• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii EU06/EU07/EP07/EP08

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
656 29 5
Czyli gorszym wykonaniem przegonił cenowo SM? No no, ciekawe, szczególnie że nawet ceny wagonów zbliżają się do cen SM42 z drugiej ręki :X3:
Brak konkurencji robi swoje. Chociaż wciąż te lokomotywy można kupić jeszcze poniżej 700 zł w sklepach z rabatami. A jakie wagony masz na myśli? SM42 jako nowa kosztuje też już powyżej 600 zł w sklepie... A zestaw startowy z nią niewiele więcej...
 

PX48-28

Aktywny użytkownik
Reakcje
90 5 2
Napisałem o lokomotywie z drugiej ręki, co jest dosyć dziwne, bo nie jest to stary model. Ale wątek o 07/08 więc może na tym się skupmy. Tak przy okazji, nie jestem za bardzo w temacie, nie ma pogłosek o zestawie z jakąś 06/07/08?
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
Tak przy okazji, nie jestem za bardzo w temacie, nie ma pogłosek o zestawie z jakąś 06/07/08?
Proponowałem kiedyś zestaw z modelem takiej lokomotywy. Powiedzmy, że fragment składu jak na zdjęciach poniżej:

- źródło: http://www.kolejowaklatka.org/foto/foto2.php?f=7901
- autor: M. Dąbrowski
- opis: "2005-06-11 Kraków Mydlniki - EU06-02 [CM Kraków] prowadzi pociąg towarowy."

2005.06.11. - Kraków Mydlniki - EU06-02 [CM Kraków] prowadzi pociąg towarowy.jpg

Gdy zgłaszałem tę propozycję firma PIKO miała w ofercie zestawy startowe w wersji Premium - ze sterowaniem PIKO SmartControl. Zaproponowałem zestaw Premium ze składem w postaci EU06 i 3-4 wagony typu 401Zk jak na powyższym zdjęciu. Proponowałem też wiele innych zestawów (głównie w segmencie HOBBY) - np. SM42/SP42 i 2 wagony typu 120A. Odpowiedź była zawsze ta sama - taki zestaw byłby za drogi lub modele, które miałyby go stanowić (120A) jeszcze nie mogą trafić do zestawu. Nie sądzę, aby miało się to prędko zmienić, ale liczę, że z czasem doczekamy się i innych modeli wagonów w zestawach startowych - kwestia czasu. Z lokomotywami może być gorzej.
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
I tu pojawia się problem. Bo model wykonany tampodrukiem, na zamówienie SK Model kosztował 550 zł. Przez ten czas rokrocznie cena szła w górę, bo niby wyższe koszty itp., obniżono koszty stosując nową technikę, a cena nowej siódemki to już 809 zł wg ulotki Piko
Czyli wzrost ceny w przeciągu 7 lat o 47% ! Ca.5,5% rocznie .
Oczywiście ten wzorst generuje także :
- inflacja euro
- inflacja złotówki
- kurs złotówki do Euro


Dlatego lepiej byłoby podać oficjalną cenę EU07 w euro z przed 7 lat i obecną ...
Ale i to nie zmieni faktu wzrostu ceny o 47% w ciągu zaledwie 7 lat .
Czy pensje nasze wzrosły przez 7 lat 47% ... ? :D
A przecież model zestarzał się technologicznie , formy się zamortyzowały - Piko wydało i sprzedało spora ilość edycji EU06/07/EP08 .
Model powinien przejść albo do segmentu Hobby i stanieć .
Albo mieć opracowane nowe profesjonalne wózki i reflektory ...

Osobiście posiadam tylko EU07-161 i kupiony dopiero przed 2 tygodniami EP08-010 ... za środki uzyskane ze sprzedaży innych modeli :p


Ja doszedłem do wniosku, że z modeli należy kupować tylko to co naprawdę mi się podoba i nie muszę mieć wszystkiego.
Podobnie postąpiłem, zamknąłem zakupy w I ( KPEV), II ( DRG) epoce i zredukowałem ilostan wagonów w tych epokach o 50 % ...
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
656 29 5
Czyli wzrost ceny w przeciągu 7 lat o 47% ! Ca.5,5% rocznie .
Oczywiście ten wzorst generuje także :
- inflacja euro
- inflacja złotówki
- kurs złotówki do Euro


Dlatego lepiej byłoby podać oficjalną cenę EU07 w euro z przed 7 lat i obecną ...
Ale i to nie zmieni faktu wzrostu ceny o 47% w ciągu zaledwie 7 lat .
Czy pensje nasze wzrosły przez 7 lat 47% ... ? :D
A przecież model zestarzał się technologicznie , formy się zamortyzowały - Piko wydało i sprzedało spora ilość edycji EU06/07/EP08 .
Model powinien przejść albo do segmentu Hobby i stanieć .
Albo mieć opracowane nowe profesjonalne wózki i reflektory ...

