• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Pierwsza skrzynka, trudne a może nie.

Inkson

Moderator
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.404 28 0
Jak gruba jest docelowa warstwa trocin. i czy przy brzegu modułu / przy profilu nie tworzy się coś w rodzaju menisku wypukłego.
Robisz sobie jaką potrzebujesz, a pięć warstw trocin to wychodzi około 3mm grubości. Na brzegach nie robi się nic wypukłego bo styrodur daję niżej od boku skrzynki o około3 do 5mm, tak żeby na koniec wyszło równo.
mkkklklkjkh.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Czytałem, czytałem. z grubsza: "Przed klejeniem następnych warstw dobrze jest przetrzeć to papierem ściernym."
To ile zostaje tej warstwy? I czym to jest lepsze od zwykłej, ordynarnej szpachli?
Tym, że na 5 warstw trocin tracisz pięć dni, a na jedną szpachli jeden. Wyrabiasz w sobie cierpliwość i umiłowanie do mrówczej roboty. Ale możliwe, że powierzchnia jest ciekawsza. ;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
No tak, ale to jest około 15 minut pracy dziennie, a jakość i trwałość powierzchni jest dużo lepsza od szpachli.
15 minut razy 5 to już godzina i 15 minut,jakość powierzchni pod zielenią i tak jest mniej ważna a trwałość może i większa ale czy
potrzebna aż taka,wydaje mi się że nie..Papier klei się 10-15 minut,jakość pod"zielsko i trwałość zupełnie przyzwoita a dodatkowo dużo łatwiej"posadzić" drzewo słup telegraficzny czy ogrodzenie.A i wcale nie twierdzę że "gazetowanie" to jest metoda Mega,Giga,Tera,
każdy niech robi jak mu wygodnie,ale tak samo"produkujemy"moduły w KKMK i jak dotąd nie"przejechaliśmy"się na tym.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Na swoim poligonie dałem najpierw gazetkę reklamową ( papier gazetowy) z pigmentem w wikolu. Wyszło lustro...poszło jeszcze na to z cztery warstwy trocin.
Muszę stwierdzić, że jakoś to chyba lepiej jednak wygląda. OK, nie robiłem szlifowania pomiędzy warstwami ani ostatecznego.
Zieleniny jeszcze też nie siałem ponieważ, nie mam ostatecznej wizji zagospodarowania przestrzennego...

Pozdrawiam ze swego dzisiejszego 35WE,
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
A ja używam kleju do styropianu, takiego jak na załączonej fotce.
klej-decosa-1-kg-decosa,large.jpg

Można go pomalować po wyschnięciu albo wymieszać wcześniej z jakąś farbą. Po zaschnięciu robi się szlifowalna ale elastyczna powierzchnia w której bez problemu daje się dowolnym szpikulcem wykonać otwór na słup albo drzewko. Nie szlifuję jakoś specjalnie nierówności powstałych w trakcie szpachlowania. Po zatrawieniu zupełnie tego nie widać.
DSC_1539.jpg



DSC_1538.jpg

Zobacz załącznik 569178
 

Inkson

Moderator
Zespół forum
BGM
Reakcje
1.404 28 0
Zgodnie z tematem chcę zaprezentować pierwszą skrzynkę złożoną z elementów wyciętych laserem. Założenie było takie, że skrzynka musi mieć wbudowane zaciski do nóg i nie ma być widać tych wszystkich przypalonych krawędzi. A czy to mi się udało, to ocenicie sami.
Podtorze wykonane jest ze sklejki 6 i 4mm grubości, które skleiłem razem, a następnie zeszlifowałem skosy nasypu. Do takiej deseczki wkleiłem dwie podpory na całej długości w których są otworki na trytytki do mocowania kabli elektrycznych.
Podtorze 1.jpg

Podtorze 2.jpg

Boki skrzynki są ze sklejki 6mm grubości na które zostaną przyklejone paski sklejki 4mm. Do tych boków wkleiłem zaciski do nóg, które dodatkowo wzmacniają winkle skrzynki.
Bok 1.jpg

Bok 2.jpg

Czoła skrzynki są sklejone z dwóch sklejek po 6mm grubości, poprzeczki są ze sklejki 8mm, a wypełnienie jest ze sklejki 4mm.
Czoło.jpg

Teren.jpg

Poprzeczka.jpg

A tak wygląda skrzynka po złożeniu, ale jeszcze przed oklejeniem tymi paskami sklejki 4mm. Na zdjęciu widać jak wszystko jest ze sobą powiązane wpustami. A w ten okrągły otwór jest wkładana śruba do zaciskania nogi.
Skrzynka bez oklejenia,.jpg
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
Gdy się ogląda taką robotę to ma się ochotę rzucić wszystko w cholerę i iść na działkę sadzić buraki i marchew :eek::eek::eek:.
A tak poważnie, to nie do końca widzę co jest pod podtorzem. Dwie warstwy podtorza a pod tym coś jeszcze jest ? Nie do końca rozumiem o co chodzi z tymi podporami i trytkami ...:niepewny::mamdola:

Podtorze wykonane jest ze sklejki 6 i 4mm grubości, które skleiłem razem, a następnie zeszlifowałem skosy nasypu. Do takiej deseczki wkleiłem dwie podpory na całej długości w których są otworki na trytytki do mocowania kabli elektrycznych
Atak poza tym lepiej robić skrzynki z dwóch warstw klejonych (czoła, boki)? Jakie korzyści z tego płyną ?
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
Tak wygląda podtorze, tylko na zdjęciu jest ''do góry nogami'', a czerwone strzałki pokazują otwory żeby trytytkami po długości skrzynki przymocować kable zasilające tory.
Zobacz załącznik 724784
Aaaaaaa. Teraz to jasne :D

Bo na tych zdjęciach, to na pierwszym wygląda jak by była jeszcze jedna deska pod tym wszystkim, a na drugim jakby wisiało w powietrzu ;)



 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
Skrzynka świetna i to bez dwóch zdań, ale mocowanie nóg to perfekcja. Jestem pod wrażeniem... :eek: o_O Niby proste, a jednak jeszcze nikt na to nie wpadł... Gratuluję pomysłu i wykonania. (y)
 

Podobne wątki