• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele wagonów cystern typu 406R

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
Czy najnowsza czarna cysterna od Piko jest już dostępna? Na stronach niektórych sklepów jest na zielono, ale na stronie Piko dalej na czerwono.
... a propos tej cysterny ... - dalej będę ją nazywał "Czarna Wdowa"
Ubrałem się jak na razie w 1 szt i ...
I tu rodzi się seria pytań ! :rolleyes:

Czy ktoś ma jakieś infa / focidła co do tych cystern ówcześnie na terenie wałbrzyskiej koksowni obecnie pod nazwą " Victoria" ?
Cysterna ma oprócz nr 788 9 568-6 P i rewizji 14.07.05 - napisy właściciela :
ZAKŁADY KOKSOWNICZE "WAŁBRZYCH" S.A.
50-305 WAŁBRZYCH
ul.Kosteckiego 9
W rozmowie z Naczelnym Archiwistą ( PMR K.Koj ) który wykonał dokumentację dla PIKO dowiedziałem się że tych " Czarnych Wdów " było w okolicach 2005r podobno sporo - całe bocznice i to dokładnie tego typu który wykonuje Piko .
Domniemam że nakierować mógł na ten temat Krzysztofa ktoś z Wrocławia ... ? ... Kol. Ryszard B. ... ?
Nie wykluczam zbudowania wahadła albo przynajmniej segmentu z "Czarnych Wdów".
Ale ile tak naprawdę tych cystern na terenie koksowni było ?
Od kiedy i do kiedy były czarne ?
Czy są nadal ... minęło 14 lat od daty rewizji modelu ?
I wynikły z tego proces przewidywania : brać teraz więcej ? czy czekać na kolejne numery ? czy czekać na inną epokę ? Va ? IVc ?
W 2017 r jesienią byłem na 2 tygodniowym pobycie w Szczawnie - Wałbrzychu ...
...ale krążyliśmy tam z GiGI wokół innych miejsc , a szkoda .... :niepewny:
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
Czy ktoś ma jakieś infa / focidła co do tych cystern ówcześnie na terenie wałbrzyskiej koksowni obecnie pod nazwą " Victoria" ?
28 lutego 2010
https://polska-org.pl/808291,foto.html?idEntity=547753

Kwestia czy widoczne składy ośmiu/dziewięciu cystern to efekt długości torów odstawczych (czyli tworzyły jedno wahadło siedemnastowagonowe), czy też wystarczająca łączna pojemność potrzebna do ogarnięcia przerobu (czyli widać dwa wahadła używane naprzemiennie)? Niemniej w modelu taki składzik prezentowałby się pięknie - poproszę o minimum dwa zestawy po trzy sztuki.
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
OLF dzięki !
Piękne ujęcie , ktoś z ekipy Piko powinien przyjechać na wałbrzyski Sobięcin , uklęknąć i zrobić autoryzowane zdjęcie każdej cysterny. Zamieszczać je w pudełkach z modelem i zmówić artykuł w Świecie Kolei .
Piko powinno do wyczerpania rynku wydawać po kolei numery tych wałbrzyskich cystern !
A sama koksownia w takiej sytuacji powinna zdobyć się na makietę swych bocznic z modelami wykonaną odpłatnie przez wielu uzdolnionych modelarzy na Dolnym Śląsku . Ten zakład znakomicie prosperuje .
Tak powstałby stanowisko kultury modelarstwa kolejowego z odpowiednim sponsorem .


Teraz mam 100% pewność że dobrze zrobiłem kupując 1 szt w sklepie Przystanek Hobby i ... 3 jeszcze rezerwując .
I tak wskoczyłem w późną Vc epokę ... ale w wydaniu towarowym to nie grzech .
Zresztą Wałbrzych jest ponad epokowy ...
" Czarne Wdowy " :love: ...
 
Ostatnio edytowane:

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
407 2 0
Kwestia czy widoczne składy ośmiu/dziewięciu cystern to efekt długości torów odstawczych (czyli tworzyły jedno wahadło siedemnastowagonowe), czy też wystarczająca łączna pojemność potrzebna do ogarnięcia przerobu (czyli widać dwa wahadła używane naprzemiennie)?
Na zdjęciach satelitarnych widać, że tory odstawcze na, których stoją te cysterny mają długość na ok. 12 cystern każdy. Przyczyną krótkich składów jest długość toru ładunkowego obok zbiorników ze smołą. To ten tor obok chłodni kominowej https://goo.gl/maps/8Cf7G1S8b2Rkfpyx5 , ma on długość na ok. 7-8 cystern.