Osobiście posiadam tylko EU07-161 i kupiony dopiero przed 2 tygodniami EP08-010 ... za środki uzyskane ze sprzedaży innych modeli :p
Andrzeju dopóki zarabiam w złotówkach to będę podawał cenę w polskich złotych. Cała otoczka jest ważna, ale zarabiam w tej walucie i na niej się opieram.
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Zagadza się !
Dlatego napisałem : to nie zmieni faktu wzrostu ceny o 47% w ciągu zaledwie 7 lat ...
Dlatego czekam na jeszcze zapowiedzianych 5 Ygreków w IVb i jeszcze jeden zestaw cemenciarek Albert Model w IV ep.
I w kręgu mojego zainteresowania modelami PKP w 2021r zostanie tylko kolejny (zestaw?) Gags w IV epoce i ET21 + zapewne jakaś nowość ale tylko w IV epoce w temacie wagonów Piko , może Albert Model ... tylko tyle .
 

ralph80

Aktywny użytkownik
Reakcje
570 3 2
My rozprawiamy o jakości druku na EU07 IC, a w sklepie PIKO model już niedostępny. Czyli idzie jak ciepłe bułki :) Natomiast pozytywne info z wpisów na FB to, że PIKO mocno rozważa modernizację modelu - m.in. ze względu na wzrost zainteresowania naszymi modelami na rynku niemieckim. Wiadomo tamten klient przyzwyczajony jest do wyższej jakości modeli ;)
 
Reakcje
438 294 188
My rozprawiamy o jakości druku na EU07 IC, a w sklepie PIKO model już niedostępny. Czyli idzie jak ciepłe bułki :) Natomiast pozytywne info z wpisów na FB to, że PIKO mocno rozważa modernizację modelu - m.in. ze względu na wzrost zainteresowania naszymi modelami na rynku niemieckim. Wiadomo tamten klient przyzwyczajony jest do wyższej jakości modeli ;)
A gdzie taki wpis istnieje?
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.801 266 41
Natomiast pozytywne info z wpisów na FB to, że PIKO mocno rozważa modernizację modelu ( EU07 )
Ciekawe ...
Dawno wyraziłem podejrzenie że Piko będzie tłuc tą hobby wersję do wyczerpania rynku ... a następnie zmodernizuje i tym samym sprzeda nie 15tys tylko 30tys egzemplarzy EU07 .

EU07 i jej pochodne są od dwóch dekad ewenementem na torach Europy ...
I to zarówno pod względem wieku jak i atrakcyjnej architektury konstrukcji...
Więc temat na
intermodel pierwszorzędny !

W realu , koszt naprawy głównej 6-10 razy niższy niż zakup nowej nowoczesnej lokomotywy elektrycznej.
A biorąc pod uwagę że w warunkach "niemieckiej kolonii gospodarczej" linie o prędkości powyżej 120\130km nie mają ekonomicznego uzasadnienia ... koło się zamyka ... :podstepny:
 

voytecki

Aktywny użytkownik
Reakcje
52 0 5
Powiem szczerze, że z dużym niepokojem otwierałem paczkę z nowym modelem EU07 w barwach IC. Już oczami wyobraźni widziałem te kiepsko pomalowane boki budy (nastawiony negatywnie zdjęciami z forum). A tu bardzo miła niespodzianka. Model wygląda naprawdę dobrze. Nie zauważyłem również różnicy w odcieniu koloru pomiędzy czołem lokomotywy a ścianą boczną. Efekt "sita" też wg mnie jest niezauważalny nawet z bliska (oczywiście bez lupy :))
Model na pewno można polecić.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Powiem szczerze, że z dużym niepokojem otwierałem paczkę z nowym modelem EU07 w barwach IC. Już oczami wyobraźni widziałem te kiepsko pomalowane boki budy (nastawiony negatywnie zdjęciami z forum). A tu bardzo miła niespodzianka. Model wygląda naprawdę dobrze. Nie zauważyłem również różnicy w odcieniu koloru pomiędzy czołem lokomotywy a ścianą boczną. Efekt "sita" też wg mnie jest niezauważalny nawet z bliska (oczywiście bez lupy :))
Model na pewno można polecić.
Zwykle tak jest, że na żywo wygląda lepiej. Nie zawsze jest sens nakręcać się więc negatywnie na podstawie tego co czyta się po forach. Trochę śmieszne jest więc robienie zdjęć jak "pod mikroskopem elektronowym" i wrzucanie tego na forum by pokazać różnice. Oko ludzkie działa i odbiera obraz trochę inaczej niż tryb makro w aparatach. Pomijam kwestie techniczne robienia zdjęć, warunki (światło, itp)... i porównywanie z fotek zrobionych w różnych warunkach. Twoja opinia nie pierwsza w tym aspekcie i zapewne nie ostatnia.
 

Krzysztof Fiałka

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
1.096 19 0
Tragedii nie ma, ale jak się porówna z EP07-198 to wszystko jasne.
Tragedii nie ma... Mam bardzo mieszane uczucia, takie stwierdzenie powoduje, że godzę się na coś co nie do końca mi odpowiada a zamawiając model nie sądzę, żeby ktokolwiek miał świadomość, że będzie inaczej pomalowany niż poprzednie. A problem jest ze świadomością, jest przecież tak, że jeśli już zwróci się uwagę na jakąś usterkę, niedoróbkę, to dąży się do jej usunięcia, bo inaczej wkurza.
Pomyślmy, skąd się wzięła ta zmiana. Przypuszczam, że niestety z eksela, nowa metoda malowania jest pewnie tańsza + szybsza x ilość modeli = duża oszczędność w skali roku. Szkopuł w tym, że nie wiemy na co się godzimy i za jaką kwotę. Paradoksalnie może to być poziom niecałego 1€.
Do Producenta: jako klient jestem na nie. Dla mnie model może być droższy, ale pomalowany metodą tradycyjną. Ma cieszyć oko z każdej odległości.
 

Podobne wątki