• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Pierwsza większa makieta - Posterunek odgałęźny...

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#81
jak i zaczęto prace nad pierwszymi elementami wyposażeniem wnętrza ;) Zobacz załącznik 590545
Zwracam uwagę, że aparaty blokowe były malowane na zielono i nadal są (czy odmalowuje je się co jakiś czas?) utrzymywane w tym samym kolorze.
Widzę, że niektórzy mają obsesję na punkcie tych wstawek. Moim zdaniem nie jest tu konieczna, w ogóle w modelu nie jest to żaden problem, zwłaszcza przy nieco dłuższych rozjazdach (ja nie stosuję ich nawet przy krótkich rozjazdach geoLINE Roco i nic się nie dzieje). Nawiasem mówiąc, między dwoma rozjazdami póltrapezu też nie ma wstawki (miejsce zaznaczone zieloną strzałką) i nikomu to nie przeszkadza, a jakoś to działa.
Nie nazwałbym tego obsesją, ale raczej dążeniem do prawidłowego odwzorowania lub zbudowania drogi kolejowej w miniaturze. Wiadomo, że pewne kompromisy są w modelarstwie konieczne (promienie łuków, kąty), ale akurat wstawkę prostą, nawet krótszą niż być powinna, ja osobiście bym dał. Dla mnie dwa przeciwstawne łuki są rażące pod względem estetyki układu torowego. Najbardziej jednak biorę pod uwagę fakt, że w rzeczywistości nie spotyka się takich sytuacji. Wiem, że w modelu nie ma to znaczenia, gdyż mamy w modelach taboru mechanizmy kinematyki krótkiego sprzęgu, które zapewniają prawidłowy przejazd pociągu po tak ułożonym torze, nie mniej ja bym nie rezygnował ze wstawek prostych pomiędzy przeciwstawnymi łukami. Jeśli zaś chodzi o brak wstawek prostych pomiędzy rozjazdami przejścia półtrapezowego to niestety jak wiadomo jest ów brak spowodowany rozstawem osi torów oraz zbyt dużymi kątami torów zwrotnych rozjazdów. W przypadku użycia rozjazdów o mniejszym skosie można pokusić się jeszcze o ich przycięcie, dzięki czemu zyskamy jeszcze jeden, dwa stopnie i będziemy być może mogli zastosować krótką wstawkę prostą również pomiędzy przeciwstawnymi łukami rozjazdów. Na szczęście maksymalna dozwolona prędkość jazdy po torze zwrotnym modelowego rozjazdu praktycznie we wszystkich przypadkach wynosi 40 km/godz. (w skali 1:1), więc wstawka nie musi być długa ;) .
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#82
Mhmy przyjąłem do wiadomości kolorystykę aparatu blokowego :niepewny: przemalujemy:giggle: ... kierowałem się obrazkiem z opakowania ;)

... pytanie dodatkowe :giggle: Czy to jakaś konkretna zieleń?? Czy Tak będzie zbliżona ?? Mianowicie "Vallejo 70.980 Black Green" główna kolorystyka lamperii w wykonywanym budynku.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#83
... pytanie dodatkowe :giggle: Czy to jakaś konkretna zieleń?? Czy Tak będzie zbliżona ?? Mianowicie "Vallejo 70.980 Black Green" główna kolorystyka lamperii w wykonywanym budynku.
Powiem szczerze, że nie wiem. Mogę tylko pokazać zdjęcia wykonane przez siebie (niestety w sztucznym świetle):

obraz 301.jpg obraz 303.jpg

Szukając zdjęć zaprezentowanych powyżej natrafiłem na zdjęcia aparatu blokowego z innej nastawni (w tamtym czasie likwidowanej). Zamieszczam je poniżej jako ciekawostkę, bowiem aparat blokowy ma jak dla mnie nietypowy i nigdy wcześniej przeze mnie nie spotykany na tych urządzeniach kolor:

obraz 278.jpg

W tym momencie chciałbym zapytać Pana Tomka @Tomek K czy przepisy dopuszczały lub nawet nakazywały w konkretnych przypadkach (jakich?) malowanie aparatów blokowych na inny kolor niż zielony? Wiadomo, że życie jest życiem i zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, ale jak to było zazwyczaj? Myślę, że nikt inny nie będzie miał w tej kwestii tak dużego doświadczenia jak Pan.
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#84
:niepewny: nie wiem jak to u mnie jest z ustawieniami monitora :niepewny::niepewny: ale wygląda iż podany prze zemnie numer to będzie bardzo zbliżony jak nie nawet taki sam odcień zieleni:giggle:
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#86
Wszystko pięknie, tylko biorąc pod uwagę wcześniej pokazywane układy torowe posterunku to nijak się one mają do ilości bloków i dźwigni w pokazanej nastawnicy. I tak na marginesie to porównaj to co jest na zdjęciach w poście Kol. Remaj12 i to co zrobiłeś - podobieństwo jest raczej "umowne"...... , ale plus za to, że chcesz to zrobić.
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#87
Zgadza się iż podobieństwo jest umowne ;) ale jak bardzo będzie to widoczne przez okno z odległości chociażby 0,3-0,5m?? :D Gdzieś trzeba iść na kompromisy i uproszczenia:giggle: ... gdzie jak nie na elementach w środku:niepewny:
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#88
Dostawiono resztę wyposażenia;)

