• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii SU42/SM42/SP42

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
Modele lokomotyw serii Pt31 powstały jeszcze w 2009 roku, a zatem nawet 3 lata wcześniej. Wiadomo, że nie wywołały one takiego efektu jak modele lokomotyw SM42/SP42, jednak "palmę pierwszeństwa" zdążyły zgarnąć ;) ...
Chciało by się wznowienia Pt31 od Brawy. Moim zdaniem gdyby parowozy Pt31 nie kosztowały tyle ile kosztowały to by odniosły zamierzony cel a tak jak nie ma innych parowozów tak , Nie ma, Nie było i Nie będzie..........
 

Dab19

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Szanowni,
Mam mały problem z moją SM42 984 z zestawu startowego Piko 97924. Otóż zestaw zakupiłem 2 tygodnie temu i po wyjęciu z pudełka było ok, jednak później po transporcie (~200km bagażnik samochodu w oryginalnym styropianowym opakowaniu) zauważyłem, że w jednym miejscu starła się farba :(
Na styropianie widać zielonkawe ślady w tym miejscu.
Czy to normalne, że takie skazy mogą powstawać w oryginalnym opakowaniu?
Ogarnąłem, że kolor to RAL 6029 - emalia Revella do podmalowania i cienki pędzelek dadzą radę to wyprowadzić?

sm42.jpg
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
absolutnie nie ruszaj , każda zaprawka to boby, chyba , że całość pomalujesz , a to nie lada wyzwanie,
nie dla wszystkich!
jak cie to bardzo boli i spać nie możesz , a jedzenie nie smakuje ,żona się przestała podobać itd. ...
to zamów budę/nadwozie w PIKO.
taniej cie wyjdzie niż farby , aerograf i czas zmarnowany na efekt typu boby

a w przyszłości jak wkładasz do styropianu to przełóż model folią miękką
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Jeśli nie dysponujesz aerografem, to mimo wszystko pokombinowałbym cienkim pędzlem. Zamiast niego może wystarczyć zaostrzona na kształt "miękkiego wióra" wykałaczka. Brudną (nie obficie namoczoną) w farbie końcówką wykałaczki trzeba ostęplować czarne punkty. Nie zrobisz tego tak, aby było nie widoczne, ale zawsze będzie lepiej niż kontrastowe czarne punkty. Jak farbę masz matową, to lepiej, bo matowa lepiej kryje. Po wyschnięciu przetrzesz lekko palcem malowane punkty i powinny bardziej zrównać się z półmatowym odcieniem całego modelu. Najwięcej zależy od dobrania koloru. Jeśli będzie dobrze dobrany, to wróżę duży sukces powodzenia akcji :)
 

Franc

Aktywny użytkownik
Reakcje
590 95 1
Jeśli Cie bardzo nie ciśnie potrzeba jej posiadania już, to zgłoś reklamację. Ja w tej samej Smce miałem problemy z terkotaniem. Co się potem okazało silnik się wysunął. Naprawa gwarancyjna przebiegła sprawnie.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
reklamacja ,miałem to z wagonem ,gdzie piękne lampasy żółte na karminowej burcie wytarły się na narożnikach od pudelka ,
Pisałem do sklepu i do samego Fleischmanna, reklamację uznano i wymieniono

MIESIĄC/DWA PÓŹNIEJ FIRMA FLEISCHMANN WPROWADZIŁA FOLIE PRZEKŁADKOWĄ OD WAGONÓW !
 

wll

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
Dzień dobry,

Jestem bardzo początkującym kolekcjonerem (modelarzem się oczywiście nie nazwę ;)) gdyż niedawno kupiłem swoją pierwszą lokomotywę - EU07 od Piko. Teraz chciałbym dołączyć do kolekcji inną legendę naszych torów czyli "Stonkę" :)

