• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pierwsza makieta.

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam ;) Pewnie pamiętacie te niektóre dziwne sytuacje wywołane przeze mnie na forum. Ehhh....no cóż było minęło, bardzo tego żałuję i wszystkich przepraszam.

Przejdźmy do tematu. :arrow:

Lubię kolej. Próbowałem zbudować makietę, ale nic z tego nie wyszło ze względu na brak czasu.
Ale mój syn (11 lat) uparł się że chce mieć taką makietę i żebym mu pomógł w jej zbudowaniu.

No to powoli próbujemy zacząć ale niezbyt wiemy od czego.
Chcieliśmy zaczerpnąć pomocy profesjonalistów (Was), i dlatego piszę.

Niestety są + i - pokoju w którym ma stać makieta.

Plusy : Dobre oświetlenie, miejsce na narzędzia potrzebne do budowania makiety i duży stół.
Minusy : Brak miejsca na makietę (Mamy tylko 1m/32 cm lub 48/40 cm wolnego miejsca.)
dlatego zastanawiamy się gdzie to potem dać.
Myślałem o module i wykorzystaniu tego większego wolnego miejsca 1m/32 cm.

Mam nawet plan jak to ma wyglądać, czekam na wasze propozycje, rady, itp. itd.

Chciałbym jeszcze wiedzieć (od Was) od czego zacząć - Od torów ? A może podłoża na czym to ma stać ? A może od taboru ?

Pozdrawiam i czekam na odp. :D
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#3
To kup to co ja kiedyś zmajstrowałem :D Dioramka opusczonej "stacyjki" nawet wymiary ci podpasują :D
 

Załączniki

  • 83,7 KB Wyświetleń: 1.743
  • 87,1 KB Wyświetleń: 1.742
  • 72,4 KB Wyświetleń: 1.738
OP
OP
T

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Chciałem skalę H0.
Popowe - Ile za to chcesz :?: Może nawet kupię :D Są duże szanse :)

A i jak mam to kupić to interesuje mnie to czy można to jakoś zdjąć z tych desek, tzn. makieta na noc będzie wkładana na meble więc chce żeby się to zmieściło :) (Między sufitem a górną ścianą mebli jest 90 cm).

Podaj cene z i bez taboru ;]

Plan taki nijaki bo robiony na szybko, jedna stacja oczywiście, kilka budyneczków i bocznica.
W sumie coś podobnego do dioramy popowe :)
 

Załączniki

OP
OP
T

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Makiety popowe niestety nie kupię ale będę myślał o budowie własnej makiety, możliwie jak najtańszej :)
 

Dogu

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Zrób zdjęcie miejsca w którym chcesz umieścić tą makietę. To może koledzy coś więcej podpowiedzą i da się wydzielić więcej miejsca niż tylko ten 1x0,32 m.
Niech chłopak ma Radochen z makiety.

Mój maszynista ma dopiero 1,5 roku ale już pomału się garnie do taboru.
Twojego maluch to pewnie energia rozpiera.
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#8
Ty2 napisał(a):
Między sufitem a górną ścianą mebli jest 90 cm
To oznacza, że możesz tam schować dwa segmenty, każdy o wymiarach długość x szerokość_mebla x wysokość 45cm - czyli możesz z dwóch takich segmentów zestawić moduł o długości 2x długość_mebla.

Generalnie sugeruję zastanowienie się nad minimalną wersją makiety modułowej - na tych dwóch segmentach zrobić stację, a z "minisegmentów" :idea: długości np. 80cm i szerokości 20cm zrobić szlak naokoło pokoju (oczywiście demontowalny). No nie powiesz, że kilku płaskich listew z torem o wymiarach 80x20cm (lub trochę większa szerokość na łukach) nie masz gdzie schować... Pozostaje obmyślec sposób mocowania nóg do tych "minisegmentów" - i będziesz miał porządną stację oraz długi na kilka metrów szlak. Na początek zabawy wystarczy - na noc wszystko składasz i po sprawie. A taki system zawsze możesz rozbudować - w miarę przypływu gotówki/chęci/czasu/miejsca.
 
OP
OP
T

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
OP
OP
T

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Nowy Plan

Zmiana planu. To już ostateczna wersja.
Może nieco opisze plan z góry do dołu.

Z lewej strony wychodzi tor który będzie obchodził dookoła pokoju, trochę dalej jest przejazd kolejowy a "nad" nim kilka budynków mieszkalnych.
"Pod" przejazdem jest mała wieś a na prawo jej "starsza" część.
"Nad" ( :D :D :D ) starszą częścią wsi (Torty) stacja kolejowa zaznaczona na ciemnoniebiesko i 2 (różnej szerokości) perony zaznaczone na niebiesko.
Wyżej las i mini jeziorko, lokomotywownia na dwa stanowiska i na prawo jakieś punkty załadowcze i magazyny oraz bocznica.

