• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Pierwsza moja dioramka

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#21
Jak dla mnie to szuter wygląda ok. Natomiast zdjęcie jest z trochę za bliska i ciężko ocenić to wszystko dokładnie.

Ogólnie kładzenie szutru to jest praca z pędzelkiem, układanie go i wyrównywanie, a jak już się zaleje mlekiem wikolowym to nie można nic poprawiać, bo tylko się zepsuje. Ja bym ruszał z pracą do przodu i skupił się na ładnym wykończeniu. Jak kolega to solidnie spatynuje rdzawymi kolorami to kwestia faktury nie będzie taka istotna.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#22
@Paweł.W-wa u siebie zastosowałem szuter formy Polak nr 5272 do skali TT. Na polozony już tor zasypałem po czym między szynami jeździłem palcem :p do momentu aż mi żadne kamyki nie wadziły. Nadmiar tłucznia z podkładów i samych szyn usunąłem pędzelkiem (przekichana robota...), zanim zacząłem bawić się klejem to przejechałem jeszcze wagonem aby być pewnym że nigdzie żaden kamyk nie przeszkadza. Mieszanka klejąca banalna. Pierwszy lepszy wikol jaki był dostępny w sklepie i na oko rozwodniony do konsystencji śmietany. Do tego oczywiście płyn do naczyń też na oko. Płyn sam w sobie i tak nie zaszkodzi a nie trzeba się bawić w alko itp. Zalalem szuter tak jak Ty. Po dobie były gdzie nie gdzie braki (minimalne), które uzupełniłem. Jak wyszło ocen sam.
FB_IMG_1580946007105.jpg
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#23
dzięki Panowie za uwagi i wskazówki:).
To tak:
tibi:
Żeby nie rozpisywać się zbytnio, to "przymierzam się" do czegoś takiego:
http://pmmh0.pl/waloryzacja-toru-na...twAWY4N7QuPvAEaLJ84eCfGsA4UY-XynyWuLSxgoNFdKY

Przemekk:
Fotka jest z bliska, ponieważ chciałem pokazać rzecz następującą: przeglądając zdjęcia prawdziwych torów/torowisk doszedłem do wniosku, że między podkłady powinno wejść, załóżmy, ok. 8 - 10 ziarenek. U mnie wyszło ok.5. Grzesiek Astro w którymś ze swoich postów napisał, że cztery ziarenka to zbyt mało - i miał rację. Wygląda to troszkę nienaturalnie - nie to, żebym był zbyt ortodoksyjny w tym temacie. No i jeszcze doszło to uzupełnianie pewnych niedoróbek po zalaniu klejem. Tu aż tak bardzo tego może nie widać, ale patrząc na całość wygląda to tak, jakby w kilku miejscach rozładowywany był węgiel (zmiana koloru posypki po zalaniu klejem). Naprawdę wygląda to mało ciekawie.

Pantograf:
Na polozony już tor zasypałem po czym między szynami jeździłem palcem :p do momentu aż mi żadne kamyki nie wadziły. Nadmiar tłucznia z podkładów i samych szyn usunąłem pędzelkiem (przekichana robota...)
Takoż postąpiłem. Tylko ten tłuczeń strzelał na wszystkie strony skubany ;). Oczywiście później jeszcze pędzelek. I rzeczywiście - przekichana robota. Dobrze, że to napisałeś - teraz wiem, że "nie jestem obciążony..." itd :LOL:

Dzięki raz jeszcze! :)
 
Ostatnio edytowane:

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#24
@Paweł.W-wa zapomniałem napisać że na fot tłuczeń nie jest patynowany! Oczywiście patyna będzie ale dopiero kiedy wszystkie skrzynki już będą. Do tego czasu szuter zostaje jak jest ;)
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#25
...zapomniałem napisać że na fot tłuczeń nie jest patynowany!
No właśnie! On już teraz wygląda bardzo fajnie - mimo braku patyny. Jak dla mnie - (y)! Ale, żeby nie było, że tylko tak "zakamieniony" jestem i tylko o szutrowaniu.... bo przecież i inne "dodatki" muszą się pojawić. Dzisiaj, kalkulując posiadany czas, nastąpiło "ugałęziowanie" drzewek. Same pnie zrobione parę dni temu, teraz tylko doszły "przestrzenne" dodatki i powtórne malowanie. W najbliższych dniach dokończenie, czyli jabłka na trzech, liście na wszystkich i jakaś patynka - uzupełnienie. Wtedy będą lepsze fotki - za jakość obecnej z góry przepraszam!:oops:
1.JPG
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#26
Zdecydowałem się usunąć tor i zrobić "na nowo". Na zdjęciu widać to, o czym pisałem:
patrząc na całość wygląda to tak, jakby w kilku miejscach rozładowywany był węgiel (zmiana koloru posypki po zalaniu klejem). Naprawdę wygląda to mało ciekawie.
2.JPG

