• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii EU06/EU07/EP07/EP08

Engineer

Aktywny użytkownik
Reakcje
508 41 1

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Zauważyłem, że ostatnio w ofercie niektórych sklepów pojawił się taki artykuł (poniżej cena z modelmanii):

mm.jpg


Ktoś się orientuje, to jest goła, niepomalowana buda?

Po numerze katalogowym znalazłem to na stronie PikoShop --- Źródło: https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=28694vw_name=detail
...ale nie ma żadnego info, czy to jest pomalowane na jakąś konkretną epokę czy totalny surowy golas.
 
Ostatnio edytowane:

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
Zauważyłem, że ostatnio w ofercie niektórych sklepów pojawił się taki artykuł (poniżej cena z modelmanii):

Zobacz załącznik 689087

Ktoś się orientuje, to jest goła, niepomalowana buda?

Po numerze katalogowym znalazłem to na stronie PikoShop --- Źródło: https://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=28694vw_name=detail
...ale nie ma żadnego info, czy to jest pomalowane na jakąś konkretną epokę czy totalny surowy golas.
Opis produktu mówi "dekoriert", ponadto powiązanie z konkretnym numerem katalogowym sugeruje, że to buda pomalowana, od konkretnego modelu (96376, czyli EU07 Captrain).
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Zastanawiałem się czy sobie nie kupić świnki bo chyba jedną warto mieć, a coś czuję po kościach, że PIKO nic więcej nie wyda ze świnek w oznaczeniu z epoki IVc. Ta EP08-010 w zasadzie wygląda jak z epoki IVc, przydział też się łapie /źródło: https://ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=lok&typ=1&seria=5&lok=349&numer=10&title=EP08-010 /:

ilos.jpg


.....kolor gniazd raczej również odpowiedni. Jedyne to data rewizji 1991. Ale to nie jest jakiś szczególny problem dla mnie.

Zupełnie przy okazji "martwi" mnie coś innego ... słabo widać oznaczenie lokomotywy (srebrne) na tym pomarańczu (przynajmniej na zdjęciach), nie wiem, czy nie lepiej by PIKO zrobiło wykonując te napisy bardziej wpadające w kolor biały.

Dlatego mam pytanie do posiadaczy: czy w rzeczywistości też tak słabo je widać na modelu?

Zresztą na zdjęciu, na którym się PIKO zapewne wzorowało one są bardziej białe jak srebrne...
FOTKA EP08-010 pana Boduszka
Trochę ten srebrny moim zdaniem za ciemny PIKO dało. Ale może to wina zdjęć modelu... no sami zobaczcie:

 
Ostatnio edytowane:

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
@J1974H0 wszystko zależy jak robi się zdjęcie. Na jednym faktycznie może byc problem z czytelnościa oznaczeń, natomiast przy innym kącie już jest ok. Na żywo wygląda to i tak dużo lepiej. Jak masz zamiar nabyć świnie to nie rozmyśla tylko bierz :) żałował nie będziesz napewno :)
 

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
Zastanawiałem się czy sobie nie kupić świnki bo chyba jedną warto mieć, a coś czuję po kościach, że PIKO nic więcej nie wyda ze świnek w oznaczeniu z epoki IVc. Ta EP08-010 w zasadzie wygląda jak z epoki IVc, przydział też się łapie /źródło: https://ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=lok&typ=1&seria=5&lok=349&numer=10&title=EP08-010 /:

Zobacz załącznik 693523

.....kolor gniazd raczej również odpowiedni. Jedyne to data rewizji 1991. Ale to nie jest jakiś szczególny problem dla mnie.

Zupełnie przy okazji "martwi" mnie coś innego ... słabo widać oznaczenie lokomotywy (srebrne) na tym pomarańczu (przynajmniej na zdjęciach), nie wiem, czy nie lepiej by PIKO zrobiło wykonując te napisy bardziej wpadające w kolor biały.

Dlatego mam pytanie do posiadaczy: czy w rzeczywistości też tak słabo je widać na modelu?

Zresztą na zdjęciu, na którym się PIKO zapewne wzorowało one są bardziej białe jak srebrne...
FOTKA EP08-010 pana Boduszka
Trochę ten srebrny moim zdaniem za ciemny PIKO dało. Ale może to wina zdjęć modelu... no sami zobaczcie:

Jedno słowo :cool: KUPUJ ...
Za chwilę nie będzie jej w sklepach
U mnie ten model robi za EP08 z epoki IV i V :love: Ewentualnie w VI PKP Intercity
W tamtym roku na wystawie modelarskiej w krakowie właśnie jeżdziłem pociągiem
Ekspres Intercity EP08-10 Spatynowana + wagony Z PKP Intercity (niektóre z czarnym pasem okiennym)
Jest to pierwszy i prawdopodobnie ostatni elektrowóz z serii EU07/EP07/EP08 PIKO
Właśnie czekam na Schlesienmodelle 303E :cool: Miał być wznowiony w tym roku ....
Czekam, czekam ................................................ i się (nie)doczekam ???
Ktoś coś słyszał, ktoś coś wie .....?
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
Zupełnie przy okazji "martwi" mnie coś innego ... słabo widać oznaczenie lokomotywy (srebrne) na tym pomarańczu (przynajmniej na zdjęciach), nie wiem, czy nie lepiej by PIKO zrobiło wykonując te napisy bardziej wpadające w kolor biały.