Poniżej widok czarnej cysterny na wspomnianym torze ładunkowym
https://polska-org.pl/5400035,foto.html?idEntity=547753


Inne ujęcie toru ładunkowego też z czarną cysterną (ten po prawej, bo z lewej do amoniaku)
https://polska-org.pl/5400135,foto.html?idEntity=547753


A tu praktycznie w samym środku kadru widoczny jest tor ładunkowy (ten przy zielonym świetle sygnalizatora).
https://polska-org.pl/7890789,foto.html?idEntity=547753
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
407 2 0
W relacji zdjęciowej z wizyty czytelników Panoramy Wałbrzyskiej w Wałbrzyskich Zakładach Koksowniczych Victoria S.A, znalazłem jeszcze kilka zdjęć czarnych cystern na torze ładunkowym. Oprócz poniższych jest jeszcze kilka zdjęć np. nr 103, 102, 36 (z SM42) gdzie przewijają się cysterny ale zasłaniają je w większości zwiedzający.
https://walbrzych.naszemiasto.pl/cz...rzyskiej-w-koksowni/ga/c3-3348259/zd/14998689

https://walbrzych.naszemiasto.pl/cz...rzyskiej-w-koksowni/ga/c3-3348259/zd/14998361

A tu dwa mniejsze zdjęcia ze strony http://www.koksoprojekt.pl/pl/aktualnosci


Jedyne zdjęcie jakie znalazłem ze składem cystern jadących na załadunek na terenie Victorii.
https://polska-org.pl/5409495,foto.html?idEntity=549365


PS.
Jak ktoś by szukał zdjęć wywrotnicy używanej w koskownit to pod tymi numerami je znajdzie 80, 79, 76, 61, 60, 59, 53, 51, 44, 43
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
Zamieszczam zdjęcia zbliżeniowe ogólne jakich tu brakowało ukazujące magnetyzm i elegancję czarnych cystern ...
Wysokiej jakości technologicznej w tym i wykonania nadruków cysterny 406Ra Zaes 788 9 568-6 PKP Zakłady Kokosownicze "WAŁBRZYCH"rew. 14.07.05 epoka Vb.
Serdecznie zachęcając do zakupu tego modelu Fanów V epoki - sam zakupiłem 3 szt tej cysterny ! ...
Mam nadzieję że zdjęcia te pomogą w podjęciu decyzji , akurat zdjęcia możemy oglądać do woli w domowych warunkach .


IMG_1141.JPG
IMG_1143.JPG
IMG_1145.JPG
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
Nie miałem jej w zakupowych planach, ale muszę przyznać że tak samo jak szara Orlenu i ta mnie urzekła, więc raczej trafi do gabloty. Czy można je było spotkać w pojedynkę w jakiś mieszanych składach czy raczej jeździły po "ileś" sztuk razem?
 
OP
OP
garou

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Z ciekawości mam pytanie:

W pierwszym poście w tym temacie wklejałem fotkę pierwszej wydanej cysterny PIKO 406R z epoki IVc z numerem wagonu 33 51 788 0 410-0.
Teraz PIKO planuje wydanie drugiego modelu z epoki IVc z numerem wagonu 33 51 785 0 621-8.
Czy te wagony 'konstrukcyjnie' się czymś różniły (jakimiś szczegółami) ?
Pytam, gdyż jedyne co można zauważyć na pierwszy rzut oka, poza innym numerem wagonu, to fakt, że jest nieco inne literowe oznaczenie: Zas-x (poprzednio Zaes-x). Poza tym nie wiem, czy wcześniej nie był to typ 406R, a teraz w ulotce podają 406Rb...

Z ulotki "nowości PIKO PKP" na Luty 2020:

aaa.jpg


Ten wagon:

bbb.jpg

Widać także inny numer na pomarańczowej tabliczce:
Poprzednio 30/1202, a teraz 33/1203.
 
Ostatnio edytowane:

Acrobat

Użytkownik
Reakcje
29 0 0
Widać także inny numer na pomarańczowej tabliczce:
Poprzednio 30/1202, a teraz 33/1203.
Tabliczka RID (przewóz materiałów niebezpiecznych) 1202 = olej napędowy/opałowy, a 1203 = benzyna. Powtórzenie cyfry na drugim miejscu rodzaju zagrożenia - 33 oznacza szczególnie silne zagrożenie, w tym wypadku jest 3, czyli ciecz łatwopalna. Dla transportu kolejowego mamy RID, a dla przewozów drogowych regulamin ADR, gdzie oznaczenia są w zasadzie według tego samego klucza.
 

