• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii ET22

jack_flash

Aktywny użytkownik
Reakcje
664 64 8
Jakoś nie potrafię odnaleźć tego na ich stronie. I też mam całą plejadę dekoderów i to najnowszych, bo tak trochę nimi handluję, więc jako takie pojęcie muszę mieć.

Dziękuję za schemacik, to jest dekoder jazdy i to potwierdza to, o czym pisałem wcześniej.
Nie dość, że na pewno masz pojęcie (nigdy tego nie kwestionowałem), ale nawet od Ciebie nabyłem dekoder z dzwiękiem, właczajac w to EU07 ICC SM do niego doczepione.
Po prostu przekazuję co napisane, nie ja pisałem więc nie biorę na siebie odpowiedzialności za treść. Z drugiej strony jeśli PIKO się deklaruje, to nie mam powodu by im nie wierzyć.:podstepny:
=======================================================================
Ten numer który podałem to nie ten sam LokPilot, zamieszczony przez kolegę @bobby74
Wyraźnie LokSound, nowość z tym że dzwięki należy wgrać samemu, czyli PIKO komuś zleciło. Może hmm... komu?
56497 LokSound V4.0 "Universal sound for reprogramming", PluX22, Gauge: 0, H0
 
Ostatnio edytowane:

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
Nie dość, że na pewno masz pojęcie (nigdy tego nie kwestionowałem), ale nawet od Ciebie nabyłem dekoder z dzwiękiem, właczajac w to EU07 ICC SM do niego doczepione.
Po prostu przekazuję co napisane, nie ja pisałem więc nie biorę na siebie odpowiedzialności za treść. Z drugiej strony jeśli PIKO się deklaruje, to nie mam powodu by im nie wierzyć.:podstepny:
=======================================================================
Ten numer który podałem to nie ten sam LokPilot, zamieszczony przez kolegę @bobby74
Wyraźnie LokSound, nowość z tym że dzwięki należy wgrać samemu, czyli PIKO komuś zleciło. Może hmm... komu?
56497 LokSound V4.0 "Universal sound for reprogramming", PluX22, Gauge: 0, H0
Pisać sobie mogą, a fakty są niezaprzeczalne.
Dekoder 56497 LokSound V4.0 w wersji oprogramowania 43 posiada w sumie 8 wyjść funkcyjnych, czyli światło przód, światło tył i Aux1-Aux6. Oczywiście Piko mogło zlecić wykonanie następnej wersji dekodera i czas pokaże, natomiast na targach w Dortmundzie taka nowość się nie ukazała.
Nie sądzę też, żeby dźwięk do ET22 od razu ukazał się jako plik do pobrania ze strony ESU, skoro do dziś nie ma do SU45.
Nowy dekoder dźwiękowy zaprezentował natomiast Uhlenbrock, z którym to Piko już współpracowało i w dalszym ciągu można nabyć moduły dźwiękowe sygnowane Piko, które w rzeczywistości są modułami Uhlenbrocka, natomiast na stronie Piko ukazała się taka informacja:
piko dekoder ET22.jpg

Zdjęcie, to zdjęcie. Ale widać, że jest to dekoder ESU, który będzie dostępny dopiero w III kwartale tego roku.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
F0f / F0r - weisse Stirnbeleuchtung v+h / światła czołowe białe z przodu i z tyłu / white headlight front and rear
AUX1 - Zugschlussbeleuchtung hinten (rot) / światła końca pociągu z tyłu (czerwone) / train end light (red)
AUX2 - Zugschlussbeleuchtung vornen (rot) / światła końca pociągu z przodu (czerwone) / train end light front (red)
AUX3 - Führerstandsbeleuchtung vorne (FS1) / podświetlenie kabiny maszynisty z przodu (FS1) / driver cab light front
AUX4 - Führerstandsbeleuchtung hinten (FS2) / podświetlenie kabiny maszynisty z tyłu (FS2) / driver cab light rear
AUX5 - Maschinenraumbeleuchtung / podświetlenie przedziału maszynowego / machine room light
AUX6 - Rangierlicht / światła manewrowe / shunting light
AUX7 - nur oberes Spitzenlicht / tylko światło górne / only upper headlight
AUX6 + AUX7 - Rangiersignal „Pc2“ / sygnał „Pc2“ / shunting light „Pc2“
AUX6 - Rangiersignal „Tb1“ / sygnał „Tb1“ / shunting light „Tb1“
AUX1 + AUX2 + AUX7 - Rangiersignal „Pc6“ / sygnał „Pc6“ / shunting light „Pc6“

To mi wygląda oczywiście na opis słowny schematu elektrycznego płytki bazowej, czyli choinki diod i prawdopodobnie tranzystorów (bez tego trudno byłoby uzyskać to, co opisują dla AUX6 i AUX7). ślady możliwości takiej choinki widać na płytce SU45 - pola pod niezamontowane elementy. Wynika z niego również rozdzielenie przewodów do czerwonych diod (nareszcie). Zrobili też oddzielne światła "przedziału maszynowego".

