• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pierwsza makieta

OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#22
Nie ma takiej możliwości. Prawdopodobnie będzie z trzech kawałków, bo to powinno ułatwić przechowanie na ścianie.
 
OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#23
Tak by to wyglądało na tą chwilę.
Uwzględniłem uwagi @Marqus, czyli dołożyłem dodatkowy łuk z lewej strony.
Będzie w 3 kawałkach. Wczoraj w Sosnowcu trochę pomęczyłem uczestników co do grubości sklejki i zostaje 8mm z wzmocnieniami.
W tygodniu zamawiam płytę i zaczynam działać.
Jeśli są jakieś uwagi to chętnie posłucham.
 

Załączniki

OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#25
Jedyne co bym mógł zasugerować to flexy...
Poza tym w zasadzie układ torowy by był ok...

Pozdrawiam,
Większość torów już mam, ale nie ukrywam że flexów przybędzie w miejscach łączeń modułów bo wiele łączenie będzie pod kątem.
Slaby jestem z sygnalizacji, a wstyd się przyznać, że 21 lat temu skończyłem Technikum Kolejowe w specjalizacji Automatyka sterowania ruchem kolejowym.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#26
Większość torów już mam, ale nie ukrywam że flexów przybędzie w miejscach łączeń modułów bo wiele łączenie będzie pod kątem.
Slaby jestem z sygnalizacji, a wstyd się przyznać, że 21 lat temu skończyłem Technikum Kolejowe w specjalizacji Automatyka sterowania ruchem kolejowym.
Akurat z tym to uważaj. łączenie prostego odcinka jest ok, ale już łączenie wigiętego flexa wymaga gimnastyki. Tor się odkształca, szyny są luźne aż do zaszutrowania, przez co musisz tor dość starannie unieruchomić. Na początek to nie polecam. już lepiej pociąć zwykłe odcinki łuków i użyć ich jako zakończeń. Co prawda można kupić specjalne zakończenie toru elastycznego, ale jest ono odcinkiem prostym.
 
OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#27
Akurat z tym to uważaj. łączenie prostego odcinka jest ok, ale już łączenie wigiętego flexa wymaga gimnastyki. Tor się odkształca, szyny są luźne aż do zaszutrowania, przez co musisz tor dość starannie unieruchomić. Na początek to nie polecam. już lepiej pociąć zwykłe odcinki łuków i użyć ich jako zakończeń. Co prawda można kupić specjalne zakończenie toru elastycznego, ale jest ono odcinkiem prostym.
A widzisz, to cenna wskazówka(y) Zakładałem że flexy będą ułatwieniami na skosach, ale ich elastyczność trochę mnie zastanawiała. I tak zakładałem, że w pierwszej kolejności zrobię jeden moduł i będę na bieżąco dopasowywał. Docinanie za pomocą piły żyletkowej?
 
OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#33
1521582547089.png

Wymiar sklejki to 140x340, czyli tak po dziesięć cm od krawędzi toru. Mam nadzieję, że to wystarczający dystans bo nie chcę sztukować sklejki?
 
OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#38
Sklejka dojechała. Jako, że 8 mm to usztywniam płytę. Mam za mało ścisków, żeby przyspieszyć proces. Plan jest taki żeby trzy moduły wisiały na ścianach. Mieszkanie jest małe i na dodatek na zdjęciu widać miejsce gdzie będzie wystawiana. Mieszkanie 45 m2 a powierzchnia makiety to 4.8 m2.

Już mnie żona chce z domu wyrzucić a to dopiero pierwszy kawałek.
Rama i usztywnienie ze sklejki 8 mm i nie wiem czy to nie będzie za cienkie na miejsce połączeń. Ma ktoś może jakiś patent jak to później ze sobą szybko łączyć❓
 

Załączniki

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.762 301 15
#39
Witaj, czytam nie wiem w czym problem, sprecyzuj o co chodzi. W kwestii usztywniania czegokolwiek warto usztywnić usztywnienie jakkolwiek głupio by to nie brzmiało. Trójkąty jako zastrzały dla ustabilizowania usztywnienia.
W kwestii żony, jesli macie wspólnotę majątkową i mieszkanie kupione po ślubie to należy ci się 22.5m2 więc możesz śmiało rozbudować jeszcze makietę... ;)
 
OP
OP
Prażma

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#40
Witaj, czytam nie wiem w czym problem, sprecyzuj o co chodzi. W kwestii usztywniania czegokolwiek warto usztywnić usztywnienie jakkolwiek głupio by to nie brzmiało. Trójkąty jako zastrzały dla ustabilizowania usztywnienia.
W kwestii żony, jesli macie wspólnotę majątkową i mieszkanie kupione po ślubie to należy ci się 22.5m2 więc możesz śmiało rozbudować jeszcze makietę... ;)
Sklejka będzie miała ramę dookoła. I teraz te trzy skrzynki będzie później trzeba jakoś ze sobą połączyć razem. Myślałem o tym żeby przewiercić dziury w ramce i skrzynki skręcać ze sobą śrubami? Choć trochę boje się, że 8mm to trochę za miękkie
 

Podobne wątki