Dlatego mam pytanie do posiadaczy: czy w rzeczywistości też tak słabo je widać na modelu?

Zresztą na zdjęciu, na którym się PIKO zapewne wzorowało one są bardziej białe jak srebrne...
FOTKA EP08-010 pana Boduszka
Trochę ten srebrny moim zdaniem za ciemny PIKO dało. Ale może to wina zdjęć modelu... no sami zobaczcie:

Ja bym powiedział, że odcień pomarańczowego jest zbyt jasny i jednocześnie zbyt jaskrawy, a przez to oznaczenia w kolorze srebrnym (szarym?) są mniej czytelne. Na zdjęciu Ryśka widać, że oryginał z tego okresu pomalowany był w znacznie ciemniejszy odcień pomarańczy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Trudno dyskutować na podstawie takich zdjęć. Na ostatniej fotce, zamieszczonej przez kolegę Pantografa, kolory są z grubsza OK, fotografia kolegi Ryśka była zrobiona przy braku słońca, więc kolor wydaje się ciemniejszy, niż powinien być. Z kolei zdjęcie, zamieszczone przez kolegę J1974H0 (ze strony Piko?) jest mocno poprawiane, jest chyba trochę przyciemnione, a kontrast jest za mocny (wózki smoliście czarne, bez detali). Oznaczenia PKP i serii z numerem są w kolorze aluminium, więc i wygląd zmienia się zależnie od intensywności i kierunku oświetlenia. W oryginale są bardziej widoczne, ale również dlatego, że są przestrzenne, a w modelu są tylko namalowane. Trzeba też pamiętać, że prawdziwe lokomotywy też różnie wyglądały, zależnie od "świeżości" farby. A już na pewno nie należy brać za wzorzec niedawno odrestaurowanego w "historycznym" wyglądzie egzemplarza.
 

RMP

Aktywny użytkownik
Reakcje
587 19 0
Ja mam i polecam koledze J1974H0 zakup. Świetnie się prezentuje w gablocie (u mnie akurat ze składem wagonów z IV ep.). Zastanawiam się nad kupnem drugiej ponieważ często te lok. można było spotkać w trakcji podwójnej na "ciężkich" expresach.
A że nr ten sam trudno (chodzi o efekt wizualny nic więcej), może kiedyś będzie wznowienie z innym nr, ale pewnie nie prędko.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
Jedno rzuca się także w oczy (w sumie nie wiem dlaczego PIKO tego nie uwzględniło)..... pomosty na dachu. W oryginale były przy każdym pantografie z każdej strony (4 szt)..... w modelu są .... 2....

Fota oryginału od góry: https://ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=foto&id=29552
Faktycznie :confused: . Wychodzi na to, że EU07 typu 4E, które PIKO może odwzorować z posiadanej formy miały tylko dwa pomosty na dachu - stąd brak ich w modelu. Wynika z tego, że modele EP08 produkowane są z tej samej formy (niezmienionej) co modele lokomotyw serii EU07 typu 4E. Zapewne na etapie projektu uznano, że "nie ma sensu"/"nie opłaca się"/"nikt nie zauważy" :eek: i przyjęto takie uproszczenie, które oczywiście jest błędem odwzorowania układu i liczby pomostów na dachu :( . Model zapewne niestety się nie zmieni :ostrozny: , a zatem dla osób chcących go posiadać i mieć poprawnie odwzorowany w tym aspekcie pozostaje doposażenie modelu w brakujące pomosty. Sprawdziłem i są one dostępne na stronie PIKO jako części zamienne. Widnieją pod numerem ET96366-48. Przydałoby się jeszcze potwierdzić czy na prawdziwej lokomotywie są dwie pary pomostów różnej długości - dwa dłuższe i dwa krótsze. Niestety nie tani już na starcie model wymagać będzie uzupełnienia brakujących pomostów, które kosztują 6,25 € :mad: ...
Maja wyjść dwa nastepne elektrowozy EU07 od Piko w przyszłym roku podobno
Porównałem modele lokomotyw serii EU07 typu 4E oraz serii EU06 wydane przez PIKO z ich pierwowzorami - wszystkie mają po 2 pomosty dachowe, a więc są one poprawnie odwzorowane. Błąd występuje w obu dotychczas wydanych modelach lokomotyw serii EP08 i będzie występować we wszystkich następnych, które być może jeszcze się kiedyś ukażą.
 

Podobne wątki