69.jpeg
70.jpeg
71.jpeg


Dostawiono biurko z pulpitem świetlnym i resztę ozdób

72.jpeg
74.jpeg
75.jpeg
76.jpeg
77.jpeg



Nie wiem czy to dyżurny czy któryś z pracowników budowy ;) ale zostawił po sobie brudne naczynia na stole :ROFL::ROFL: kubek i talerz:ROFL::ROFL:
73.jpeg


C.D.N.:giggle:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#90
biorąc pod uwagę wcześniej pokazywane układy torowe posterunku to nijak się one mają do ilości bloków i dźwigni w pokazanej nastawnicy
Tomek ma rację, ale przy okazji mam pytanie: jakie i ile semaforów ma tam być? Jak rozumiem (pulpit z planem świetlnym) mają być semafory świetlne, ale wtedy zwykle stosuje się inne dźwignie sygnałowe, albo semafory nastawia przyciskami z pulpitu. A zwrotnic, o ile dobrze pamiętam, jest cztery, więc muszą być cztery dźwignie zwrotnicowe.
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#91
dokładnie tak cztery zwrotnice.... semaforów będzie chyba 6;)
Pieczyska.jpg



krzesła i aparat blokowy to produkt od kotebi reszta samoróbki
 
Ostatnio edytowane:

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#92
No to niestety kiszka...... Na rysunku wyraźnie jest zaznaczona nastawnia z urządzeniami przekaźnikowymi. Gruba kreska oznacza nastawnicę, kropka to miejsce dyżurnego ruchu, kreskowanie "na krzyż" oznacza urządzenia elektryczne, podwójna ramka nastawnię piętrową, a w modelu jest nastawnica mechaniczna i aparat blokowy. Po za tym to rozmieszczenie w nastawni jest nieprawidłowe. Stolik z centralka dla dyżurnego ruchu powinie stać przy ścianie z oknami, a nastawnica dużo bliżej tych okien. Wynika to z konstrukcji naprężaczy pod nastawnicą. Dalej, w urządzeniach mechanicznych pędniowych raczej nie było by pełnej banalizacji co wynika z rysunku. W przypadku urządzeń mechanicznych przy założeniu jednokierunkowości powinny być 4 dźwignie zwrotnicowe i 1 dźwignia ryglowa. Zakładam, że zgodnie z rysunkiem odgałęzienie jest tylko dla ruchu towarowego bo jeśli nie to potrzeba 4 dźwignie ryglowe. Dalej 2 dźwignie sygnałowe dla semaforów świetlnych (wyglądają jak drążki przebiegowe). Dalej aparat blokowy. Na każdym kierunku blok początkowy i końcowy czyli trzy kierunki daje 6 bloków + 2 bloki przebiegowo-utwierdzające. Nad każdym blokiem początkowym i końcowym zastawka. W podstawie blokowej 2 drążki przebiegowe.
 
OP
OP
Patryk.P

Patryk.P

Aktywny użytkownik
Nostalgia Za Parą
Reakcje
73 1 0
#93
Ciąg dalszy prac nad drobiazgami ;) tym razem na "stół operacyjny" trafił szperacz :giggle:

Padały pytania o różne szczegóły "co jak z czym" zrobiłem :giggle: Tym razem z małą relacją z procesu produkcji:giggle:
Zaczynamy ;)

Dioda led smd 0603 zimna biała i przewody emaliowane 0,15mm
1.jpg


Impregnowany kartonik 0,6mm klejem CA
2.jpg


Lutujemy przewody
3.jpg


Z kartonu wyciąłem 3 koła przy pomocy "otwornicy-dziurkacza" fi 3mm nie wiem jak to fachowo się zwie:ROFL: nie istotne ;) myślę ze foto wiele wyjaśni
4.jpg
5.jpg


Następnie w dwuch takich krążkach wierciłem stopniowo otwory od 1mm co 0,5 do 2mm do uzyskania pierścieni ;)
6.jpg
7.jpg
8.jpg


Sklejamy wszystko do "kupy":LOL:
9.jpg
10.jpg
11.jpg


Drobne szlifowanie dla nadania ostatecznego kształtu :giggle::giggle: i gotowe :LOL:

12.jpg
13.jpg
14.jpg


Ciąg dalszy z przebiegu prac niebawem:LOL:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 19
Buduję makietę 86
Buduję makietę 40
Buduję makietę 4
Buduję makietę 21

Podobne wątki