• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Pierwsza skrzynka, trudne a może nie.

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
Skrzynka jest śliczna, lekka (moim zdaniem jej największa zaleta) , ma przemyślaną konstrukcję która wydaje się sztywna i wytrzymała. Z punktu widzenia tego wątku ma jednak jedną zasadnicza wadę. Jaką? Jan Kowalski w domu jej nie udłubie, a już na pewno nie jako "pierwszą skrzynkę" Żeby taki moduł samodzielnie zrobić trzeba mieć dostęp do lasera CNC, Autocada, umieć to obsługiwać iii...
...mieć doświadczenie w wykonywaniu skrzynek.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
A może właśnie pierwsza skrzynka, to ta którą powinno się zamówić u fachowca, a dopiero do następnych uczyć się CAD'a i szukać lasera.

W sumie pierwszej skrzynki dawniej też nie rozbiliśmy idąc do lasu z siekierą i nie rąbaliśmy drzewa, nie rżęliśmy desek i nie sezonnowaliśmy ich przez dwa lata.

Jeśli robienie sklejki zostawiamy fachowcom, czemu nie zamówić skrzynki u faceta takiego jak Adam, który dodatkowo doradzi, podpowie...
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
Wszystko można obecnie zlecić fachowcom a wątek jest o tym "jak zrobić"
Absolutnie nie jest moim celem deprecjacja dokonań Adama. Mi ta praca też się podoba. Jeśli @Inkson będzie tak wykonane moduły czy tez kity do samodzielnego złożenia oferował to na pewno znajdą się chętni kupić gotowy produkt i jeśli spotkam się z takimi będę go z czystym sumieniem polecał. Warto jednak przy okazji zaznaczyć, że skrzynka na moduł to nie jest żadna kosmiczna technologia i aby ją samodzielnie wykonać wystarczy wkrętarka, wyrzynarka i trochę sklejki.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.418 72 3
...i dwie ręce umiejące obsłużyć ten sprzęt.
Niestety coraz więcej technicznych analfabetów w spodniach, którzy nawet wkręta w deskę nie potrafią wkręcić, a smarkfona za pół pensji wykorzystuje tylko do samo(z)jebek... Taka to moja refleksja...

Pozdrawiam,...


ps. zestaw :D(y)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
Bardzo ładna i estetyczna skrzynka.
Czasami mam ochotę lekko rozbudować mój "tort" przez dodanie kilku takich skrzynek, które w razie potrzeby łatwo można byłoby zdemontować. Może się mylę, ale wygląda na to, że takie skrzynki są praktyczniejsze niż makieta - tort(?)
Jaki jest koszt wykonania takiej skrzynki?
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
Wszystko można obecnie zlecić fachowcom a wątek jest o tym "jak zrobić"
Absolutnie nie jest moim celem deprecjacja dokonań Adama. Mi ta praca też się podoba. Jeśli @Inkson będzie tak wykonane moduły czy tez kity do samodzielnego złożenia oferował to na pewno znajdą się chętni kupić gotowy produkt i jeśli spotkam się z takimi będę go z czystym sumieniem polecał. Warto jednak przy okazji zaznaczyć, że skrzynka na moduł to nie jest żadna kosmiczna technologia i aby ją samodzielnie wykonać wystarczy wkrętarka, wyrzynarka i trochę sklejki.
Wątek założyłem gwoli ścisłości po obejrzeniu wynurzeń Waszego mastera właśnie o budowie skrzynek, pokazałem jak zrobić porządnie nie z byle czego, bo to nie jest dobra droga, w żadnym razie nie chodziło a zachęcanie początkujących adeptów tej jakże fascynującej sztuki do robienia wszystkiego od podstaw, przy budowie makiety jest sporo tematów w których można zabłysnąć i się wykazać.


Dobrze robimy wszystko od podstaw, to czemu mądrale drukujecie modele, i elementy do nich, trawicie itp. przecież można zrobić wszystko ręcznie od podstaw, co nie.
Krytykanctwem osiągniecie tylko jedno że na tym i tak mizernym forum modelarskim, zostaną tylko nabywcy i kolekcjonerzy, a każdy kto coś robi, trzy razy pomyśli zanim coś pokaże.
Jeden wpis o rzetelnej pracy, tysiąc o niesamowitym wyczynie jakim jest wywiercenie otworu w trąbce modelu.
Chyba nie o to chodzi.
Największą winą Adama jest że:

1.Ma laser
2.Rysuje
3.Chce mu się
4.To co robi, robi wspaniale.
5.Chce mu się kazać, choć z pewnością dręczą go obawy o słuszności tej decyzji.

Proponuję spalcie go na stosie, to przecież nieomal tradycja, oczywiście uprzednio małe przesłuchanko.

A ja tam czekam aż zaraz pójdzie w p...u żeby jechać i napić się z Adamem naleweczki, bo przyjemnie jest przebywać z kimś wartościowym.