Szczerze mówiąc malowanie, przydziały itp. nie mają dla mnie w tej chwili znaczenia - nie posiadam ani jednej "Stonki", więc każda będzie dobra (dla kogoś kto ma ich kilka pewnie te aspekty będą miały ogromne znaczenie, ale nie w moim przypadku). Rozglądając się co jest w tej chwili dostępne w bieżącej ofercie trafiłem na małą zagwozdkę. Z tego co widzę aktualnie dostępna jest taka brązowa SM42 od Piko:

https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=29828&vw_name=detail

Pochodzi ona z serii Expert i w polskich sklepach kosztuje trochę ponad 600zł. Co ciekawe jednak, równolegle dostępny jest taki zestaw startowy z zieloną "Stonką" i dwoma bohunami:

https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=29827&vw_name=detail

Z tego co widzę jest to wznowienie starszego zestawu więc pewnie wielu z Państwa już ją ma. I tu pojawia się nurtujące mnie pytanie: czy ta "Stonka" z zestawu startowego różni się czymś w kwestii jakości wykonania (bo że różni się malowaniem to oczywiste) od tej podlinkowanej wyżej, sprzedawanej samodzielnie? Widziałem trochę recenzji poprzedniej edycji tego zestawu startowego i wielu recenzentów podkreślało że lokomotywa i wagony pochodzą z serii Expert; na pudełku zestawu startowego jednak wyraźnie napisane było "Hobby". Jak jest więc naprawdę? Czy rzeczywiście jest to taki sam model jak ten sprzedawany samodzielnie, z serii Expert? Przyznam szczerze że gdyby to była prawda to ten zestaw wygląda niemal jak okazja dla osoby takiej jak ja, która dopiero zaczyna swoją przygodę, gdyż kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych więcej niż sama lokomotywa a w komplecie są jeszcze 2 wagony (każdy z nich pewnie warty około 200zł??) i trochę torów (które też bardzo mi się przydadzą, zwłaszcza że są z podsypką, a ja będę jeździł na podłodze) oraz zasilacz (co prawda zamierzam zainwestować w sterowanie cyfrowe, ale tymczasowo też bym go wykorzystał). W związku z powyższym z chęcią kupił bym taki zestaw zamiast samej lokomotywy, ale szczerze mówiąc to nie spieszy mi się z budowaniem kolekcji (wolę zainwestować w jakość a nie w ilość) i jeśli lokomotywa nie jest równa jakością tej z serii Expert to jednak kupię samą lokomotywę. Co Państwo doradzicie? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)
 

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
Dzień dobry,

Jestem bardzo początkującym kolekcjonerem (modelarzem się oczywiście nie nazwę ;)) gdyż niedawno kupiłem swoją pierwszą lokomotywę - EU07 od Piko. Teraz chciałbym dołączyć do kolekcji inną legendę naszych torów czyli "Stonkę" :)

Szczerze mówiąc malowanie, przydziały itp. nie mają dla mnie w tej chwili znaczenia - nie posiadam ani jednej "Stonki", więc każda będzie dobra (dla kogoś kto ma ich kilka pewnie te aspekty będą miały ogromne znaczenie, ale nie w moim przypadku). Rozglądając się co jest w tej chwili dostępne w bieżącej ofercie trafiłem na małą zagwozdkę. Z tego co widzę aktualnie dostępna jest taka brązowa SM42 od Piko:

https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=29828&vw_name=detail

Pochodzi ona z serii Expert i w polskich sklepach kosztuje trochę ponad 600zł. Co ciekawe jednak, równolegle dostępny jest taki zestaw startowy z zieloną "Stonką" i dwoma bohunami:

https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=29827&vw_name=detail

Z tego co widzę jest to wznowienie starszego zestawu więc pewnie wielu z Państwa już ją ma. I tu pojawia się nurtujące mnie pytanie: czy ta "Stonka" z zestawu startowego różni się czymś w kwestii jakości wykonania (bo że różni się malowaniem to oczywiste) od tej podlinkowanej wyżej, sprzedawanej samodzielnie? Widziałem trochę recenzji poprzedniej edycji tego zestawu startowego i wielu recenzentów podkreślało że lokomotywa i wagony pochodzą z serii Expert; na pudełku zestawu startowego jednak wyraźnie napisane było "Hobby". Jak jest więc naprawdę? Czy rzeczywiście jest to taki sam model jak ten sprzedawany samodzielnie, z serii Expert? Przyznam szczerze że gdyby to była prawda to ten zestaw wygląda niemal jak okazja dla osoby takiej jak ja, która dopiero zaczyna swoją przygodę, gdyż kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych więcej niż sama lokomotywa a w komplecie są jeszcze 2 wagony (każdy z nich pewnie warty około 200zł??) i trochę torów (które też bardzo mi się przydadzą, zwłaszcza że są z podsypką, a ja będę jeździł na podłodze) oraz zasilacz (co prawda zamierzam zainwestować w sterowanie cyfrowe, ale tymczasowo też bym go wykorzystał). W związku z powyższym z chęcią kupił bym taki zestaw zamiast samej lokomotywy, ale szczerze mówiąc to nie spieszy mi się z budowaniem kolekcji (wolę zainwestować w jakość a nie w ilość) i jeśli lokomotywa nie jest równa jakością tej z serii Expert to jednak kupię samą lokomotywę. Co Państwo doradzicie? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)
Lokomotywa z zestawu jest tej samej jakości co lokomotywa sprzedawana pojedynczo !!!
Pojedyncza SP42 jest już bardziej dedykowana dla znających temat kolekcjonerów mimo ze jest to ta sama jakość :cenzura:
Zestaw SM42+Bohuny ma zachęcić ludzi do modelarstwa stąd taka atrakcyjna cena :love:
Sam posiadam ten zestaw = Stonka jeżdzi super więc szczerze polecam :)
Pozdrawiam początkujących na tym forum - Ostatnio sam bawiłem się (tak bawiłem się) z
młodszym kuzynem więc wiem co w trawie piszczy :) początek jest najważniejszy !!!
 

SP47-001

Aktywny użytkownik
Reakcje
242 12 4
czy ta "Stonka" z zestawu startowego różni się czymś w kwestii jakości wykonania (bo że różni się malowaniem to oczywiste) od tej podlinkowanej wyżej, sprzedawanej samodzielnie? Widziałem trochę recenzji poprzedniej edycji tego zestawu startowego i wielu recenzentów podkreślało że lokomotywa i wagony pochodzą z serii Expert; na pudełku zestawu startowego jednak wyraźnie napisane było "Hobby". Jak jest więc naprawdę? Czy rzeczywiście jest to taki sam model jak ten sprzedawany samodzielnie, z serii Expert? Przyznam szczerze że gdyby to była prawda to ten zestaw wygląda niemal jak okazja dla osoby takiej jak ja, która dopiero zaczyna swoją przygodę, gdyż kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych więcej niż sama lokomotywa a w komplecie są jeszcze 2 wagony (każdy z nich pewnie warty około 200zł??) i trochę torów (które też bardzo mi się przydadzą, zwłaszcza że są z podsypką, a ja będę jeździł na podłodze) oraz zasilacz (co prawda zamierzam zainwestować w sterowanie cyfrowe, ale tymczasowo też bym go wykorzystał).
Forma modelu jest ta sama, czyli konstrukcyjnie niczym oprócz malowania od SM42 (nie SP42 oliwkowej, bo SP42 różniła się również na żywo niektórymi elementami od SM42) sprzedawanych jako oddzielne za ~600 zł się nie różni. Tak jak napisałeś, zestaw ten jest stworzony z myślą o początkujących modelarzach (głównie polskich), którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i chcieliby mieć coś realnego, co jeździło naprawdę w PKP. :)
 

Skiper

Aktywny użytkownik
Reakcje
280 39 11
Z tego co widzę jest to wznowienie starszego zestawu więc pewnie wielu z Państwa już ją ma.
W typach pojazdów tak, ale w oznaczeniach i epoce modelarskiej już nie - a dla niektórych ma to znaczenie.
czy ta "Stonka" z zestawu startowego różni się czymś w kwestii jakości wykonania
Nie - jest to identyczna produkcja seryjna.
ten zestaw wygląda niemal jak okazja dla osoby takiej jak ja, która dopiero zaczyna swoją przygodę, gdyż kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych więcej (...)
I tak ma właśnie być, taka jest właśnie polityka fitmy - jest to oferta kierowana do początkujących, którzy w przyszłości może rozwiną w sobie to hobby.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
Jednak, żeby nie było tak pięknie. Jeśli już masz EU07 to wiesz, że model śmiga ładnie... Stonka może Ciebie pod tym kątem rozczarować... Skoro Tobie nie zależy na stonce, a idziesz jak sam napisałeś "w jakość, a nie ilość" to kup sobie SU/SP45 lub SU46.
 

