• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii ET22

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Podobnie zapowiedzi stacyjne. Jak ktoś ma model stacji, to może sobie zainstalować moduł z mnóstwem dźwięków MP3. Pakowanie tego do lokomotywy musiał wymyślić jakiś ignorant.
Tu już bym polemizował. Sam nie jestem zwolennikiem odtwarzania zapowiedzi w lokomotywie, ale przynajmniej to też słychać z daleka. Faktem jest, że odtwarzanie tej samej zapowiedzi na kolejnych stacjach jest średnio realistyczne, a poza tym dlaczego słychać zapowiedź przy jednym pociągu, a przy innym na tej samej stacji już nie? No ale nie wszystkie modele lokomotyw mają dźwięki, co też nie jest do końca prawdziwe, więc zapowiedzi w lokomotywie są dla mnie akceptowalne.
 

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
256 18 0
Esu nie posiada w swojej bazie dźwięków do ET22. Sprawdź czyjegoś autorstwa masz wgrany dźwięk do dekodera Esu.

To jeszcze gorzej. Bo jest ogromne prawdopodobieństwo iż dźwięki pochodzą od naszych (dwóch) kolegów, nie będę pisał jakich.
A to oznacza że sie delikatnie mówiąc nie popisali.

Widze temat zboczył znowu.
Szanowni Państwo jeszcze raz pytam czy ktoś śmiga na dekoderze od DigiToolsa w ET22 z ich dźwiękami gdyż wydają się najlepsze pod względem jakości i odwzorowania?

Pełne spektrum pracy DigiToolsa:
 
Ostatnio edytowane:

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
Ja mam ET22 z dekoderem Digi Tools. Moim zdaniem dźwięki w tym dekoderze są o niebo lepsze od ESU. A funkcja rozruchu z ciężkim składem jest rewelacyjna.
 

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
  • F0 - włączenie / wyłączenie świateł białych
  • F1 - włączenie / wyłączenie dźwięku lokomotywy
  • F2 – sygnał wysokotonowy
  • F3 – tryb jazdy manewrowej + światła manewrowe
  • F4 – czerwone światła
  • F5 – oświetlenie kabin
  • F6 – światła długie / krótkie
  • F7 – sprężarka
  • F8 – sygnał odjazdu
  • F9 – sygnał niskotonowy
  • F10 – sygnał wysoki-niski
  • F11 – sygnał niski-wysoki
  • F12 – dźwięk sprzęgu
  • F13 – radio #1
  • F14 – dźwięki pomocnicze (silniki trakcyjne, zawór hamulca, pisk klocków hamulcowych itp.)
  • F15 – tarcie kół o szyny
  • F16 – radio #2
  • F17 – zapowiedź stacyjna #1
  • F18 – oświetlenie przedziału maszynowego
  • F19 – gwizdek konduktora
  • F20 – wyciszenie dźwięku
  • F21 – jazda z ciężkim składem
Mi montował dekoder Karol z Dcc24.eu
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
Sam nie jestem zwolennikiem odtwarzania zapowiedzi w lokomotywie, ale przynajmniej to też słychać z daleka
Co do słyszalności z pozycji obserwatora, masz słuszność.

Ale użyteczność tego jest ograniczona, jeżeli zapowiedź w ET22 jest np. "Po torze przy peronie drugim przejedzie pociąg towarowy". Albo w SM42 "Pociąg osobowy z Leszna wjedzie na tor przy peronie...".

Przecież lokomotywa nie może na stacji zapowiadać przyjazdu samej siebie - więc siłą rzeczy, jesli używamy w niej tych dźwięków, to służą one do zapowiadania innego pociągu :D Stąd moja sugestia, by takie zapowiedzi stacyjne zrealizować na samej stacji, a nie w loku.

A EU07 z epoki IV zapowiada jakiegoś Intercity :D

Jak już Koledzy wspomnieli, dobre byłoby wykorzystanie ograniczonej przecież liczby F-ów do wszelakich dźwięków zewnętrznych samego loka, oraz do pełnej sygnalizacji.