Na module mają pracować :


http://www.hobbysta.pl/lokomotywa-br-50 ... p-325.html
http://www.hobbysta.pl/wagon-do-przewoz ... p-739.html
http://www.hobbysta.pl/wagon-kryty-db-p-719.html
http://www.hobbysta.pl/wagon-osob-kl-ty ... p-344.html
http://www.hobbysta.pl/wagon-pietrowy-k ... -8023.html
 

Załączniki

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#11
Re: Nowy Plan

Czy brak połączenia torowego pomiędzy "górną" i "dolną" częścią stacji na "planie" jest zamierzony?
 
P

Paweł Piotr

Gość
#12
Ten plan jest bez sensu.
Żeby to uzasadnić, roboczo ponumerowałem tory (rysunek 0585_840_1) , byśmy mogli się dogadać.
1. Co to są za tory (czym i gdzie się kończą) – na rysunku zaznaczyłem te miejsca czerwonym pytajnikiem;
2. Tor 1 i 2 są torami trakcyjnymi, z lokomotywownią na dwa stanowiska, tor 6 jest torem wyciągowym do manewrów lokomotywami wyjeżdżającymi i zjeżdżającymi do szopy, tor 3 jest torem przy peronie do obsługi ruchu pasażerskiego – jednak tory te nie mają żadnego połączenia z torami, po których kursują pociągi - tor 5 i 7;
Żeby przedstawiony przez Ciebie układ nazwać stacją, należy zabudować przejścia zwrotnicowe, oznaczone na rysunku 0585_840_2 czerwonymi numerami 1, 2 i 3.
Rozjazdy grupy 1 umożliwią wjazd pociągów z lewej strony na tory 3 i 4 (równocześnie wyjazd z tych torów na szlak w kierunku lewym), rozjazdy grupy 2 umożliwią wjazd pociągów na tor 3 (oraz wyjazd z tego toru na szlak z prawej strony), rozjazdy grupy 3 umożliwią zjazd lokomotyw z torów 4 i 5 w kierunku toru wyciągowego 6 i potem na tory lokomotywowni.

Zatem projekt końcowy powinien wyglądać, jak na rysunku „stacja”, gdzie:
1. Tor 1 i 2 są torami przebiegowymi dla pociągów pasażerskich (pomiędzy nimi jest zabudowany peron wyspowy dwukrawędziowy);
2. Tor 4 jest torem przebiegowym na przyjmowanie pociągów towarowych;
3. Tor 6 jest torem żeberkowym do zjazdu (i wyjazdu) lokomotyw z torów stacyjnych 1, 2 i 4 do lokomotywowni;
4. Tor 3 jest torem bocznym ładunkowym z magazynem i rampą ładunkową;
5. Tor 8 i 10 są torami trakcyjnymi lokomotywowni.
6. Semafor A jest semaforem wjazdowym do stacji ze szlaku od strony lewej;
7. Semafor H jest semaforem wjazdowym do stacji ze szlaku od strony prawej;
8. Semafory B, C i D są semaforami wyjazdowymi ze stacji w kierunku lewego szlaku;
9. Semafory E, F i G są semaforami wyjazdowymi ze stacji w kierunku prawego szlaku.
Stacja ta (w zależności od modelowanych urządzeń srk) może posiadać dwie nastawnie (dysponującą i wykonawczą – w przypadku urządzeń ręcznych kluczowych lub mechanicznych scentralizowanych) lub jedną nastawnię (w przypadku urządzeń przekaźnikowych) – zlokalizowaną np. w budynku stacyjnym).
Pozdrawiam
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#14
xendx napisał(a):
na ten plan to nawet 3 metry nie wystarczą
http://www.conservativepunk.net/forum/images/smiles/violin9ty.gif
Trzeba by zrobic mały szkic w skali 1:1 i wtedy się wyda, jaka długosc jest niezbędna.
 
OP
OP
T

Ty2

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Się porobiło :D

Dzięki za uwagi dotyczące zmiany torowiska - rozmawiałem z synem, zgodził się.
Masz rację Paweł Piotr potrzebne są te rozjazdy xD

Co do miejsca na makietę znaleźliśmy miejscę w piwnicy 5x7m. lub na strychu 8x9m.
Jeszcze tylko pomyślimy nad tym co zrobić z torami które miały iść do okoła pomieszczenia.

Więc jest gdzie ją dać.
Zakupiliśmy już pierwsze tory czyli (z rysunku Paweł Piotr'a) tor 10,8,6,4.
Dzięki wszystkim za pomoc i czekam na dalsze uwagi,propozycje itp.

Jeżeli chodzi o nastawnie, są już w drodze tak samo jak gips na peron.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#16
Układ torowy, przedstawiony przeze mnie na rysunku "stacja" można oczywiście zmodyfikować - w sensie uprościć - z powodzeniem można zrezygnować z torów, opisanych na poniższym rysunku jako 2a i 4a - tory te praktycznie nie mają znaczenia dla normalnej pracy stacji, a rezygnacja z nich to oszczędność na rozjazdach...
Cała reszta układu torowego jest uzasadniona i potrzebna do prawidłowego prowadzenia pracy stacji (ruch pasażerski, ruch towarowy, praca manewrowa).
Pozdrawiam
 

Załączniki

Podobne wątki