylko pod mikroskopem.
Poza tym, z tego co pamiętam, Roco w podobny sposób wykonało okna w wagonach YB - m.in. w wersji PKP. Nie wiem jak innym, ale mnie to nie przeszkadza.
 
Ostatnio edytowane:

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Być może Piko uwypukliło ramki (... ) gdyby odtworzyli te elementy dokładnie w skali to nie byłyby widoczne gołym okiem i znowu byłoby wielkie malkontenctwo, że model nie odpowiada oryginałowi.
A tak element jest wyraźnie widoczny a o to producentowi chodziło by te elementy były widoczne gołym okiem a nie tylko pod mikroskopem.

I to jest jedynie mądra teza .
I wyjaśnienie Wam Szanowni powodu wielkości tych ramek .


Po za tym te ramki zewnętrzne zachodzące na ścianę wagonu - Piko wykonało jako jedną formę razem ze ścianami wagonu .
I następnie nałożyło na te ramki - UWAGA ! - specjalną folię* a nie natrysk farby .
I zastosowanie tej naklejanej folii możemy śmiało ocenić jako zaawansowaną technologię XXI w ze strony Piko ... !
Z tak wykonanymi ramkami macie Szanowni do czynienia ... :cool:


* - Info od PMR K.Koj ....


PS ,... zmusiliście mnie w końcu żeby zamiast wypakowywać BR86 DB zezdźwiękiem czy dzwonić do córki na gadkę...
To wyciągnąłem z półki jedyny Y-grek Piko jaki skoromnie posiadam i zacząłem się w niego ślipić ....
 

Podobne wątki