• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pierwszy moduł w życiu.

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Witam wszystkich.
Po ponad 20 latach odkopałem swój tabór i zacząłem się zabierać do przymiarki pierwszej w życiu własnej makiety.
Zaczynam skromnie od 2 pierwszych modułów i proszę o porady/sugestie.
Tory jakie zakupiłem to Piko (swoją drogą wyglądają zgoła odmiennie niż te znalezione w szafie).
Moje loki odpaliły więc pozostane chyba przy analogu.
poproszę o porady.
moduł A to zawrotka toru głównego i tor na gorze stanowiący coś ala kolejki lokalnej (mam dla niej EST)
moduł B to wjazd do stacji głównej ew też sama stacja, ale jeszcze nie przemyślałem koncepcji

1. podłoże makiety planuję ok 1cm sklejka położona na ok 5-7cm stelarzu z jakiejś listwy/deski
2. z czego najlepiej zrobić podjazd/ślimak na zawrotce? z płyty pilśniowej?
3. zwrotnice: czy rozsądniej jest zrobić napędy podmakietowe? jakiej firmy?
4. czy kupował ktoś w sklepach niemieckich np:
http://www.behr-mobile.eu/piko-gleis-55392-weichen-antriebs-p-5693.html
jest dość tanio i wszystko w jednym miejscu (mieszkam w Belgii, więc dla mnie ciężej kupić przez allegro)
5. jaka jest kolejność klejenia? wpierw korek do sklejki, a później tor do korka? (wpierw to sobie pineskami przypne)
6. zasilanie: zakładam że "perony" będą izolowane i każdorazowo będzie jechać max 1 pociąg

kurcze, nawet nie wiem o co pytać..... ostatnio jak się bawiłem w mini makiety to miałem 15 lat i robiłem tłuczeń z korków po winie. wiem również że raczej nie będę malować szyn, bo po prostu podobają mi się. moja makieta ma być ładna, nie musi być realistyczna. Chcę wciągnąć syna w te klocki.
Codziennie coś na forach czytam, oglądam i znajduję fajne rozwiązania, problem że apetyt rośnie widząc dzieła sztuki stworzone przez forumowiczów....
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Witaj na forum.
Właściwie, na wszystkie Twoje pytania odpowiedzi znajdziesz na forum. Skoro pytasz, znaczy że jeszcze do nich nie dotarłeś, albo czytasz nie to forum, co trzeba :)
Rozumiem, że ten plan, to tylko plan części makiety. Możesz pokazać plan całości?
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#3
plan całości jeszcze nie istnieje. Chcę zrobić te 2 moduły i to jest moj plan na teraz. Wiem że dalej będzie ok 5-6 metrów prostego toru i dopiero makieta właściwa, ale czy i kiedy to tego dotre...... tymczasowe założenie jest że ja się zajmę 2 modułami a syn sobie będzie zjeżdzał na podłogę i robił własne konstrukcje na podłodze. On ma 7 lat czyli tyle ile ja miałem jak w Warszawie przy Marszałkowskiej przed składnicą harcerską stałem pon, śr, pt od 16 do 18 i przez te 2 godziny dziennie stałem i oglądałem kolejkę na pięknej, dużej makiecie.
 
Reakcje
2.384 71 3
#4
No i ja się jeszcze na oglądanie tej makiety załapałem...
Kurcze, to były czasy:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Niestety Składnica Harcerska się zwinęła spod tego adresu a makieta wraz z nią ...:(:(:(
Było co oglądać jak na tamte czasy...

Pozdrawiam z MMz:)




(MMz - nazwa miasta,stacji posterunku ruchu na linii kolejowej nr2, Warszawa - Terespol :))
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#5
To tak trochę dziwnie działasz, skoro nie masz jeszcze koncepcji całości.
1. Czy to stacjonarna makieta modułowa, czy będziesz z tym jeździł na imprezy?
2. Jeśli stacjonarna, to w jakim pomieszczeniu będzie?
3. Jaki ma być jej kształt docelowy?
4. Co oznacza termin "makieta właściwa"?

