• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów krytych typu 401K

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
#3
Ja zaś, ciesząc się niezmiernie z Gagsów, mam nadzieję że będą nie tylko z różnymi drzwiami ,ale i z mnówstwem numeracji we wszystkich sobie właściwych epokach , może i całe sety ... :)
 

qrchuck

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
#9
Ja słyszałem inną wersję wydarzeń niż to co kiedyś pisał o Gagsach kolega Dracula. Podobno Piko na razie się wstrzymało, bo zastanawiają się czy nie wypuścić wagony 401K od razu w 8 różnych wersjach. Ponoć decyzja w tej sprawie ma zapaść w październiku tego roku. Ja osobiście wolałbym aby wypuszczali po 2 wagony rocznie, bo wtedy łatwiej można je kolekcjonować, a jak wyjdzie 8 wagonów w tym samym czasie to będzie bardziej bolesne dla portfela.
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
#10
Ja słyszałem inną wersję wydarzeń niż to co kiedyś pisał o Gagsach kolega Dracula. Podobno Piko na razie się wstrzymało, bo zastanawiają się czy nie wypuścić wagony 401K od razu w 8 różnych wersjach. Ponoć decyzja w tej sprawie ma zapaść w październiku tego roku. Ja osobiście wolałbym aby wypuszczali po 2 wagony rocznie, bo wtedy łatwiej można je kolekcjonować, a jak wyjdzie 8 wagonów w tym samym czasie to będzie bardziej bolesne dla portfela.
W takim razie, muszę zdementować taką "wersję wydarzeń" Otóż, tylko i wyłącznie z mojego powodu, pierwsza edycja modeli wagonów typu 401Ka firmy PIKO, musiała zostać przesunięta w czasie i to na rok 2020.
Firma PIKO postanowiła oprzeć projekt tych modeli na moich opracowaniach, jednak ja, z przyczyn osobistych, nie byłem w stanie opracować rysunków tych wagonów odpowiednio wcześniej. Rzeczywiście opracowałem kilka wersji wykonania modeli tych wagonów, ale przecież nie ukażą się one równocześnie...
Różne wersje modeli wagonów typu 401Ka mają dać tylko możliwość firmie PIKO, stopniowego wykorzystywania różnych możliwości oznakowania i malowania modeli tych wagonów w epokach: IVa, IVb, IVc, Va, Vb, Vc i VI.
Wagony typu 401K i 401Ka były produkowane przez wiele lat (1964-1979) i podczas produkcji zachodziły w ich konstrukcji i wyposażeniu liczne zmiany. Również podczas napraw okresowych wprowadzono szereg bardzo istotnych zmian w konstrukcji tych wagonów. Wszystko to sprawiło, że opracowanie projektu modeli tych wagonów i wybór najbardziej optymalnych wersji, pod kątem możliwości ich późniejszych oznakowań, bardzo się skomplikował.
Bez tych kilku wariantów wykonania modeli, nie dałoby się po prostu wykonać, zgodnych z rzeczywistością, różnych wariantów ich oznakowania.
 

SU45-034

Aktywny użytkownik
Reakcje
774 78 3
#12
Czy Piko przewiduje produkcję Gagsów SŻD? W końcu teraz mamy też Piko Rosja, więc rynek zbytu będzie. Czy po upadku ZSRR wagony 401k były jeszcze eksploatowane przez RŻD, BCz lub UZ?
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#13
Czyli znowu ominiemy epokę IIIc, choć wagon się łapie w jej ramy... :-(
Też jest mi smutno. Ale pierwsze 401K miały niedopracowaną konstrukcję układu drzwi. Doszło nawet do tego, że przez pewien czas jeździły nawet bez. Wobec tego opracowano nowe i dokonano rekonstrukcji starych. Więc niestety wagony o wyglądzie z IIIc nie występowały już w późniejszych epokach. Bo do tego doszły jeszcze inne modyfikacja. Więc sytuacja jest podobna jak z cysterną 406R. Typ niby ten sam, ale miot miotowi nie równy.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#15
Z tego co kojarzę to Piko w swojej historii popełniło zaledwie 2 projekty wagonów krytych z ruchomymi drzwiami pierwszy jeszcze w latach 60 tych wagon K3 SBB i drugi w 80 tych czyli Gbs DR. Tak więc nie wiem czy w obecnych czasach ten producent ponownie zechce zrobić taki bajer w nowym modelu głównie na polski rynek.
 

Podobne wątki