Rysiek

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
2.482 35 1
Pytam, gdyż jedyne co można zauważyć na pierwszy rzut oka, poza innym numerem wagonu, to fakt, że jest nieco inne literowe oznaczenie: Zas-x (poprzednio Zaes-x). Poza tym nie wiem, czy wcześniej nie był to typ 406R, a teraz w ulotce podają 406Rb...
Zas-x - cysterna (Z) czteroosiowa (a) przystosowana do kursowania z vmax 100km/h (s) z oznaczeniem wprowadzonym po 1980 (x)
Zaes-x - cysterna (Z) czteroosiowa (a) wyposażona w urządzenia grzewcze (e) przystosowana do kursowania z vmax 100km/h (s) z oznaczeniem wprowadzonym po 1980 (x)
warto tu zaglądnąć:
https://kolej.mkm.szczecin.pl/encyklopedia/towarowe
i wszystko będzie jasne :)
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
Koledzy. Nie miałem w planach zakupu cystern z rewizją powyżej 2000 roku, jednak skusiłem się na "małą czarną" z Wałbrzycha. No i teraz tak się zastanawiam do których wydanych już cystern będzie ona pasować, aby jakiś skład jednak z tego okresu zmontować.
Dla przypomnienia :
cysterna z Wałbrzycha posiada rewizję z 2005-07-14
cysterna Tankpol Logistic z 2004-01-13
cysterna Orlen (szara) 2006-06-29
cysterny (zestaw 2 szt.) DEC 2002-02-15 oraz 2002-01-28
cysterny GATXP (zestaw 3 szt.) 2008-02-27, 2008-08-14 oraz 2012-07-25
zapowiedziane są jeszcze dwie cysterny przez PIKO, ale nie wiadomo z jakiego dokładnie okresu.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki co z czym mogło rzeczywiście się znaleźć w jednym składzie.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
Koledzy. Nie miałem w planach zakupu cystern z rewizją powyżej 2000 roku, jednak skusiłem się na "małą czarną" z Wałbrzycha. No i teraz tak się zastanawiam do których wydanych już cystern będzie ona pasować, aby jakiś skład jednak z tego okresu zmontować.
Dla przypomnienia :
cysterna z Wałbrzycha posiada rewizję z 2005-07-14
cysterna Tankpol Logistic z 2004-01-13
cysterna Orlen (szara) 2006-06-29
cysterny (zestaw 2 szt.) DEC 2002-02-15 oraz 2002-01-28
cysterny GATXP (zestaw 3 szt.) 2008-02-27, 2008-08-14 oraz 2012-07-25
zapowiedziane są jeszcze dwie cysterny przez PIKO, ale nie wiadomo z jakiego dokładnie okresu.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki co z czym mogło rzeczywiście się znaleźć w jednym składzie.
Zapewne oprócz tego samego okresu, z jakiego modele odwzorowują pierwowzory, pod kątem zestawnienia jednego składu należałoby wziąć pod uwagę również przewożone przez nie produkty. Innym kluczowym pytaniem jest czy wymienione powyżej cysterny w oryginale pojawiały się w mieszanych składach czy tylko w jednolitych pod kątem rodzaju wagonów je stanowiących wahadłach, a ponadto złożonych tylko z wagonów jednego przewoźnika czy też różnych.
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
(...)
Dla przypomnienia :
cysterna z Wałbrzycha posiada rewizję z 2005-07-14
cysterna Tankpol Logistic z 2004-01-13
cysterna Orlen (szara) 2006-06-29
cysterny (zestaw 2 szt.) DEC 2002-02-15 oraz 2002-01-28
cysterny GATXP (zestaw 3 szt.) 2008-02-27, 2008-08-14 oraz 2012-07-25
zapowiedziane są jeszcze dwie cysterny przez PIKO, ale nie wiadomo z jakiego dokładnie okresu.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki co z czym mogło rzeczywiście się znaleźć w jednym składzie.
Podejrzewam że prawie nic z niczym ... ( jedynie DEC z GATX )
Będąc na Twoim miejscu - kupiłbym wszystkie pozostałe cysterny czyli 7 szt + dokupiłbym jeszcz 2 czarne wałbrzyskie i zmontowałbym 10 wagonowy tzw. "przeglądowy skład" malowań tego typu cysterny reprezentujacy przełom V i VI epoki rozciągnięty w czasie , z możliwością dokupienia w przyszłości kolejnych wypustów tej cysterny z pierwszego 10-lecia XXI w ... + ET22 w hinduskich zieleniach ( ewentualnie mocno stonowanych patyną Mariusza )


Zrobiłem coś podobnego : cysterny DEC PKP ( Robo i Piko ) tlenkowe i białe ze wstęgą + 5 x Knickkesselwagen DB ex Bauart DR ( Roco ) + przemiennie ET41 z żółtym śliniakiem i ET22 z żółtym śliniakiem i telewizorami .
Jest na co popatrzeć i zachwycić się z bliska ( Piko i Roco ) i z daleka ( Robo ) ... .
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
No faktycznie, może być ciężko. Gdzieś w czeluściach YT odkopałem film z mieszanym składem brązowych DEC/GATX i niebieskimi cysternami TANKPOL Log.. Tyle tylko, że cysterny Tankpol, choć jeszcze niebieskie, to już z nowym logiem CTL. Film z 2008 roku i już żadna z wielu cystern w składzie nie miała takiego logo jak model PIKO.
Swoją droga kiedy logo i oznaczenia Tankpol Log. zostały zmodyfikowane do tych CTL-owskich ?

Dopuszczałem skład cystern, tzw. VI epokowych, tylko w przypadku możliwości dość różnorodnej kompozycji. Chyba jednak w tej sytuacji pozostanę przy "horror-wahadle" wałbrzyskich wagonów.

Tu pojawia się moje pytanie. Pytałem już kolegę @DRACULA, zapytam i Was. Wałbrzyska cysterna pochodzi z 2005 roku. Przeznaczona jest do przewozu smoły. Co w 2005 roku robiono z tą smołą, gdzie ją przewożono. No i czym, czy włączano do składów zbiorczych np PKP Cargo lub przewoźników prywatnych?
 

Podobne wątki