Teraz tor będzie zrobiony z odcinka flexa, nie jak poprzednio z dwóch prostych. Zobaczymy jak wyjdzie ;)
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#28
No bo jak siądę i zacznę kombinować, to....:LOL: A tak poważniej to sugerowałem się - wzorowałem na tym, co podałem w poście #23. Ale jednak coś mi się to słabo widzi. Lista możliwości jest wielka, tylko jak tak zaczynam "dobierać" kolory na podstawie zdjęć "natury" i w wątkach, to po paru kwadransach zaczynam lekko wątpić w swój wzrok i zdolność odróżniana kolorów;).
A możesz wskazać - podpowiedzieć, jakiego koloru - rodzaju Ty używasz?
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#29
Tak tak, ciągnie się to jak coś tam coś tam.... A tak bardziej po "poczynaniach" - których tak w szczególności nie ma ogromnych (bo ćwiczę), ale jednak:
- zerwałem to, co do tej pory zrobiłem
- teren "w jakiś tam sposób" będzie na nowo ukształtowany, ale o tym to już "następną razą" ;)
Ale na teraz to taka przymiarka do "trawkowania". Próbka. Zrobiona na zdjętym "ukształtowaniu". Użyłem trawek od 2 do 6 mm + posypka gąbkowa. Na posypkę może nie aż tak bardzo trzeba zwracać uwagę, bo to była myśl - jak już próbuję, to czemu nie? Podłoże z przesianego pisaku. Na poniższych fotkach efekt bezpośrednio po sianiu i delikatnym posypaniu gąbką:
1.JPG
2.JPG
Po pewnych zabiegach (nowe fotki):


3.JPG
4.JPG

W jakiś tak sposób postarałem się wyjaśnić obrazowo różnice - m.in. zaznaczając wymiar. I teraz tak: z jednej strony jakoś mi się to podoba, z drugiej strony coś mi mówi, że jeszcze jakiejś "wisienki" brakuje, że coś nie teges... I tu uprzejmie proszę Szanowne Grono o uwagi:) O zastosowanych "zabiegach" celowo nie wspominam - wyjaśnię to później, jak również przedstawię wtedy zmiany w układzie dioramki. Krytykę wszelką przyjmę.... :niepewny:... Chyba przyjmę... ;) Nie no, poważnie - wszelkie uwagi jak najbardziej wskazane (wręcz proszę i nalegam!)
Serdeczności
Paweł
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#30
No długo to trwa, wiem:oops: Ale próbuję, na różnych na szybko robionych "próbkach", itp, itd. I jest zmiana koncepcji "architektonicznej";). Na teraz jest tak: poprzednia "próba" zerwana, położone na nowo tory/torowisko i ponownie ukształtowany teren. Mam nadzieję, że to ostateczny cel. Całość szpachlowana, wyszlifowana i zagruntowana. Przygotowane do "piaskowania".
 

Załączniki

  • 380,7 KB Wyświetleń: 86
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#31
Popiaskowane. No nie jestem w skowronkach - mogłoby wyjść lepiej. Ważne (przynajmniej dla mnie) że nie ma jakiejś tragedii. Niesmak jednak pozostaje.
Całość będzie pokryta trawą, dojdzie jakaś ścieżka, trochę drzewek i krzewów. Ponieważ pieńki są skręcane z drutu, po ich obcięciu są one widoczne. Żeby nie ryzykować, że farba to ukryje postanowiłem je podszpachlować. Na efekt muszę poczekać, ale rozczarowała mnie użyta szpachlówka. Nie tyle jej jakość, co jej ilość w opakowaniu. Świeżo otwarta i zanim pojawiła się u wylotu tubki... Na pojemność 30. ml nie ma chyba nawet 15. ...
 

