• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Pierwsze kroki w budowlance

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#1
Tej miniaturowej, bo w skali 1:1, to już od kilku lata się grzebię z budową...

Przed Choszcznem stał jeszcze miesiąc temu budynek stacyjki (i małej nastawni) Stary Klukom. Niestety PKP uznała że nie jest potrzebna i niedawno ją wyburzyli. Zdążyłem ją pomierzyć i obfotografować i mam chytry plan zrobienia modelu tego obiektu.
Na razie udało się wstępnie zaprojektować i wypalić ściany zewnętrzne. Pominąłem na razie zejście do piwnicy, ale je dorobię później. Zapomniałem też uwzględnić w wymiarach grubość kartonu, ale to się jakoś poprawi :)
ps. wypalane popularną i tanią grawerką CNC 3018 z laserem ponoć 5,5W. Tu użyłem kartonu grubości 1mm, cięcie z mocą 85% i prędkością 350mm/min, grawerowanie konturów muru pruskiego z mocą 35%.

001-stary klukom.jpg



A tak wyglądał oryginał:
002-stary klukom.jpg


003-stary klukom.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#4
Próbnie polepiłem wydrukowane ścianki i okazało się, że zapomniałem uwzględnić ich grubość w projekcie. Nie jest to wielki problem, ale rozwiązań jest kilka - albo dopasuję wymiary z uwzględnieniem grubości ścian, zrobię na krawędziach połączenia pióro-wpust lub dopasuję wymiary podstawy do tego co jest :)) Pióro-wpust jest chyba dość praktycznie - ułatwi chyba sklejanie, ale w tym projekcie dwie ściany są z murem pruskim i pióro-wpust trochę spaskudzi belki w narożnikach (można w tych miejscach zrobić połączenie na styk). Wypaliłem też próbnie w brystolu deskowanie - nawet ładnie wyszło Docelowo będzie w fornirze wypalone. Jedynie muszę zmodyfikować kod by grawerowanie było pierwsze, a wycinanie konturów na końcu.

004-stary klukom.jpg


005-stary klukom.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#7
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#9
Czy możesz podać nazwę oprogramowania, na którym pracujesz? Budowanie z kartonu chodzi mi po głowie już od jakiegoś czasu.
Sam projekt w AutoCadzie, potem konwersja do pliku NC z g-codem w programie DXF to G-code Converter i potem ręczne poprawianie i optymalizacja kodu, bo masa błędów mi wychodzi z tego konwertera :/
 
Ostatnio edytowane:

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#10
Przemku, a czy próbowałeś wypalać programem LaserGRBL z pliku wektorowego .SVG (np. z darmowego Inkscape)?

ps. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam Twojego wątku.
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#11
Przemku, a czy próbowałeś wypalać programem LaserGRBL z pliku wektorowego .SVG (np. z darmowego Inkscape)?

ps. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam Twojego wątku.
Nie zaśmiecasz - wszelkie podpowiedzi porady są mile widziane. LaserGRBL cały czas używam, bo to podstawowa, a inkscape'a nie używałem jak na razie. Ale przed chwilą skonwertowałem plik dxf do svg i ładnie czyta go LaserGRBL, ale trzeba poprawki robić, bo ustawia na cięcie wszystkie linie. W wolnym czasie potestuję to.
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#13
wypalane popularną i tanią grawerką CNC 3018 z laserem ponoć 5,5W
Przemek, bardzo głęboko zastanawiam się nad tym modelem, dokładnie cnc3018 pro, laser też 5,5.
Jak wrażenia po kilku miesiącach? Czy widzisz już jakieś wady tego modelu? Coś już musiałeś naprawiać? Planuję w kartonie właściwie tylko wypalać, więc czy ten model wystarczy czy byś polecił coś innego? Na allegro po 600zł są te modele
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#15
Przemek, bardzo głęboko zastanawiam się nad tym modelem, dokładnie cnc3018 pro, laser też 5,5.
Jak wrażenia po kilku miesiącach? Czy widzisz już jakieś wady tego modelu? Coś już musiałeś naprawiać? Planuję w kartonie właściwie tylko wypalać, więc czy ten model wystarczy czy byś polecił coś innego? Na allegro po 600zł są te modele
Sorki jakoś przegapiłem Twoje pytania, ale na szczęście w innym wątku pogadać można w tym temacie.

Dziś się pojawiła nowa wersja programu DXF2GCODE i wygląda na to, że lepiej już interpretuje pliki DXF. Nie trzeba ręcznie optymalizować i poprawiać kodu mimo, że dość sporo wypalania zadałem.
To wstępna wersja ścianki czołowej, tym razem dorobiłem cegłówki. Jeszcze muszę dobrać moc i prędkość, ale wygląda to obiecująco.
Zdjęcie takie na szybko robione (wypalanie też):

ściana przednia v7.jpg
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#16
@przemek_lipski nie ma problemu:) Już w miarę polubiliśmy się z tą maszynę po mimo początkowych kłótni jak ma wypalać, na moje potrzeby - rewelacja :) Nie robisz tego w LightBurn? Chyba byłoby to łatwo zrobić Te brakujące linie to tak w projekcie czy laser nie wypalił?
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#17
@przemek_lipski Nie robisz tego w LightBurn? Chyba byłoby to łatwo zrobić Te brakujące linie to tak w projekcie czy laser nie wypalił?
Projekty w AutoCadzie robię - mam dostęp do edukacyjnej wersji. LightBurna nie używałem nigdy. Brakujące linie to laser coś niewypalił - nie wiem czemu, trochę to dziwne, ale możliwe że za małą moc była, a karton nie przylegał dokładnie, bo to tak na szybko dla sprawdzenia było robione.