• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pierwsza makieta w kształcie L

Czy mi się uda

  • Jak będą chęci i kasa to wyjdzie

    Votes: 3 100,0%
  • i czas

    Votes: 0 0,0%
  • i

    Votes: 0 0,0%

  • Ogółem głosujących
    3

maxewo

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam Serdecznie Szanowne Grono

Mam na imię Stanisław a ostatnio dosięgła mnie strzała Modelarska i chciałby jak mi się uda, zbudować moją pierwszą makietę. Mam zamiar zrobić makietę w kształcie litery L pod ścianami. Ma opisywać Miasto, Dworzec, Fabrykę, Ulice, Przejazdy, Dwie Lokomotywownie itd. Ma być praktycznie płaska bo chcę oglądać śmigające Elektrowozy i Spalinowozy nasze PKP. Jak zabawa się rozkręci a ja nie zostanę bankrutem to w perspektywie zostają ściany a nawet sufit. Wszystko nabrało tempa kiedy u mnie w domu zluzował się pokoik o wymiarach 3,7 na 2 m. Wymiary makiety ( OSB 8 mm) to cztery moduły 2,5m na 1,25 m i dwa dodatki a wysokość 1 metr. Ma być dzielona na cztery części do swobodnego transportu i demontażu. Makietę chcę zbudować na podstawie torów PIKO A-Gleis i w DCC. Ostatnio bawiłem się programem ( SCARM ) do projektowania układów torów i udało mi się po przejrzeniu różnych wariacji i kompilacji adoptować pewien pomysł i powstał luźny plan w kształcie litery L. Podobny plan wisi w Necie chyba ne eBay za 10 EUR.

Jestem ciekaw Waszej opinii czy nie przesadziłem z ilością torów, rozjazdów i krzyżówek. Czy uda się jeździć w dwie strony. Proszę nie pytajcie o koszty bo ostatnio podliczyłem ile to może na początek kosztować i stwierdzam, że Nasze Hobby jest DROGIE. Pocieszam się tym, że inne hobby są jeszcze droższe.

Czekam na Wasze opinie, a budować mam zamiar w lutym. Zacznę od Stolarza.

z poważaniem

Stanisław z Wrocławia
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#2
Moje doświadczenie jest bardzo, bardzo małe i pewnie wiele innych osób udzieliłoby lepszych rad. Tylko, że nikt nie pisze. Trochę też czasu minęło, ale liczę, że to przeczytasz.

Ogólnie jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu makiet i masz pracę (nie jesteś emerytem/studentem) i rodzinę, to twój projekt będziesz budował jakieś 3 lata. Jeśli tak jak ja, nie posiadasz zebranej w ciągu wielu lat wiedzy o kolei, pewnie dłużej.

Ja projektów torów w SCARMIE zrobiłem około 40 zanim zdecydowałem się na finalny. Ciebie też to może czekać.

Gorąco zachęcam, żebyś obejrzał sobie makiety dla początkujących. Jeśli nigdy nie bawiłeś się w modelarstwo to bezwzględnie zacznij od małej dioramki. Poćwiczysz sobie potrzebne umiejętności i będziesz miał coś ładnego i skończonego na początek. Tutaj nic cię nie ogranicza, możesz ją nawet potem włączyć do makiety, jeśli to dobrze przemyślisz.

Skoro to mają być moduły to podziel sobie pracę. Zrób na początek jeden moduł, dorób do niego jakiś moduł "roboczy" (tylko tory i sklejka) żeby spiąć to w pętlę i trochę się pobaw. Potem możesz robić kolejny moduł, jak uznasz, że już pora. To bardzo rozłoży w czasie koszty i nakłady pracy.

No i oczywiście czytaj forum.

Powodzenia!
 

Podobne wątki