A Wy strzępcie jęzory jaka to kicha ta jego skrzynka.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Dołożę swoje 0,03PLN.Wyobraźmy sobie młodego człowieka chcącego zacząć przygodę z makietą kolejową i to jakie ma on możliwości
zrealizowania swojego zamierzenia.Możliwość pierwsza:zamówić gotową skrzynkę u Adama,zalety:skrzynka mega,giga,tera,wady:cena i brak
zdobycia wiedzy"jak to się robi".Możliwość druga:zamówić u dowolnego fachowca elementy takiej skrzynki i skleić samodzielnie,zalety:
przy odpowiedniej dozie cierpliwości i staranności jak wyżej+początki wiedzy na temat klejenia,wady:cena trochę mniejsza ale zawsze.
Możliwość trzecia:samodzielnie narysować np w CAD'zie i wyciąć laserem,zalety:tanio, jest szansa na sukces,wady:skrzynka może nie wyglądać
super albo nawet być totalną klapą.Możliwość czwarta:zacząć od prostych skrzynek robionych pod "okiem"kogoś kto naprawdę wie i ma chęci pokazać"jak to się robi",zalety:zdobywanie wiedzy krok po kroku(z możliwością dojścia do Mistrzostwa),spore prawdopodobieństwo sukcesu
i małych(w granicach rozsądku) wydatków,wady:trzeba znaleźć "tego kto naprawdę wie"co,jeżeli w okolicy nie ma Klubu Modelarzy Kolejowych,Modelarni,Domu kultury itp.,może wymagać sporego wysiłku.Możliwość piąta:wszystko jak wyżej ale o pełnienie roli tego kto wie
trzeba poprosić kolegów z Forum,zalety:jak wyżej,problem:trzeba przełożyć teorię z ekranu na praktykę we własnych rękach,wady:trzeba
z umieć z natłoku,często sprzecznych;),informacji wybrać to co istotne.Możliwość szósta:jak w możliwości piątej z tą różnicą,że trzeba wnikliwie
przeglądać Forum i o pomoc poprosić tego z kolegów którego umiejętności wydają się największe,zalety same,oczywiście jeżeli wybierze właściwego kolegę,wady:trzeba wybrać dobrze.No i oczywiście w każdym z przypadków młody człowiek musi CHCIEĆ zbudować makietę.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
Dołożę swoje 0,03PLN.Wyobraźmy sobie młodego człowieka chcącego zacząć przygodę z makietą kolejową i to jakie ma on możliwości
zrealizowania swojego zamierzenia.Możliwość pierwsza:zamówić gotową skrzynkę u Adama,zalety:skrzynka mega,giga,tera,wady:cena i brak
zdobycia wiedzy"jak to się robi".Możliwość druga:zamówić u dowolnego fachowca elementy takiej skrzynki i skleić samodzielnie,zalety:
przy odpowiedniej dozie cierpliwości i staranności jak wyżej+początki wiedzy na temat klejenia,wady:cena trochę mniejsza ale zawsze.
Możliwość trzecia:samodzielnie narysować np w CAD'zie i wyciąć laserem,zalety:tanio, jest szansa na sukces,wady:skrzynka może nie wyglądać
super albo nawet być totalną klapą.Możliwość czwarta:zacząć od prostych skrzynek robionych pod "okiem"kogoś kto naprawdę wie i ma chęci pokazać"jak to się robi",zalety:zdobywanie wiedzy krok po kroku(z możliwością dojścia do Mistrzostwa),spore prawdopodobieństwo sukcesu
i małych(w granicach rozsądku) wydatków,wady:trzeba znaleźć "tego kto naprawdę wie"co,jeżeli w okolicy nie ma Klubu Modelarzy Kolejowych,Modelarni,Domu kultury itp.,może wymagać sporego wysiłku.Możliwość piąta:wszystko jak wyżej ale o pełnienie roli tego kto wie
trzeba poprosić kolegów z Forum,zalety:jak wyżej,problem:trzeba przełożyć teorię z ekranu na praktykę we własnych rękach,wady:trzeba
z umieć z natłoku,często sprzecznych;),informacji wybrać to co istotne.Możliwość szósta:jak w możliwości piątej z tą różnicą,że trzeba wnikliwie
przeglądać Forum i o pomoc poprosić tego z kolegów którego umiejętności wydają się największe,zalety same,oczywiście jeżeli wybierze właściwego kolegę,wady:trzeba wybrać dobrze.No i oczywiście w każdym z przypadków młody człowiek musi CHCIEĆ zbudować makietę.
Ja np. jestem wzrokowcem i często z opisów i zdjęć nie potrafię tego zrobić. Ale gdyby ktoś nagrał fajny film instruktażowy i zamieścił na Youtube to było by wspaniale ;)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
wyciąć laserem,zalety:tanio,
Hm, nie wiem jakie są ceny u innych, ale u nas komercyjna cena to 25-40 zł, za metr bieżący, tanio to nie jest.

Ja np. jestem wzrokowcem i często z opisów i zdjęć nie potrafię tego zrobić. Ale gdyby ktoś nagrał fajny film instruktażowy i zamieścił na Youtube to było by wspaniale ;)
To miszczu LL, pokazywał, trza się interesować.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Ja jestem zwolennikiem metody: złóż samodzielnie pierwszą skrzynkę "tradycyjnymi" (bez laserów, cnc) metodami aby nauczyć się "rzemiosła" a później poznaj zalety skrzynek wypalanych laserowo ;) Wszystko zależy ile kto ma czas: masz dużo i lubisz pracę w drewnie to składaj "ręcznie", masz bardzo mało czasu to bierz wypalaną laserem i składaj jak puzzle :) W każdym razie, obojętnie jaką metodą, niesamowite rzeczy prezentujecie (y)
 

Podobne wątki