• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pierwsze zakupy i pytania laika

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#1
Witam wszystkich,
Przymierzam się do pierwszego zakupu kolejki i mam kilka drobnych pytań na których nie mogłem znaleźć odpowiedzi.
bardzo proszę Was o pomoc:

1 - Jak to jest z tymi dekoderami, wiem ze są różne rodzaje do lokomotyw, do dźwięku i sterowaniem światłami. I czy na zwykłym tanim dekoderze za 100 pare zł tez da się sterować światłami w lokomotywie? Czy jak są dekodery do dźwięku to je się wpina dodatkowo czy zastępują one "zwykły" i jest tam już wszystko czyli: sterowanie jazdą, światłami i dźwięki? Przydałby się jakiś tutorial o dekoderach dla takich osób jak ja :)

2 - Czy do tańszych dekoderów za np 150 zł da się wgrać dźwięki i dołączyć własny głośniczek?

3 - Na obecną chwilę interesuje mnie zakup multimousa np Roco z ze skrzynką (czy ma ktoś taki na sprzedaż?).
4 - Czy dobrym pomysłem jest kupić zestaw SM42 z bohunami i dokupić dekoder do DCC czy osobno lokomotywę SM42? Choć mi osobiście bardziej odpowiada malowanie w SP42 -118 i taką bym chciał, oprócz wyglądu w środku się czymś różni ta z PIKO?
5 - ma ktoś na sprzedaż jakieś tory PIKO? :)
 

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
226 2 2
#3
nie jestem znawcą ale:
1. zapewne da się znaleźć dekodery do 100 zł gdzie będzie kilka wyjść pytanie brzmi czy trój model pozwala na jakieś finezyjne sterowanie światłami bez przeróbek, jak szukałem dekoderów aby przerobić swoje EU45 to znalazłem dekoder z chyba 10 wyjściami aby popodpinać światła itp. oraz przygotowane "wejście" na przyłączenie kolejnego dekodera z obsługą dźwięku.
2. nie wydaje mi się żeby było to możliwe ale mogę się mylić.
3,5 -> dział giełda
pytasz o niuanse wykonania to jedyne co ci zostaje to pooglądać fotki modeli i wybranie wymarzonego malowania. lokomotywy to są drogie zabawki i warto kupować to co nam najbardziej pasuje.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.375 463 29
#4
Moje odpowiedzi na niektóre z pytań nowego kolegi:
1.
I czy na zwykłym tanim dekoderze za 100 pare zł tez da się sterować światłami w lokomotywie?
Podstawowymi światłami (białe/czerwone) - TAK. Każdy, nawet najtańszy znany mi dekoder, ma co najmniej dwa wyjścia do świateł przednich i tylnych. Żeby sterować innymi różnymi światłami, trzeba mieć dekoder z większą liczbą wyjść funkcyjnych.
Czy jak są dekodery do dźwięku to je się wpina dodatkowo czy zastępują one "zwykły" i jest tam już wszystko czyli: sterowanie jazdą, światłami i dźwięki?
Zasadniczo dekoder dźwiękowy zastępuje dekoder zwykły. Są jednak zwykłe dekodery (sterujące jazdą i światłami), które mają dodatkowe wyjście do tzw. modułu dźwiękowego. Taki dodatkowy moduł, sterowany dekoderem, generuje efekty dźwiękowe.
2.
Czy do tańszych dekoderów za np 150 zł da się wgrać dźwięki i dołączyć własny głośniczek?
NIE
Czy dobrym pomysłem jest kupić zestaw SM42 z bohunami i dokupić dekoder do DCC czy osobno lokomotywę SM42? Choć mi osobiście bardziej odpowiada malowanie w SP42 -118 i taką bym chciał, oprócz wyglądu w środku się czymś różni ta z PIKO?
Zarówno SM42, jak i SP42, to produkty Piko i technicznie są takie same. Pomijam tu modele z manufaktur za kilka tysięcy złotych.
Na pytania 3 i 5 znajdzie kolega odpowiedź w dziale "Giełda" lub na innych portalach aukcyjnych.
 
OP
OP
garot

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#5
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, regularnie od kilku dni czytam forum i coraz więcej wiem. Mam tylko jeszcze pytanie: czy na analogowym zestawie sa jakieś moduły dźwiękowe? Czy takie efekty tylko na cyfrowych?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.375 463 29
#6
W Ameryce są moduły dźwiękowe, generujące efekty w trybie analogowym, ale nie znam szczegółów, poza tym o ile wiem, istnieją tylko z dźwiękami amerykańskiego taboru. Normalne dekodery dźwiękowe, stosowane w cyfrowym systemie sterowania, działają także przy zasilaniu analogowym, ale po pierwsze, w tym trybie nie da się oddzielnie włączać poszczególnych dźwięków, np. gwizdawki, a po drugie, przy zatrzymaniu pociągu dźwięk znika, bo w tradycyjnym systemie zasilania na postoju lokomotywa nie jest zasilana. Poza tym, finansowo to nie ma sensu, bo za cenę jednego dekodera dźwiękowego można kupić system sterowania cyfrowego, więc jeżeli już inwestuje się w dekodery dźwiękowe, to chyba warto już kupić także system sterowania.
 
OP
OP
garot

garot

Nowy użytkownik
Reakcje
21 0 0
#7
W Ameryce są moduły dźwiękowe, generujące efekty w trybie analogowym, ale nie znam szczegółów, poza tym o ile wiem, istnieją tylko z dźwiękami amerykańskiego taboru. Normalne dekodery dźwiękowe, stosowane w cyfrowym systemie sterowania, działają także przy zasilaniu analogowym, ale po pierwsze, w tym trybie nie da się oddzielnie włączać poszczególnych dźwięków, np. gwizdawki, a po drugie, przy zatrzymaniu pociągu dźwięk znika, bo w tradycyjnym systemie zasilania na postoju lokomotywa nie jest zasilana. Poza tym, finansowo to nie ma sensu, bo za cenę jednego dekodera dźwiękowego można kupić system sterowania cyfrowego, więc jeżeli już inwestuje się w dekodery dźwiękowe, to chyba warto już kupić także system sterowania.
Dziękuję za szybką odpowiedź, spodziewałem się tych minusów które wypisałeś ale chciałem się upewnić. W przyszłym tygodniu odwiedzę sklep modelarski w Katowicach i może już coś zakupię albo na necie zamówię :) Więc pierwszy skład cyfrowy na mnie czeka :)
 

Siódemkowiec

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Witam wszystkich po raz pierwszy na forum!
Mam pewną sprawę do Was, może ktoś mi pomoże. Otóż: Potrzebuje pierwszej lokomotywy. Jako że nie mogę znaleźć takiej jaką ja chcę, to chciałbym zapytać Was. Chciałbym żeby była to lokomotywa PKP, V epoka, najlepiej żółte czoło. Podali byście jakieś dobre źródła, gdzie mogę loka w tym zakresie wyboru kupić?
Pozdrawiam.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Mam pytanie 3
Mam pytanie 6
Mam pytanie 6

Podobne wątki