Problem przyzwoitej realizacji świateł leży jednak nie tylko w połączeniach i wyjściach dekodera, a głównie w możliwościach programowania skutków włączenia Fx w DCC dla sterowania wyjściami, a to, póki co, nieskromnie przyznam, chyba tylko w moich dekoderach jest rozwiązane przyzwoicie.
Mechanizmy stosowane w firmowych dekoderach nie umożliwiają zapanowania nad równoczesną aktywacją bezsensownej kombinacji F przez użytkownika, która skutkuje bezsensownym wysterowaniem wyjść dekodera.
Chory pomysł z tabelką przypisań Fx do funkcji (wyjść) dekodera, a nie odwrotnie, zawarty w standardzie NMRA DCC, zbiera swoje żniwo. Jakoś żaden producent nie jest w stanie się od niego uwolnić, nawet jeśli nie realizuje go w opisanej w standardzie postaci. To samo z oddzielnym traktowaniem poszczególnych F i brakiem możliwości ich łącznej interpretacji. Przez to praktycznie każdy sygnał/schemat musi być załączany w ESU oddzielnym F.
 
Ostatnio edytowane:

jack_flash

Aktywny użytkownik
Reakcje
664 64 8
...................... nieskromnie przyznam, chyba tylko w moich dekoderach jest rozwiązane przyzwoicie.
Mechanizmy stosowane w firmowych dekoderach nie umożliwiają zapanowania nad równoczesną aktywacją bezsensownej kombinacji F przez użytkownika, która skutkuje bezsensownym wysterowaniem wyjść dekodera.
Czyli masz jakąś "przyzwoitą" ofertę dekoderów? Chętnie się przyjrzę i ewentualnie skuszę się :gwizd:.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
Fakt, w ESU już coś da się zrobić, chociaż pokręcone to jest okrutnie. W Zimo chyba jednak jest ten mechanizm sporo słabszy. No i dotychczas chyba tylko ESU i Lais mają zaimplementowaną blokadę programowania, opisaną w standardzie NMRA DCC od -nastu lat (CV15, 16). Ani Zimo, ani Lenz jej nie mają, co poważnie utrudnia użycie dwóch dekoderów w jednej lokomotywie. Projektując moje dekoderki świateł musiałem to jakoś obejść i chyba się udało.
Jeśli to, co piszą w instrukcji Piko ET22 jest prawdą, to do płytki świateł po każdej stronie biegnie aż 5 przewodów. Wesoło... gdyby to zrobić z głową - wystarczyłyby trzy.
 

jpl

Użytkownik
Reakcje
5 0 0
Swoistą ciekawostką jest natomiast podświetlenie przedziału maszynowego, jeśli dobrze zrozumiałem, dostępne też w analogu. Ciekawe, jak to będzie wyglądało... ;)
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
656 29 5
Jakoś nie dziwi mnie fakt przyśpieszenia produkcji "Byka" przez PIKO. Polityka firmy była widoczna w zeszłym roku z SU45, tak samo teraz będzie z ET22. Nie zdziwi mnie również to, jeśli firma PIKO wyda w tym roku jakiegoś niezapowiedzianego "Byczka", w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na model-coś w rodzaju SU45-174...
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
Czy są już gotowe dźwięki do dekoderów dźwiękowych do ET22?
Jak tak, to czy jest gdzieś w sieci próbka tych dźwięków?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
I jeszcze jedno zdjęcie od PIKO :)
A propos poprawek w kolejnych wypustach PKP-PIKO napisze tylko - bo akurat tak z tego ujęcia wpadło mi to w oko - jak patrzę na skrzynie akumulatorów (na tym ujęciu akurat dobrze widać z boku), to przypomina mi się narzekanie na EU07 PIKO, bo tam zrobili dwie tych samych rozmiarów (w rzeczywistości nieco się różnią długością). Tu wydaje się, że to poprawili i skrzynie te są jak trzeba. Ta z prawej jest chyba nieco dłuższa:

aku2.jpg

PS. Ujęcie na EU07 było nieco od góry dlatego skrzynki wydają się niższe.

Mimo wszelkich niedociągnięć, o których tu zapewne jeszcze nie raz usłyszymy, dla mnie model bomba.
Gdy się pojawią odpowiednie dla kolekcjonera taboru PKP epoki - to moim skromnym zdaniem, grzech nie kupić.
 
Ostatnio edytowane:

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
Czyli maszynownia będzie oświetlona?
Bo ciężko mi po tych zdjęciach to stwierdzić.
 

Podobne wątki