Załączniki

  • 197,7 KB Wyświetleń: 92
  • 342,7 KB Wyświetleń: 90
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#32
Parę ładnych dni temu trzeba było w końcu się odważyć na malowanie i szutrowanie toru. Efekty na zdjęciach. Z malowania tylko jedno. Błędów i niedociągnięć oczywiście nie udało się "nie nabyć", ale z czasem...
Serdeczności dla wszystkich

PS.
Może ktoś z sympatycznych kolego podpowie, w jakim celu stosujemy i jak fikser do pudrów? O utrwaleniu wiem, tylko troszkę mnie martwi ściemnienie pudrów po użyciu specyfiku... :niepewny:
 

Załączniki

  • 183,1 KB Wyświetleń: 83
  • 243 KB Wyświetleń: 95
  • 217,1 KB Wyświetleń: 96
  • 208,7 KB Wyświetleń: 99
  • 247,2 KB Wyświetleń: 104
  • 225,9 KB Wyświetleń: 106
  • 244,9 KB Wyświetleń: 104
  • 222,4 KB Wyświetleń: 104
  • 283,6 KB Wyświetleń: 90

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#33
No bo jak siądę i zacznę kombinować, to....:LOL: A tak poważniej to sugerowałem się - wzorowałem na tym, co podałem w poście #23. Ale jednak coś mi się to słabo widzi. Lista możliwości jest wielka, tylko jak tak zaczynam "dobierać" kolory na podstawie zdjęć "natury" i w wątkach, to po paru kwadransach zaczynam lekko wątpić w swój wzrok i zdolność odróżniana kolorów;).
A możesz wskazać - podpowiedzieć, jakiego koloru - rodzaju Ty używasz?
http://forum.modelarstwo.info/threads/diorama-górskie-pastwisko.23009/post-400271

BTW Widzę, że @Adam66 stał się wielbicielem pyłu z ziemniaków ;)
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#34
Trzeba też myśleć o zieleni. No i... Przyszła mi do głowy (z obserwacji przydrożnych) grupka brzózek. Więc poskręcałem drut, dalej CA, Wikol i malowanie. No i troszkę gałązek. Jutro pewnie będzie malowanie pni i "sypanie". Może jeszcze tu i tam coś dokleję. Zobaczymy. Będą sobie rosły w takim 10mm. "kółeczku" ;)
 

Załączniki

  • 159,7 KB Wyświetleń: 81
  • 158,9 KB Wyświetleń: 99
  • 260,4 KB Wyświetleń: 103
  • 250,7 KB Wyświetleń: 99
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#35
No i efekt końcowy. Tzn. jeszcze nie tak do końca końcowy, bo to tylko "zaprezentowanie". Brzózki będą docelowo na dioramce, będą bardziej "ściupione" w górnej części. "Podstawka" to tylko taka mała "aranżacja".
 

Załączniki

  • 347,1 KB Wyświetleń: 85
  • 264,6 KB Wyświetleń: 88
  • 319,3 KB Wyświetleń: 85
  • 281,3 KB Wyświetleń: 83
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#36
"Zieleni" troszkę zrobione, więc trzeba teraz zrobić przymiarkę do dioramki. Prawdopodobnie "coś" zrobię na nowo, być może coś jeszcze dodam. Ale wstępnie taki planuję układ. Trzeba teraz odstawić na kilka dni i jeszcze raz zerknąć ;)
 

Załączniki

  • 177,7 KB Wyświetleń: 135
  • 233,4 KB Wyświetleń: 137
  • 298,2 KB Wyświetleń: 114
  • 249,7 KB Wyświetleń: 101
  • 245 KB Wyświetleń: 111
  • 228,2 KB Wyświetleń: 113
  • 218,5 KB Wyświetleń: 112
  • 249,2 KB Wyświetleń: 90
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#40
W swoich zbiorach mam trawy Noch, Heki, Woodland i jakieś "no name" chyba ;) Ale w kwestii, o którą pytasz to zbytnio Ci chyba nie pomogę. Nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia żeby się wypowiedzieć :)
 

Podobne wątki