Dźwięki wewnętrzne są ciekawe, ale warto zdać sobie sprawę, że słuchamy je jako drużyna trakcyjna, nie jako obserwator zewnętrzny. Tym samym, dźwięki wewnętrzne mogłyby być emitowane przez manipulator (np. aplikację Z21 na tablecie/smartfonie), a nie przez loka. Zwłaszcza, że takie aplikacje jak Z21 potrafią pokazywać pulpit maszynisty z urządzeniami sterującymi jak w prawdziwym loku. Są nawet loki z kamerami, gdzie oprócz pulpitu widać widok przed lokiem. Czyli osoba sterująca lokiem wczuwa się w maszynistę, a obserwatorzy są obserwatorami - to są różne role.

Dekodery dla loków są obecnie programowane tak, że oferują pewien wybór spośród 3 rodzajów dźwięków:
- dźwięki wewnątrz loka
- dźwięki na zewnątrz
- dźwięki dworca
Jednak nie ma dość F-ów, by porządnie zrealizować wszystkie 3 grupy dźwięków i funkcje świateł, silnika...

Natomiast co do jakości dźwięku: ogromne znaczenie ma komora rezonansowa głośnika. Współczesne dekodery ESU czy Zimo są w stanie odtworzyć i zmiksować piękne dźwięki, ale nie zrobią tego, jak nie mają odpowiedniego urządzenia wykonawczego.

Wiem, są różne "niedasie" np. brak miejsca, albo miejsce zasłonięte jakims metalem... A co powiecie, żeby za lokiem jechał wagon, w którym jest duży głośnik, a pomiędzy wagonem a lokiem sprzęgi przewodzące? Dekoder ma przeważnie wyjście na 2 głośniki, można drugi (opcjonalny) zrealizować w taki sposób.


Dzięki za info o Digi Tools - nie próbowałem, następnym razem zaryzykuję :)
 
Ostatnio edytowane:

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
W ET22 pod wyjście dekodera FO7 podłączone są światła górne z obu stron. Jak można je odłączyć od tego wyjścia, może wystarczy wylutować jakiś rezystor i przerwać obwód?
Czy jest gdzieś dostępny schemat połączeń na płytce elektronicznej? Wtedy wszystko byłoby jasne.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
W ET22 pod wyjście dekodera FO7 podłączone są światła górne z obu stron.
Nie należy mylić wyjść dekodera z przyciskami je obsługującymi. Z tego, co napisał kolega @Pawel wynika, że po naciśnięciu F 7 powinny jednocześnie świecić górne światła na obu końcach lokomotywy, Czy faktycznie tak jest? A może jednak górne światła są podłączone pod dwa różne wyjścia funkcyjne dekodera, a są jedynie włączane tym samym przyciskiem F 7, przy czym wyjścia są tak zaprogramowane, że jedno działa przy jednym kierunku jazdy, a drugie działa przy odwrotnym kierunku. Jeżeli tak jest, co podejrzewam, to nie trzeba niczego zmieniać w obwodach, a jedynie przeprogramować (zmienić tzw. mapowanie funkcji) dekoder tak, żeby inaczej włączać te wyjścia - nie wiem, co chce kolega @Pawel uzyskać.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
W ET22 pod wyjście dekodera FO7 podłączone są światła górne z obu stron
może jednak górne światła są podłączone pod dwa różne wyjścia funkcyjne dekodera
Wg instrukcji ET22-1083 na stronie PIKO, żadna z tych hipotez nie jest prawdziwa. Żadne wyjście dekodera nie jest dedykowane do górnego reflektora. Wygląda, jakby wszystkie 3 przednie reflektory byly podłączone razem pod wyjście F0f, a wszystkie 3 tylne razem pod wyjście F0r:

1638012638804.png


Opis złącza PluX22 jest tutaj:
1638012848309.png


Jeżeli Koledzy mają jakąś inną ET22 niż w/w, to będziemy mogli zbadać dokładniej, jak poznamy jej nr katalogowy.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
Nie należy mylić wyjść dekodera z przyciskami je obsługującymi. Z tego, co napisał kolega @Pawel wynika, że po naciśnięciu F 7 powinny jednocześnie świecić górne światła na obu końcach lokomotywy
Zdecydowanie nie mylę wyjść dekodera z przyciskami, wyraźnie pisałem o wyjściu dekodera FO7 (używa się też symboli FA7 lub AUX7). Pod to jedno wyjście podłączone są oba światła górne.
Już wyjaśniam co chcę uzyskać: w modelu ET22 zajęte są wszystkie wyjścia dekodera, a ja w moich modelach używam cyfrowych sprzęgów Zimo, które steruje się jednym wyjściem dekodera. Ponieważ wszystkie wyjścia są zajęte, więc podłączyłem sprzęg pod wyjście FO7, do którego podłączone są również oba światła górne. Efekt jest taki, że aktywując sprzęg jednocześnie załączam światła górne, co jest mi niepotrzebne, tak więc chcąc się ich pozbyć muszę je jakoś fizycznie odłączyć od wyjścia FO7 dekodera. Oczywiście w nowych dekoderach są jeszcze wyjścia powyżej FO7, ale gniazdo Plux22 ma tylko wyjścia do FO7, chcąc wykorzystać np FO8 musiałbym podłączyć się bezpośrednio do dekodera, z pominięciem gniazda Plux22, czego nie chcę, bo teoretycznie mam to FO7.
Odpowiadając koledze @PP1970 to te materiały są ewidentnie niekompletne, bo nie ma na nich wyjścia FO7, a fizycznie takie jest, przynajmniej w modelu ET22-357, bo w nim chciałbym zrobić modyfikację wyjścia FO7.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Przepraszam, jeżeli uraziłem kolegę @Pawel, ale użycie symbolu FO7 zasugerowało mi, że mowa o przycisku funkcyjnym, a nie o wyjściu, bo to bardzo często jest mylone. Dlatego ja wolę używać określenia AUX, a nie FO (Function Output, czy FA (Funktionausgang). Ja też mam ET22-357 (Piko 96332) i opis w instrukcji jest taki sam, jak ten pokazany przez kolegę @PP1970. Jest on trochę nieprecyzyjny, bo z jednej strony mowa jest o przyciskach F02f/F0r, a z drugiej strony o wyjściach AUX. Myślę też, że nie wszystkie światła białe są podłączone do jednego wyjścia, bo wtedy nie dałoby się (chyba) włączyć sygnału manewrowego Tb 1. Mój model stoi w gablocie bez dekodera, więc nie mogę sprawdzić działania, nie analizowałem też obwodów płytki - być może dałoby się to zrobić wzrokowo, ale nie jestem tego pewien, bo nie zaglądałem do środka. Ale kolega @Pawel chyba coś badał, bo skąd wiadomość, że górne światła są podłączone do AUX7? No i dalej nie znam odpowiedzi na moją wątpliwość:
Z tego, co napisał kolega @Pawel wynika, że po naciśnięciu F 7 powinny jednocześnie świecić górne światła na obu końcach lokomotywy, Czy faktycznie tak jest?
Choć teraz wyraziłbym się nieco inaczej: jeżeli oba górne światła są podłączone do jednego wyjścia, to jak to się dzieje, że przy naciśnięciu przycisku F0 (światła czołowe) nie zaświecają się obie górne lampy?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
te materiały są ewidentnie niekompletne
Sprawdziłem papierową instrukcję od ET22-357, podają tak samo. AUX7 wg instrukcji nie jest używane.

Skoro jednak podłączyli... nie wiem, co im mogło przyświecać :D, ale można po prostu przeciąć ścieżkę wychodzącą od tego pinu gniazda dekodera, gdziekolwiek ona prowadzi. I przylutować wejście sprzęgu przewodzącego zaraz na tym pinie.

Po czym zmapować AUX7 do jakiegoś wolnego F-a i powinno działać.


nie wszystkie światła białe są podłączone do jednego wyjścia, bo wtedy nie dałoby się (chyba) włączyć sygnału manewrowego Tb 1
Dla potrzeb sygnału Tb1 używa się wyjścia AUX6, do którego podłączone są tylko reflektory używane do tego sygnału. Tylko z jednej strony w tym loku.

To nie kłóci się z Pc1, gdzie dekoder używa wyjść F0f / F0r odpowiednio do strony A i strony B lokomotywy. Do tych wyjść podłączone są po 3 reflektory na raz (dwa dolne i górny).

