• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pierwsza makieta, kilka pytań :)

Indyk96

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Siema!
Powoli zbieram się do wykonania pierwszej makiety w skali HO.
Na początek chciałbym, aby była to makieta jednopoziomowa(bez górek itd.), potrzebuję informacji jaki byłby koszt samych torów i ich podłączenia, mam w planach kilka zwrotnic, ślepych torów itd. Marzy mi się lokomotywownia z obrotnicą, ale to raczej marzenie ściętej głowy ;p.
Na start mam na oku komplet kolegi - Lima pasażerska w bardzo dobrym stanie, tory, zasilacz.
Może istnieje jakas ciekawa grupa na facebooku na temat budowy makiet?
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#2
Siema!
Powoli zbieram się do wykonania pierwszej makiety w skali HO.
Na początek chciałbym, aby była to makieta jednopoziomowa(bez górek itd.), potrzebuję informacji jaki byłby koszt samych torów i ich podłączenia, mam w planach kilka zwrotnic, ślepych torów itd. Marzy mi się lokomotywownia z obrotnicą, ale to raczej marzenie ściętej głowy ;p.
Na start mam na oku komplet kolegi - Lima pasażerska w bardzo dobrym stanie, tory, zasilacz.
Może istnieje jakas ciekawa grupa na facebooku na temat budowy makiet?
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!
Google prawdę ci powie o cenach torów... Zależy jakie chcesz kupić. Producentów jest kilku. Wątków o poczatkach makiet jeszcze wiecej. Poczytaj co ludzie wybierają i czemu, potem poszperaj w sieci. Sklepów modelarskich jest bez liku...
Podłączenie torów to koszt kabla, cyny i lutownicy jesli jej nie posiadasz...
Podsumowując... Zanim zapytasz, poczytaj na forum i poza forum.
 
OP
OP
I

Indyk96

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Nie ma mnie teraz w domu, mógłbyś mi podesłać jakieś linki do wątków z forum tutaj? Chodzi mi głównie o tory(Piko, Marklin) no i oceny posiadaczy/użytkowników Limy :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#4
No litości... Poszukaj sam. O torach masz poradnik w tym samym dziale gdzie jest i twój wątek... Jakie ma znaczenie gdzie jesteś? Skoro możesz pisać, to jak mniemam, szukać również?
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#5
No litości... Poszukaj sam. O torach masz poradnik w tym samym dziale gdzie jest i twój wątek... Jakie ma znaczenie gdzie jesteś? Skoro możesz pisać, to jak mniemam, szukać również?

Ale gad z Ciebie;)już powinieneś wysłać naszemu drogiemu koledze wszystkie materiały, linki i co tam jeszcze masz, może właśnie przez Ciebie stanął z robotą , porzuci projekt i świat straci kolejnego genialnego modelarza kolejowego, wstydź się.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#8
Chodzi mi głównie o tory(Piko, Marklin)
Skoro nowy kolega nie widzi różnicy między Märklinem a Piko, to proponuję, by najpierw poczytał coś ogólnie o modelach kolejowych, bo się może nieświadomie wpuścić w kłopoty. Ale sądząc z dotychczasowych wpisów, to może być za dużo zachodu... :(
 
OP
OP
I

Indyk96

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Widzę różnicę, dlatego pytam w jakiej opcji wyszłoby to lepiej i jakościowo i cenowo ;). Poza tym jestem zielony w temacie więc pytam osoby z większym doświadczeniem. Lepsze to chyba niz przekopywanie miliona wątków ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#11
Jeżeli Kolega widzi różnicę, to powinien się najpierw poważnie zastanowić, czy iść w trochę jednak u nas egzotyczny system Märklina, czy w typowy system 2-szynowy. Jeżeli to pierwsze, to wybór torów jest w zasadzie ograniczony do Märklina, jeżeli system standardowy, to wtedy można myśleć, jakiego producenta tory będą dla Kolegi najlepsze.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#12
Powoli zbieram się do wykonania pierwszej makiety w skali HO.

Poza tym jestem zielony w temacie

To może lepiej warcaby.
Nie to żebyśmy Ci nie chcieli pomóc, choć większość z nas to wredne typy, ale Ty oczekujesz gotowych rozwiązań, wirtualnej recepty na sukces w budowie makiety, czemu chcesz budować makietę kolejową, skoro jesteś zielony, nie sądzisz że wypadałoby zdobyć choć minimum wiedzy, ruszyć głową i rączkami, potem pytać.
 
OP
OP
I

Indyk96

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Marklin jest moim zdaniem bardziej estetyczny i jakościowo lepiej wykonany od tego co dostane w tym zestawie Lima czy starszych Piko, aczkolwiek masz rację - wtedy będę ograniczony tylko do tego rodzaju torów, które też cenowo wyglądają dla mnie średnio. Lima, Mehano, Piko, Marklin jeśli chodzi o rozstaw osi mają ten sam, zgadza się? Różnią się tylko zaczepami?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#14
A gdzie tory ma ją rozstaw osi? ;) Ale rozstaw szyn jest taki sam. Jednak Kolega chyba nie do końca wie czym się różni Märklin od reszty. Zapewniam, że zaczepy (o jakie zaczepy chodzi, sposób łączenia odcinków toru?) to najmniejszy problem. Czytać, czytać, czytać ....
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#17
[...]potrzebuję informacji jaki byłby koszt samych torów i ich podłączenia[...]
Jeśli dopiero zaczynasz, najlepsze dla Ciebie (w stosunku jakości do ceny), będą tory Piko A-gleis.
Na allegro można kupić je w okazyjnych cenach.
Cena prostego toru 231 mm to koszt ~6 zł. Łuki podobnie. Rozjazdy 40 zł za używane, do 100 zł za nowe.
Na tory Marklina nawet nie patrz, bo zatopisz tylko kasę.
Całkowity koszt musisz sobie obliczyć sam - najpierw ułóż plan.
Koszt zasilacza i kontrolera ~50 zł.
Może istnieje jakas ciekawa grupa na facebooku na temat budowy makiet?
Na facebooku jest grupa o nazwie Kolejowa grupa H0 TT N O G Z.

Powodzenia.
 

Podobne wątki