wll

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
Dziękuję wszystkim za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Bardzo prężne to forum :) Teraz już wiem żeby kupić zestaw startowy :)

Chciałbym jeszcze odpowiedzieć Państwu indywidualnie:

@Pawelec PKP
Też się "obawiam" że bardzo spodoba mi się taka zabawa :D

@SP47-001
Szczerze to ta zielona "Stonka" z zestawu startowego podoba mi się nawet bardziej niż oliwkowa - zielone pamiętam z dzieciństwa :) Nie wiedziałem że wersja pasażerska różniła się czymś zewnętrznie od zwykłej wersji "manewrowej" (SM) - dzięki za info!

@Skiper
Czytam to forum od dłuższego czasu i tak, zdaję sobie sprawę że jak ma się już sporą kolekcję to wtedy oznaczenia/epoki mają już swoją wagę, nie ma sensu wtedy robić dziwnych mieszanek albo duplikować sobie modele z tymi samymi numerami. Ja na razie zaczynam od zera więc nie przywiązuję się zbytnio do tego. Jasne, że rozsądnie byłoby już od początku "pilnować porządku" i mocno nie mieszać, ale póki co wśród moich priorytetów głównym jest po prostu frajda z tego że coś co wygląda jak prawdziwe jeździ u mnie po podłodze :)

@Pantograf
Czytałem to forum i tak, widziałem posty mówiące że "Stonki" potrafią trafić się kapryśne i nie jeżdżą ładnie. Dzięki za uczulenie mnie na to, ale cóż, chyba będę musiał to zaakceptować ;) Może niedokładnie się tutaj wyraziłem - absolutnie nie jest tak, że nie zależy mi na "Stonce", bo właśnie zależy mi na niej i to bardzo :) Obojętne jest mi tylko to, jakie będzie miała malowanie/przydziały itp. A jeśli chodzi o podejście ilość/jakość to chodziło mi o to, że gdyby samodzielna "Stonka" była lepsza niż ta z zestawu startowego, to kupił bym samodzielną i przebolał brak wagonów, torów itp. gdyż wolę ładniej niż więcej. Jeśli jednak nie ma lepszego jej wykonania to trudno, nie będę z tego powodu kupował zupełnie innego modelu. Owszem, czytałem że SU46 jest najładniejszym jak dotąd modelem Piko i z tego powodu jest on zdecydowanie na mojej liście marzeń. Ale jednak "Stonka" jest na niej wyżej ze względów czysto sentymentalnych ;) Tak się składa że blisko miejsca w którym się wychowałem była zelektryfikowana linia kolejowa, często jechałem rowerem po prostu popatrzeć sobie na pociagi i zazwyczaj było to albo EU07 (rzadziej EP09), albo ET22, albo EN57, a ze spalinowych to tylko właśnie "Stonki". Dlatego właśnie kolekcję zacząłem od EU07 (ich było na tej linii najwięcej, poza oczywiście EN57) i przebolałem jej "oczka". Teraz przeboleję kapryśność modelu "Stonki". A jak już zaspokoję sentymentalne zapędy to wtedy w pierwszej kolejności kupię coś naprawdę ładnego, jak SU46 :)

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za posty. Nie tylko dostałem odpowiedź na moje pytanie ale i inne, przydatne rady - to miłe :)
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
Podobnie nie wyobrażałem sobie swojej stajni bez SM42 i SP42. Sa one jednak, że tak powiem "odstawione". Nie biorą udział w żadnych jazdach do póki nie będą miały wymienionych silników, trybów oraz płytki elektronicznej. Bez tych zabiegów uważam, że te lokomotywy tylko wizualnie uzupełniają kolekcje ;)
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
A ja powtórzę co nie raz pisałem.
Moje obie SM42 mają wymienione fabryczne ślimaki w napędzie u Pana Molendy dzięki czemu obie jeżdżą wolniej, majestatyczniej jak na manewrówki przystało i to bez kłopotów, bez szarpania, bez zacięć.
 

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
Też wymieniam przekładnie lub stosuje dekoder jazdy Lenz-który najlepiej sobie radzi z tymi modelami. Inaczej model nadaje się tylko na diorame..
 

Podobne wątki