• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów standardu Y - typu 104A/110A/111A/112A/113A

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Coraz więcej pojawia się zdjęć nowych wagonów, a ja im dłużej się im przyglądam, tym bardziej mnie niepokoją grube ramy okien. Ja jeszcze nie mam tych modeli, ale jak już kupię, to porównam z Robo i Herisem, ciekaw jestem, jak to porównanie wyjdzie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Ja ogólnie cenię firmę Piko za ich modele, oczywiście szczególnie za modele polskiego taboru. Z przedstawicielami firmy zawsze chętnie rozmawiam i wydaje mi się, że atmosfera tych rozmów jest bardzo dobra. Ale to wszystko nie sprawia, że jestem ślepy na, nazwijmy to, "niedoskonałości" modeli Piko. I nie zamierzam ukrywać swoich opinii na temat modeli, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Rozumiem, że to był żart, ale zamiast dyskutować o prawie do krytyki tego czy innego producenta, wolałbym dyskutować o ich wyrobach.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
Coraz więcej pojawia się zdjęć nowych wagonów, a ja im dłużej się im przyglądam, tym bardziej mnie niepokoją grube ramy okien. Ja jeszcze nie mam tych modeli, ale jak już kupię, to porównam z Robo i Herisem, ciekaw jestem, jak to porównanie wyjdzie.
W porównaniu do modeli firmy HERIS czy Robo faktycznie są grubsze, ale co jest tego powodem :niepewny: ? Może warto porównać ramy okien wszystkich modeli do ram okiennych prawdziwych wagonów :confused: ? Niestety wiele osób będzie zaskoczonych... ja też byłem :oops: ! Każdy kto porówna okna we wspomnianych modelach z oknami w prawdziwych wagonach będzie w szoku, bo okaże się, że tylko jedna z firm produkujących modele wagonów standardu Y polskiej budowy w poprawny sposób odwzorowała ramy okienne :eek: ! Odpowiedź na to pytanie na razie pozostawiam zainteresowanym tematem do własnego znalezienia :podstepny: . Mi ustalenie tego zajęło około 5 minut, a za narzędzie wystarczyła znana wyszukiwarka internetowa :gwizd: . Wszystkie potrzebne zdjęcia są w internecie :) . Zatem do dzieła :D ! Szukajcie i porównujcie ;) !
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
Ja ogólnie cenię firmę Piko za ich modele, oczywiście szczególnie za modele polskiego taboru. Z przedstawicielami firmy zawsze chętnie rozmawiam i wydaje mi się, że atmosfera tych rozmów jest bardzo dobra. Ale to wszystko nie sprawia, że jestem ślepy na, nazwijmy to, "niedoskonałości" modeli Piko. I nie zamierzam ukrywać swoich opinii na temat modeli, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Rozumiem, że to był żart, ale zamiast dyskutować o prawie do krytyki tego czy innego producenta, wolałbym dyskutować o ich wyrobach.
Zgadzam się. Ale sam Pan widzi po reakcji na mój żarcik, że nie każdy ma prawo napisać co myśli. Pan ma takie prawo na forum. Gdybym ja napisał to co Pan gwarantuje że już by była burza.:cenzura:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Nie sądzę, żebym miał większe prawa na forum niż inni (pomijam uprawnienia moderatora). A jeżeli Kolega ma wrażenie, że jego wpisy są inaczej odbierane i wzbudzają takie, a nie inne reakcje, to może warto się zastanowić, jakie są tego przyczyny?

Ale może już dość na ten temat, bo nas kolega Remigiusz uciszy. Pozdrawiam Kolegę DieselPower i wszystkich pozostałych forumowiczów. :)
 