:)
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#6
1. to będzie po prostu makieta dla dziecka (tak sobie tłomaczę, żona mówi że dla mnie). chce to robić po kolei i zaczne od czegoś małego, czyli prostej zawrotki na kwadracie 110cm i późniejszym prostym torze i stacji
2. zawrotka zajmie kąt przy wejściu, następnie mam z 5metrów przy ścianie
3. kształt docelowy to jak powyżej plus w drugim rogu mieszkania ok 3-4m2
4. to w moim założeniu najważniejsza część własnie te 3-4m2 na której będę mógł zastosować wszystko czego się nauczę podczas budowy pierwszej części. Nie wiem czy kiedykolwiek dotrwam do tej części, więc o niej nie myślę. zakładam że w momencie zamontowania torów i zaczęcia grzebania się z estetyką, synek będzie sobie dostawiał dalsze tory i on będzie się bawić, a ja się babrać z trawą i górami.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#7
Jakoś tak, jak wspomniałem, dziwnie podchodzisz do tematu.
Wiadomo, trzeba robić po kolei....ale żeby nie wiedzieć, co się chce zrobić...i nie mieć wiary w powodzenie? o_O
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#8
wracając do mojej prośby jaką rozpocząłem temat:
2. z czego najlepiej zrobić podjazd/ślimak na zawrotce? z płyty pilśniowej? - czy jest to najlepszy materiał na ślimaka?
3. zwrotnice: czy rozsądniej jest zrobić napędy podmakietowe? jakiej firmy? - na chwilę obecną myślę o orginalnych PIKO. z tego co widzę można je zamontować pod makietą, ale muszę dokupić zestaw za ok 4EUR, tak? dobre są te napędy czy nie warto o nich myśleć?
4. czy kupował ktoś w sklepach niemieckich np: - już kupiłem, za ok 7 dni mogę poinformować czy wszystko OK. ogólnie ceny są sporo niższe, a już zestawy to na prawdę warto kupić.
http://www.behr-mobile.eu/piko-gleis-55392-weichen-antriebs-p-5693.html
jest dość tanio i wszystko w jednym miejscu (mieszkam w Belgii, więc dla mnie ciężej kupić przez allegro)
5. jaka jest kolejność klejenia? wpierw korek do sklejki, a później tor do korka? (wpierw to sobie pineskami przypne) - pytanie ważne dla mnie, choć może się wydawać głupim..... i jeszcze jedno. jakiś sklep polecacie z korkiem? widziałem że korkowo ma dość spory asortyment...

Bardzo proszę o pomoc
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#9
Jeżeli masz możliwość to zainstaluj napęd podmakietowy. Nie dość, że estetyczniej to wygląda to jeden napęd produkcji MTB kosztuje 50 zł a PIKO... policz koszty za sztukę plus część do założenia pod makietę :). Najpierw korek do podłoża a potem tory do korka. Sklep kork.pl polecam.
 
J

Jurek ST44

Gość
#10
Jeżeli masz możliwość to zainstaluj napęd podmakietowy. Nie dość, że estetyczniej to wygląda to jeden napęd produkcji MTB kosztuje 50 zł a PIKO... policz koszty za sztukę plus część do założenia pod makietę :). Najpierw korek do podłoża a potem tory do korka. Sklep kork.pl polecam.
Do czego mu ten napęd, jak nawet schematu tego co chce mieć nie ma.

Panie doktorze? Pies mnie podgryzł .
Gdzie ?????
w kieleckiem.
 
Reakcje
2.384 71 3
#11
Jurek, ja też robię teraz bez schematu, więc ...??
Chłop być może zastanawia się jak to ugryźć, by osiągnąć kompromis pomiędzy rachunkiem a zabawą, a Ty od razu drwisz...spokojnie, pomału...nikt nie jest idealny...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#13
Dziękuję HarryPotter za zrozumienie.
Co będzie dalej po prostu NIE WIEM. Na razie zabieram się za tą łatwiejszą część, na niej poćwiczę co mogę zrobić, zaprezentuję i dostanę mocno po pysku od krytyków, wyciągne wnioski i będzie lepiej w następnej częśći.
Jak skopie na początku, to mała strata. pare desek i kilka torów, prawda? Pewnie będę uczyć się na swoich błedach, więc chcę ograniczyć koszty i czas.
Widziałem już wiele projektów które z realizmem miały mało wspólnego i ile z nich powstało? Chce ograniczyć gadanie teoretyczne i skupić się na robocie.
JurekSt44 - na tym etapie wiem że potrzebuję 2 rozjazdów wjazdowych na stację
old_jawa - dziękuję bardzo. rozumiem że funkcjonalnie oba napędy są na podobnym poziomie. 4xpiko z manipulatorem mam po 68eur, dlatego o nich myślałem
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#14
Skoro nie bardzo wiesz, jak się zabrać do tematu, zrób moduł szlakowy. Na pętlę zawsze przyjdzie czas.
Na kawałku szlaku (bez rozjazdów - taniej) nauczysz się pewnych technik i wtedy, w międzyczasie, przyjdzie inspiracja, co dalej :)
Przemyśl ;)
 

Andrzej Witowski

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Hejka.

