• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

PIKO - modele lokomotyw serii SP45/SU45

ralph80

Aktywny użytkownik
Reakcje
574 3 2
Info sprzed tygonia za facebookiem - model PIKO 96301-3 to SU45-161 - Zakład Taboru w Gdyni, REV 29.10.2007, będzie dostępny nieco później.
Czyli już wiadomo jaka będzie data rewizji na modelu.
 
Ostatnio edytowane:

SP45-166

Aktywny użytkownik
Reakcje
915 38 3
Czyli szykuje się "półkownik" nr 161. Większość osób zapewne liczyła na 161 po rewizji ZNTK Poznań z 2002 roku- aluminiowe górne żaluzje i oznaczenia serii, dolne żaluzje ciemna zieleń, jasnozielona powierzchnia nad rynienkami tzw dach nieodejmowalny. A tak szykuje się nam kasztan z ostatniej partii rewizji w PESIE identyczny ze 100 i 171. SŁABO
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
658 29 5
Czyli szykuje się "półkownik" nr 161. Większość osób zapewne liczyła na 161 po rewizji ZNTK Poznań z 2002 roku- aluminiowe górne żaluzje i oznaczenia serii, dolne żaluzje ciemna zieleń, jasnozielona powierzchnia nad rynienkami tzw dach nieodejmowalny. A tak szykuje się nam kasztan z ostatniej partii rewizji w PESIE identyczny ze 100 i 171. SŁABO
Ale stąd numer katalogowy z -3 na końcu. Piko traktuje ten model jako wznowienie produktu z nowym numerem inwentarzowym, jednak ogólnie model ma mieć identyczne malowanie.
 

KacperWKK

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 32 8
Tną koszty to wykorzystali szablony malarskie z porzedniej serii. Jeszcze tylko nowe klisze, matryce do tampa i jechane... :) Tanim kosztem "nowy" model.
Ja tam uważam iż zwolennicy tej epoki mają możliwość zapełnienia szop modelami z różnymi numerami. I pomyśleć że 5-10 lat temu za choć jedną taką z plasteliny szło po 2tysie na allegro...Pozdrawiam
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
Info dla ortodoksów od dat rewizji / przydziałów / napraw itd.
Według mojej zdjęciowej analizy, model SU45-161 odwzorowuje lokomotywę pracującą w bardzo krótkim przedziale czasowym.
Otóż na modelu jest naniesiona data: 29.10.2007 r., zatem ustaliłem, że:
1) W styczniu 2006 r. oryginał miał pełny napis na bocznej ścianie PKP SU45-161, szare obwódki ramek reflektorów, data rewizji naniesiona pod przydziałem Zakład Taboru w Gdyni,
2) W październiku 2007 r. brak napisu PKP na bocznej ścianie, (tak jak na modelu, aczkolwiek nie znalazłem fotografii z tego okresu)
3) W maju 2008 r. malatura odświeżona (m.in. białe obwódki ramek reflektorów), przydział umieszczony w środkowej części pudła Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
Info dla ortodoksów od dat rewizji / przydziałów / napraw itd.
Według mojej zdjęciowej analizy, model SU45-161 odwzorowuje lokomotywę pracującą w bardzo krótkim przedziale czasowym.
Otóż na modelu jest naniesiona data: 29.10.2007 r., zatem ustaliłem, że:
1) W styczniu 2006 r. oryginał miał pełny napis na bocznej ścianie PKP SU45-161, szare obwódki ramek reflektorów, data rewizji naniesiona pod przydziałem Zakład Taboru w Gdyni,
2) W październiku 2007 r. brak napisu PKP na bocznej ścianie, (tak jak na modelu, aczkolwiek nie znalazłem fotografii z tego okresu)
3) W maju 2008 r. malatura odświeżona (m.in. białe obwódki ramek reflektorów), przydział umieszczony w środkowej części pudła Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni.
Darku, model odwzorowuje lokomotywę po naprawie zakończonej 29 października 2007 roku. Lokomotywa z "czerwonymi" elastomerowymi zderzakami, z szarymi obwódkami reflektorów, z napisem PKP przez serią i numerem, z datą naprawy na lewo od przydziału umieszczonego na prawym końcu ramy. Poniżej zdjęcie pierwowzoru z tego okresu:

