• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów krytych typu 401K

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
472 69 32
Wagonik 1 klasa :) Widać po zdjęciach że pierwszy wypust w wersji- SUPER HOBBY - brązowy metalic :):)
A tak serio.... trza będzie złożyć dłuuuugi składzik, taki jakie swojego czasu, snuły sie po polskich szlakach :) Co za widok :)
Brawo Piko !
 

Laku

Aktywny użytkownik
Reakcje
384 24 1
Czy wiadomo coś więcej o oznaczeniach wagonów? Konkretnie chodzi mi o to, czy wagony z zestawu dwuwagonowego będą miały inne numery niż ten pojedynczo sprzedawany?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
W zestawie 2 różne numery i duży biały napis " Zboże " ... !

Zastanawiam się czy odrazu nie dźwignąć dwa zestawy. No bo kiedy ukażą się następne z napisem ... ? Za rok za trzy ... ? :niepewny:
Ciekawe czy wyjdzie coś w IVc... ? Przy okazji zapytam: Ten typ wagonów jakie miał oznaczenie literowe w epoce IVc? Tu - tzn. epoka V ma Gags-t, a w IVb miał .Gags ......
Set brązowych, o którym mowa, to ma być właśnie .Gags i IVb (do 1980)...

W 1980 zmieniły się te oznaczenia dla wagonów towarowych...
 
Ostatnio edytowane:

hjugytf

Aktywny użytkownik
Reakcje
458 47 4
Jeżeli dobrze pamiętam - to litera "t" na końcu oznaczenia oznaczała że wagon może być użyty do przewozów wojskowych...
Możesz rozwinąć temat? Bardzo mi zależy aby właśnie zakupić wagony które by służyły do transportów wojskowych. No i transport wojskowy znaczy, że wagonach co było wożone? Ludzie, sprzęt czy zboże? Dzięki za odpowiedź.
 
Reakcje
1.611 378 7
Co to za podniecanie się tymi transportami wojskowymi?
W latach 80. kiedy Polska dzielnie walczyła o pokój, wojsko było związane z koleją na amen. W każdej DOKP istniała komórka ds. przewozów wojskowych. Oprócz, że armia ludowa posiadała tysiące własnych wagonów - musiała też jeszcze mieć zapewnione wagony od PKP gdyby imeprialiści nas zaatakowali. Były to w szczególności wagony kryte, które w razie napadu jądrowego:ROFL: mogły być szybko przerobione na służące do przewozu żołnierzy....Ale cicho sza! To tajemnica a wróg czuwa ;)....
 

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Reakcje
520 14 1
Ciekawe czy wyjdzie coś w IVc... ? Przy okazji zapytam: Ten typ wagonów jakie miał oznaczenie literowe w epoce IVc? Tu - tzn. epoka V ma Gags-t, a w IVb miał .Gags ......
Set brązowych, o którym mowa, to ma być właśnie .Gags i IVb (do 1980)...

W 1980 zmieniły się te oznaczenia dla wagonów towarowych...
.Gags-t - IVb
Gags-tx - IVc
*- oczywiście może być też bez "t"
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
W zestawie 2 różne numery i duży biały napis " Zboże " ... !
Szukałem zdjęć wagonów typu 401K z lat 80-tych, ale lipa, mało w necie (albo słabo szukałem). Mimo wszystko przy okazji taka ciekawostka....

...Po zapytaniu o oznakowanie w epoce IVc z tego co poszukałem, to znalazłem tylko takie coś co w linku poniżej. Okazuje się, że były też podobne wagony z innymi napisami przebudowane z wagonów 401Ka w latach 80-tych. W linku wagon o oznaczeniu literowym Gags-x /epoka IVc/. Z opisu pod zdjęciem wynika, że chyba to lata 1982-1983....
Ciekawe jest to, że choć ta przebudowa dostała typ 601K i winien być oznaczony jako Hais... to oznaczono go jako Gags-x. Z opisu wynika też że ten prototyp wagonu wykonały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim w drugim półroczu 1981 roku (jak pisałem: oznaczony Gags-x ale to nie 401K ---> został on wykonany w wyniku przebudowy wagonu krytego uniwersalnego przeznaczenia typu 401Ka)...

A wracając do "Gagsa" PIKO.... Moje marzenie to coś z epoki IVc..... niekoniecznie z napisami o rodzaju transportu... I też rodzi się pytanie - ile trzeba będzie czekać... i czy wogóle ukaże się coś z epoki IVc... (grzechem byłoby, gdyby się nie ukazało skoro już jest taka baza).

http://www.wgk.cal.pl/details.php?image_id=21213&mode=search&sessionid=3hrui4f
 
Ostatnio edytowane:

RMP

Aktywny użytkownik
Reakcje
587 19 0
Jest to wagon prototypowy typ 601K, nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Skreślony z inwentarza PKP w 1988 r.
Więcej można się dowiedzieć z "Atlasu wagonów towarowych" Pawła Terczyńskiego - str.158.
 

Podobne wątki