• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii EU06/EU07/EP07/EP08

dec87

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
231 5 0
Zamontowałem kondensator 25V 1500uF, ten się mieści bez problemu. Po zdjęciu z toru, światła świecą jeszcze około 3 sekundy

Zobacz załącznik 856752
A z czego wynika taka "kombinacja" rezystora i diody? Dlaczego nie wlutowałeś w fabrycznie przystosowane miejsce na płytce R6 i D7 + mostek na R7? Super, że 1500μF się mieści. Ciekawe ile udałoby się wepchnąć maksymalnie do ET22, tam jest ciut większy otwór - ja stosuje 2200μF
 
Reakcje
139 1 0
A z czego wynika taka "kombinacja" rezystora i diody? Dlaczego nie wlutowałeś w fabrycznie przystosowane miejsce na płytce R6 i D7 + mostek na R7? Super, że 1500μF się mieści. Ciekawe ile udałoby się wepchnąć maksymalnie do ET22, tam jest ciut większy otwór - ja stosuje 2200μF
Nie mam akurat elementów SMD, więc zastosowałem zwykłe, ale poprawię to i wlutuję w fabryczne miejsca ;)
Jeszcze mam zamiar w miejsce głośnika zamontować 470uF, więc w sumie będzie prawie 2000uF
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Zmotywowaliście mnie. Zamontowałem kondensatory 1500 μF w EU07 z ESU v5 i w SU46 z PIKO 4.1.

Jestem zaskoczony różnicą w czasie podtrzymania na korzyść EU07, czy raczej na korzyść ESU. Porównuję przy zatrzymanym loku. Diody i rezystory mam identyczne w obu układach.

Zmierzyłem więc pobór prądu stojącego loka z włączonymi przednimi reflektorami. EU07 z ESU 11 mA, SU46 z PIKO 33 mA.

Faktyczny wpływ kondensatora podczas jazdy trudno mi porównać, bo bez niego i tak nie było żadnych zakłóceń jazdy, świateł ani dźwięku. Ot, taka ciekawostka :)
 
Ostatnio edytowane:

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
Dalszy wniosek. Jeżeli w układzie pobierającym 11 mA kondzio wystarcza na jakieś 3 sekundy, a przy poborze 33 mA na około sekundę, to przy poborze 100-200 mA w jadącym loku, w ogóle nie powinnien wystarczyć na czas przejazdu np. przez zwrotnicę czy zabrudzony fragment toru/koła.

Takie "UPS" można sobie stosować w wagonach oświetlanych LED (i tam faktycznie pomagają).

W lokomotywach moim zdaniem ma sens podtrzymanie zasilania samego procesora. Żeby nie zgłupiał po trwającej ułamek sekundy przerwie. I przeważnie nie głupieje, bo na płytce dekodera jest do tego celu mały kondensatorek.

Natomiast nieprzerwaną jazdę załatwiają raczej poniższe czynniki, a nie kondzio:
- duża masa loka, czyli solidny docisk kół do szyn,
- koła zamachowe,
- duży rozstaw osi.


Jak Wasze doświadczenia z EU07 bez kondensatora vs. z kondensatorem? Rozwiązało to jakiś realny problem? Jaki macie czas podtrzymania np. świateł reflektorów po zdjęciu lokomotywy z torów?
 
Ostatnio edytowane:

Arekmiz

Ostrzeżony
Reakcje
1.103 113 0
Odgrzewam wątek. :) Chciałbym do modelu Piko EU07-364 dołożyć kondensator UPS. W modelu siedzi już dekoder Zimo mx645p22 (na razie bez wgranych dźwięków, będzie to robił Elvis). Na fabrycznej płytce nie ma nic w miejscach R6, R7, R8 i D7. Rozumiem, patrząc na wzmiankowany powyżej schemat płytki EU07 Piko muszę wlutować R6 i D7, zmostkować/zewrzeć R8 a R7 do czego służy (mam coś wlutować, czy zostawić puste)?
1658644744667.png

I teraz - jakie elementy SMD kupić, żeby zrobić to profesjonalnie a nie drutex? :)
 

Ragnarox

Nowy użytkownik
Reakcje
30 1 0
Przejrzałem część stron tego tematu, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania, więc je zadam.
W jaki sposób zamontować pełny zgarniacz w Pikowskiej EU07 PKP Cargo, czy trzeba wyjąć cały wózek, żeby zdjąć kinematykę ?
Co trzeba zrobić, żeby działały światła manewrowe, przy włączonym tym trybie ? Czy to jest kwestia programowania dekodera (mam dek Piko i zimo, w obu niestety manewrowych brak), czy trzeba coś polutować na płytce ?
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
343 1 1
Do demontażu KKS trzeba zdjąć budę, potem wyciągnąć obudowę z płytką ze światłami (uważaj na kabelki, potrafią się urwać), a następnie odkręcić 2 śrubki i zdjąć do góry obudowę KKS, wózka nie ruszamy.

Zrzut ekranu 2022-09-26 o 08.44.36.png Zrzut ekranu 2022-09-26 o 08.45.07.png

Światła manewrowe są dostępne na wyjściach AUX5 i AUX6, nie trzeba nic lutować, tylko odpowiednio zaprogramować dekoder. Warunkiem koniecznym jest dekoder Plux22, w przypadku Plux16 światła manewrowe nie są podłączone do dekodera i nie ma możliwości ich wyświetlenia.
 

map69

Znany użytkownik
Reakcje
79 0 0
Witajcie,
poszukuję tabliczki "PKP" doklejanej na boku EP08-006. W katalogu części zamiennych PIKO nie znalazłem tej pozycji.
Czy jest szansa na zdobycie takiej tabliczki? Może ma ktoś uszkodzoną obudowę na części?
Pozdrawiam,
map69
 

Podobne wątki