Zawsze mozesz przeciez zrobic sobie plan - nic nie kosztuje. Ten plan sobie podziel na moduly i zacznij od modulu szlakowego (jak Ci Kris slusznie poradzil). Wtedy pocwiczysz sobie na module szlakowym i zobaczysz jak Ci pojdzie, jak zle... to jeszcze raz zrobisz, koszta male ( pare torow - jak sam wspominales). Jezeli wyjdzie dobrze (w co wierze) i bedziesz zadowolony, to zaczynasz nastepny modul i do przodu ;)

W ten sposob, nie bedziesz wydawal niepotrzebnie pieniedzy na rozjazdy i napedy do nich, na to przyjdzie czas.

Przepraszam za brak polskich znakow :oops:
 

nero

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Skoro nie bardzo wiesz, jak się zabrać do tematu, zrób moduł szlakowy. Na pętlę zawsze przyjdzie czas.
Na kawałku szlaku (bez rozjazdów - taniej) nauczysz się pewnych technik i wtedy, w międzyczasie, przyjdzie inspiracja, co dalej :)
Przemyśl ;)
Ale On chce jednocześnie bawić się z dzieckiem- do tego potrzebna jest nawrorka. .. myślę, że brakuje w tym koncepcji makiety końcowej, a reszta jest ok :)
Też sobie najpierw zrobiłem mały moduł z bocznicą do testowania umiejętności bez żadnych wielkich planów :)
 
J

Jurek ST44

Gość
#18
Cały ambaras jak dwoje chce naraz. Narysuj schemat prosty na początek, gdzie byś coś ćwiczył. Jak Ci wyjdzie to zrób bardziej rozbudowany i nie czaj tu, że wszystko masz w głowie. Jakbyś miał to byś się nie pytał.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#19
Pooglądaj pomysł na coś co jednocześnie daje opcje modułu szlakowego jak i kółka gdzie sobie na stałe coś jeździ. Co prawda tekst po angielsku a makieta w skali Z ale koncept może będzie Tobie pasował... Trzeba się trochę powklikiwać aby zobaczyć dalsze szczegóły ale ... to jedna z możliwych opcji podejścia do tematu.

http://www.wymann.info/1to220/Layout.html
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#20
Witam
No więc czas zacząć.
Tory, zwrotnice, krzyżówki itp wszystko dotarło, więc sklep o który wcześniej pytałem jest ok :)
Jak już wcześniej wspomniałem moja makieta będzie musiała się składać z modułów. Docelowo będzie leżała na wysokości ok 1m na szafkach ikei. długość docelowa to ok 7m
Blat stanowi sklejka 8mm.
Teraz pytanie o "skrzynke", a konkretnie o ramę. Większość ram zrobiona jest ze sklejki. Ja zastanawiam się nad deseczkami 69x12mm . Nie żebym uważał że są lepsze czy coś - po prostu takie są w sklepie obok. czy to się trzyma kupy? czy "powinna" być ze sklejki? dlaczego?
Sprawa numer 2 to łączenie ramy. na niektórych modułach widzę wkręty, ale część jest klejona, a jeszcze inne mocowane na kołeczki. tak sobie myślę że ewentualne drgania wcześniej czy później zaczną być mocno słyszalne?
Sprawa numer 3 to na dużo później, ale zaczynam już o tym myśleć. Łącząc dwie pierwsze części mam do połączenia 3 tory. 2 są proste więc nie ma kłopotu, po prostu dojadą do siebie i wsuwki je połączą.
Ale jak doświadczeni modelarze radzą tym DUŻÓ MNIEJ doświadczonym rozwiązać kwestie połączenia łuku? przecięcie toru wzdłuż lini deski może powodować wykolejanie się pociągu, poza tym nie założe wsuwki.
Tory na blacie położone są w dużym przybliżeniu. ostatecznie wszystkie zamienie flexami.

Dziękuję
Michał
 

Załączniki

Podobne wątki