• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii SU42/SM42/SP42

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
Tak swoją drogą, nie jest to żadne "uproszczenie" tylko akurat jest to zgodne z przepisami. A ten "pominięty fragment zdania" nie zmienia sensu mojej wypowiedzi.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Uproszczenie jest, bo mówimy o odwzorowaniu w modelu rzeczywistości, a nie przepisów. Rzeczywistość, jak wiadomo, czasem nieco odbiega od przepisów.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Po pierwsze, chyba jednak nie znacznie, a po drugie, to właśnie na tym polega uproszczenie, że trochę odbiega od rzeczywistości. Gdybyśmy chcieli w 100% odwzorować rzeczywistość, to należałoby zastosować osobne włączanie świateł manewrowych na jednym i drugim boku lokomotywy (osobnymi przyciskami F), niezależne od kierunku jazdy, a podczas manewrów pamiętać o włączaniu z jednej lub z drugiej strony, zależnie od potrzeby i od tego, jak prowadzący miniaturową lokomotywę wyobraża sobie postępowanie prawdziwego maszynisty w danej sytuacji (tzn. czy maszynista na niby przechodzi do drugiej kabiny, czy nie). Ale myślę, że trochę się zapędziliśmy w tych teoretycznych rozważaniach... ;)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
To jest tak: Twoje stwierdzenie "Uważam, że dla uproszczenia... itd." jest takie, lekko bez sensu ;) bo tak po prostu jest. Inną rzeczą jest odpowiednia kolejność i sposób włączania świateł, tu jest właśnie pole do uproszczeń, tu uproszczenia zwyczajnie muszą być, bo trudno sobie wyobrazić obsługiwanie samych świateł kilkunastoma czy kilkudziesięcioma przyciskami +obowiązkowo książeczka z instrukcją :ROFL: Maszyniście od kolejki wystarczy, że naciśnie odpowiedni guzik, a np. program wyręczy go i sam odpowiednio zrobi resztę.

ATSD, 99,99% jeżdżących kolejkami w ogóle nie zwraca uwagi na światła, im wystarczy bele by były i świeciły.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
I wice versa :ROFL:
Podobnie jak Ty coś uważasz, to wcale nie znaczy że tak jest. Do przysłowiowej alfy i omegi, bez urazy, ale nieco Ci brakuje :p
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Skoro już o tym, to wyjaśniam: w tym kontekście jest dobrze rozdzielnie. To była odpowiedź na stwierdzenie:
To dlaczego Twoje "uproszczenie" odbiega znacznie od rzeczywistości?,
na które odpowiedziałem:
chyba jednak nie znacznie w znaczeniu nie odbiega znacznie, a nie z sensie, że odbiega nieznacznie. Dlatego napisałem rozdzielnie. Ale fakt, że chociaż jest to poprawne, to może być nieco mylące.
Do przysłowiowej alfy i omegi, bez urazy, ale nieco Ci brakuje
Jak każdemu z nas. :p
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
W obecnym czasie, jaki dekoder jazdy i oświetlenia byście polecili? Domyślnie dobrałem Lenz Standard+ V2 10231-02, ale zdaję sobie sprawę, że pewnych funkcji może nie posiadać. Który z nich najlepiej współpracuje z lokomotywą jeśli chodzi o napęd (płynne ruszanie, liczenie podkładów itp)? Szukam dekodera, który umożliwi też wyświetlanie świateł manewrowych. W modelach SM42, które obecnie posiadam, mam Zimo MX630R, ale loki były kupowane kilka lat temu, więc może coś się zmieniło od tego czasu?

Jeszcze mam pytanie, czy model stonki jest fabrycznie przystosowany, aby wyświetlać światła manewrowe na PKP, czy konieczna jest przeróbka?
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
654 34 1
Ja korzystałem z oferty p. Karola - od razu przy kupnie zamawiałem światła manewrowe plus oświetlenie kabiny. Niedawno toczyła się dyskusja odnoście tego, które światło manewrowe się świeci podczas jazdy, bo różnie z tym bywa. Generalnie jest to zaprogramowane tak, że po prawej stronie patrząc w kierunku jazdy. Ale w rzeczywistości niekoniecznie zawsze tak.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
Do swoich montowalam Lenzy Gold i ten dek + troche zabawy z lutownica dal mi swiatla manewrowe, osobne koncowki i sensowna jazde. Mozna sie tez pobawic z Zimo MX630. Tak czy tak wpisanie do deka ustawien "do stonki" [do znalezienia na forum] i przerobka instalacji elektrycznej obowiazkowa.
 

Podobne wątki