• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Pierwszy moduł

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#1
Witam chciałbym zabrać się za 1 szkrzynkę. Tor szlakowy z przejazdem i teren lokomotywowni.Wymiar skrzynki szer.70cm
Standard zakończona profilami pmm od kotebi . Czy jest to możliwe do pomieszczenia wykonując to na torach roco. Budynek lokomotywowni mam złożony 2 stanowiskowy dl budynku to 36cm proszę o pomoc modułowców gdyż nie mam nawet programu do projektowania torów
image.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#3
Szerokość 700 mm, a zakończona profilami z firmy Kotebi ,jak mniemam F96 lub czego nie radzę LL500, a jaka długość, bo będzie Ci ciężko zejść z 700 na 500 mm na małej długości.
 

kolejTT

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 10 1
#10
Do projektu nic nie mam, ale zastanawiam się dlaczego ludzie na „dzień dobry” z modułem tak utrudniają sobie życie. O ile projekt się zmaterializuje i dołączy do makiety, to na początku autor modułu będzie "w samych skowronkach" … do chwili, gdy usłyszy np. „nie blokuj szlaku” … no i cały misterny plan …

Czy nie prościej zrobić typowy jednotorowy moduł szlakowy zgodnie z normą? A jak zdobędzie się doświadczenie …. i będzie wiadomo czego brakuje, to wtedy można po cudować.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#11
Po pierwsze nie zwrotnica tylko rozjazd.
Po drugie, choć w zasadzie od tego należałoby zacząć, projekt w obecnej formie w ogóle nie jest możliwy do realizacji.
O ile dobrze rozumiem rozważania dotyczą prostokątnej skrzynki o wymiarach 50x70cm. Na tej długości i szerokości kolega chce zmieścić przejazd kolejowy, 3 rozjazdy jeden za drugim i długą na 36cm szopę. Jeden rozjazd Roco 15 stopni ma długość 24cm, rozjazd 10cio stopniowy to ponad 30cm. Wystarczy poddawać te wymiary, dołożyć szerokość przejazdu...
Poza tym jak słusznie zauważył @kolejTT tego typu obiekt wpięty w makietę modułową jest funkcjonalnie bez sensu. Lokomotywownie są budowane przy stacjach albo dużych bocznicach a nie gdzieś na szlaku.

Pomysł jest dobry ale nie na makietę modułową tylko na dioramę, no i na pewno będzie miał więcej niż 70 cm długości.
 

kolejTT

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 10 1
#12
Poza tym jak słusznie zauważył @kolejTT tego typu obiekt wpięty w makietę modułową jest funkcjonalnie bez sensu.
Nie napisałem tego wprost, aby nie zrazić.

Przy tego typu projektach, dla osób bez doświadczenia, problemy mnożą się nie do kwadratu, a do n-tej potęgi. Z mego doświadczenia proponuję j/w zrobienie najprostszego modułu jednotorowego, którego budowa zajmie około kilka miesięcy, a z którym będzie można pojeździć na imprezy modelarskie i tam poznawać tajniki bardziej skomplikowanych modułów.
Rzucając się od razu na nieznaną i głęboką wodę można jedynie się utopić, nawet wtedy gdy umie się pływać.
 
OP
OP
matidj201

matidj201

Aktywny użytkownik
Reakcje
420 6 0
#13
Przemyślałem sprwę i odpuszczam budowę skomplikowanej i nieprzemyślanej skrzynki z lokomotywownią.
Moja pierwsza skrzynka to fragment lini jednotorowej który znajduje się na przedmieściach Koszalina i prowadzi do dworca. Oto fragment tego projektu.
Tor który prowadzi na płac ładunkowy już nie istnieje i jego nie bedzie tylko tor główny i ten poniżej chyba odstawczy jak się nie mylę.
I moje pytanie jest następujące jakie profile zastosować na końcach skrzynki. Skrzynka bedzie miała standardowe wymiary a tory jakie chce zastosować to roco. Jaki rozjazd zalecacie użyć ?
4D6B0236-617B-48AC-BFC5-02DF0C76EFD2.jpeg
DEC0D14F-7559-48B5-ADED-4B22C1D14708.jpeg
FC182E70-484D-4C28-8F7F-CB939474B1C7.jpeg
FC182E70-484D-4C28-8F7F-CB939474B1C7.jpeg
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#14
Odwiedź dział tego forum zatytułowany "dla początkujących" i przejrzyj wątek "pierwsza skrzynka trudne a może nie" oraz inne znajdujące się tam poradniki.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 6
Planuję 11
Planuję 5
Planuję 28
Planuję 43

Podobne wątki