- źródło: http://rail.phototrans.eu/14,106284,0,HCP_301D_SU45_161.html
- autor: Jacek Wysocki @Meggido
- opis: "3 czerwca 2008 - Chojnice. Taki portret Fiacika sprzed 8 lat. Jeszcze pachnący farbą Fiat ze składem relacji Łódź Kaliska - Kołobrzeg, jeśli dobrze pamiętam zapowiedź."

2008.06.03. - Chojnice - SU45-161 z poc. rel. Łódź Kaliska - Kołobrzeg.jpg


Między 3 czerwca, a 5 września nastąpiło przeniesienie oznaczenia przydziału na środek ramy, zatem należy stwierdzić, że model odwzorowuje następujący okres eksploatacji pierwowzoru - od zakończenia naprawy 19 października 2007 roku najpóźniej do 4 września. Formalnie 14 maja 2008 roku lokomotywa przeszła ze spółki PKP Cargo na stan spółki PKP Przewozy Regionalne. Zawężenie okresu odwzorowywania pierwowzoru przez model byłoby możliwe, gdybyśmy mieli jakieś zdjęcie z okresu 3 czerwca - 5 września albo chociaż inne ujęcie od Kolegi @Meggido - jest bowiem pewne niezerowe prawdopodobieństwo, że 3 czerwca lokomotywa już miała zmieniony (naniesiony nowy) przydział na środku ramy, z tym że tak się akurat złożyło, że uwieczniony na zdjęciu pan mechanik oraz dyżurny ruchu idealnie wręcz zasłaniają ten fragment ramy, na którym później jest widoczny nowy przydział, więc w sumie nie ma pewności czy między 5 maja, a 3 czerwca (lub 5 września) nie nastąpiło naniesienie nowego przydziału po przekazaniu lokomotywy 14 maja.

Co jednak nie ulega wątpliwości - niewielkimi nakładami pracy można w łatwy sposób "przesunąć" okres odwzorowania pierwowzoru przez model na czas, kiedy lokomotywa pracowała najpierw w spółce PKP Przewozy Regionalne, później Przewozy Regionalne, a także kiedy była delegowana do PKP Intercity i zatrudniana do prowadzenia pociągów TLK.
http://www.fotokolej.pl/img-su45-161-204.htm

I normalne zderzaki też były, a nie te dziadostwa z węglarek.
Fotografia została wykonana 2 maja 2006 roku, a więc ponad rok przed naprawą, po której stan odwzorowuje model. Model posiada właściwe zderzaki - może nie najpiękniejsze, ale takie wówczas miał pierwowzór, z resztą nie on sam. Pozostałe modele z "tego wariantu" (SU45-100, SU45-174) też je miały, zgodnie z rzeczywistością.
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
Remku - jak zawsze ciekawie analizujesz (y), ja zaś dociekam z racji tego, że model ma przydział interesujący mnie pod względem zakupu, a zakup drugiego fiata (SU45-213) w jednym tygodniu może bardzo zaboleć.
Między 3 czerwca, a 5 września nastąpiło przeniesienie oznaczenia przydziału na środek ramy
Natomiast należałoby Twój wymieniony zakres dat już zawęzić do 6 lipca 2008 r. Na fotografii widać (słabo, ale da się dostrzec) oznaczenie przydziału umieszczone w środkowej części.
SU45-161_Lokomotywa_2008.07.06_Chojnice.jpg

- źródło: www.wrphoto.eu
- autor: Aster
- opis: "6.07.2008 Osobowy 58729 z Chojnic do Piły około 4 kilometrów za stacją początkową"

Skoro PIKO zdecydowało się wypuścić ten egzemplarz, w tak ściśle zawężonym zakresie dat, to domniemam, że mieli fotografię oryginału z tego okresu.
 

Podobne wątki