Krzysztof Fiałka

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
1.098 19 0
Jak już może wprowadzamy świąteczną atmosferę, duża ilość "żółtych bombek" w postach, dla rozładowania napięcia, pozwolę sobie zauważyć, że w oknach wszystkich producentów wagonów jest feler ... żadne się nie otwierają ! ;-)
Wesołych Świąt.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
To śliczne zdjęcie z Paryża wydaje się na to pytanie odpowiadać
Może jestem ślepy, ale TO śliczne zdjęcie potwierdza tylko, że były dwójki ze srebrnymi ramami i jedynki ze złotymi ramami okien, ale to niezbyt odkrywcze stwierdzenie. Natomiast ta fotka niewiele wnosi w kwestii grubości ram, trudno na podstawie takiego ujęcia stwierdzić, jaka powinna być ich grubość. Oczywiście, można próbować zmierzyć na ekranie proporcję grubości ramy do wysokości okna i próbować wyciągać z tego jakieś wnioski, ale będą to bardzo niedokładne szacunki. Spróbuję to zrobić, ale nie obiecuję sobie za wiele, zwłaszcza, że nie mam jeszcze modelu Piko do porównania.
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
Coraz więcej pojawia się zdjęć nowych wagonów, a ja im dłużej się im przyglądam, tym bardziej mnie niepokoją grube ramy okien. [...]
Przypuszczam, że niejeden jednak sprawdzi grubość ram w stosunku do oryginałów.
Jednakże jest jedna rzecz, która wpływa mocno na wizualny odbiór okien i faktycznie można odnieść wrażenie, że jest z nimi coś nie tak.
Prawdopodobnie ze względów technologicznych nie są pomalowane w odpowiednim kolorze wewnętrzne krawędzie otworów okiennych - pozostają w kolorze pudła danego wagonu (wypraski). Tam gdzie w oryginale jest aluminiowa (bądź inna) rama. Najbardziej rzuca się to w oczy w przypadku dość jaskrawych kolorów - czerwony/zielony, dla wagonów z ep. V.

Tutaj to dość dobrze widać:
 
Ostatnio edytowane:

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
Między jedną a drugą ramą występuje szpara,, widać to dość mocno na zdjęciach. Jednak jestem ciekaw jak to na żywo wygląda i czy też się tak rzuca w oczy?? Ktoś już widział i się może wypowiedzieć?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Tutaj to dość dobrze widać:
Już rozumiem, o co koledze Kriz8 chodzi, ale to akurat raczej nie jest przyczyną wrażenia grubych ram przy patrzeniu z boku na wprost. Ja pokusiłem się o próbę porównania. Wykorzystałem podlinkowane wcześniej zdjęcie oryginału w Paryżu (Jeff Dobek), zdjęcie wagonu Piko 1 kl ze strony producenta i swoje fotki modeli Robo i Herisa. Wnioski pozostawiam Wam.

okna.JPG
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
Elegancko zestawione. Ale tu w zasadzie dolna część ramy sprawia wrażenie za grubej. Pytanie, pod jakim kątem (pionowym) robione było zdjęcie modelu PIKO, bo tu dość mocno się odznacza nie pomalowany fragment. Z kilka stopni niższej perspektywy może to inaczej wyglądać. Tym bardziej, że grubość jest porównywalna, ale czerwony pasek dodaje tęgości w tym ujęciu (optycznie zmniejsza się wysokość stałej szyby).

A poza tematem okien, to w jedynce chyba coś malowaniem paska kremowego nie wyszło. Z dołu i u góry widoczne inne odcienie (cieńsze paski).
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
Wychodzi na to że ROBO is the BEST, niemniej od Roberta niestety nie doczekaliśmy się takiej wersji jedynki jaką wyprodukowało PIKO. Od Robo biorę prawie wszystko w ciemno ;-) Jutro jadę po swoje "jedyneczki" ;-)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Mój oliwkowy wagon Y Robo to 104A (ściśle mówiąc, chyba 104Af), zrobiony przez pana Roberta w liczbie kilku-kilkunastu sztuk z wcześniej wydanych jedynek. Od razu mówię, że model ma odpowiednik w oryginale, aczkolwiek w malowaniu jest kilka błędów. Na ostatniej giełdzie w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie pan Robert miał kilka takich modeli i kupiłem jeden jako ciekawostkę. Ale proponuję nie ciągnąć tej dyskusji w temacie o modelach Piko, a w razie niezastosowania się do tego, proszę moderatora działu o przeniesienie wpisów do właściwego tematu.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.408 47 0
Odebrałem swoje cztery Igreki i mam w związku z tym pytanie może mi ktoś pomoże.
W wagonach oliwkowych jakiego koloru powinny być siedzenia i podłoga? Co do siedzeń kojarzę coś kolor brązowawy, ale pewności nie mam.
 

Podobne wątki