Nie pamiętam, czy włączenie Tb1 przy włączonym Pc1 powoduje zgaśnięcie "niepotrzebnych" reflektorów, czy też trzeba samemu zgasić Pc1. Z pewnością da się tak zmapować funkcje dekodera, żeby Pc1 samo gasło po włączeniu Tb1.


Co do oznaczania fizycznych wyjść dekodera, instrukcja PIKO posługuje się opisem złącza, którego schemat załączyłem wyżej. Staram się używać tej samej nomenklatury.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
jeżeli oba górne światła są podłączone do jednego wyjścia, to jak to się dzieje, że przy naciśnięciu przycisku F0 (światła czołowe) nie zaświecają się obie górne lampy?
Ponieważ funkcja F0 (światła czołowe) nie jest tak zmapowana, żeby uruchamiać AUX7. Podejrzewam, że w ogóle żaden przycisk nie jest tak zmapowany i nic nie uruchamia AUX7.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Czy należy rozumieć, że do górnych świateł sygnał może dochodzić zarówno z wyjścia F0f/r, jak i z AUX7? Jeżeli tak, to po co do tych lamp jest podłączone również wyjście AUX7, skoro żaden przycisk tego wyjścia nie uruchamia?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
do górnych świateł sygnał może dochodzić zarówno z wyjścia F0f/r, jak i z AUX7?
Może sobie dochodzić. Podobnie, do dolnych reflektoró z jednej strony dochodzi sygnał zarówno z wyjścia F0f/r, jak i z AUX6.


po co do tych lamp jest podłączone również wyjście AUX7
Zupełnie po nic, dlatego nawet nie wspomnieli o tym w instrukcji. Ale w lokomotywach niemieckich PIKO robi osobne wyjście do górnych reflektorów. Np. w instrukcji do OKo1 jest napisane, że zależnie od wersji, górne lampy (co prawda osobno przód i tył) są podłączone pod któreś AUX.

W tym wypadku byłaby to taka ewolucyjna "ślepa kiszka" na płytce lokomotywy :D

O posiadaniu tej ślepej kiszki uzytkownik nie wie, dopóki nie zamapuje AUX7 do jakiegoś przycisku F-ileś, jak kolega @Pawel zrobił.
 
Ostatnio edytowane:

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
O posiadaniu tej ślepej kiszki uzytkownik nie wie, dopóki nie zamapuje AUX7 do jakiegoś przycisku F-ileś, jak kolega @Pawel zrobił.
Akurat o tym że do wyjścia AUX7 podłączone są górne światła pisał już dawno temu @Elvis tak więc nie było to dla mnie zaskoczeniem. Chodzi mi tylko o to, czy można jakoś prosto to wyjście AUX7 "uwolnić" od tych górnych świateł.
Pomysł kolegi @PP1970 żeby przeciąć ścieżkę wyjścia AUX7 przy gnieździe Plux22 sprawę by załatwił, ale powiem szczerze wolałbym w taki sposób nie ingerować w fabryczną płytkę, stąd szukam innego rozwiązania.
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
656 34 1
W moim byku ET22-243 zleciłem przeróbkę świateł manewrowych w miejscu zakupu. Czekał w pudełku do dziś, zamontowałem dekoder i nie przełączają się mimo dolutowanych kabelków z czymś bardzo małym oznaczonym 14L93Y - chyba dioda. Zapytałem w czym problem, czekam na odpowiedź.
 

M-G

Znany użytkownik
Reakcje
656 34 1
Jako, że elektronika w ET22 nie spełniała moich oczekiwań, postanowiłem z Władziem zrobić własną. Poniżej efekty pracy. Model wyświetla prawidłowo światła E1, a na dodatek można użyć dekodera Piko (ESU), który obsłuży nową płytkę.
Model teraz wyświetla sygnały:
Pc1, Pc2, Pc5, A1a, Tb1 w zależności od kierunku jazdy, oświetlenie kabin i przedziału maszynowego.

Zobacz załącznik 527753 Zobacz załącznik 527754 Zobacz załącznik 527755 Zobacz załącznik 527756 Zobacz załącznik 527757 Zobacz załącznik 527758 Zobacz załącznik 527760
A jaki jest koszt tej nowej płytki do byka? I czy bez problemu obsłuży dekoder ESU lok sound V5?
 

Podobne wątki