• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pierwsza makieta 3000x1500 dla syna :-)

OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#21
Witam
makieta urosła i podrożała niestety.
mam problem czy sterowanie zwrotnicami co za tym idzie i semaforami zrobić w analogu czy pokusić się na dcc , ani jednego ani drugiego nie znam, usłyszałem już różne opinie , większość jest za analogiem większa frajda z zabawy.
Zależności nie chcę dużych, tylko żeby jak tor zajęty to czerwonym świeciło a jak wolny to dla odmiany zielone, :) /taki kaprys/.
Planuje 2 stacje pasażerskie i 2-3 zakłady przemysłowe ze stacjami. Całość na Flexach piko .
Makietę ma obsługiwać syn lat 7 /ha-ha/ i ja .../już nie ha-ha/.
Z góry dziękuję za jakąś wskazówkę .
Ogólnie nie boję się wyzwań.
I jeszcze jedno jak ktoś w okolicach Warszawy ma po jęcie i podpowie jak to ruszyć to z góry jestem dźwięczny.

Piotr
 

Załączniki

OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#23
Mam z21 start 2 multimaus ale nie mam pojęcia ja zaprzęgnąć to do sterowania DCC.
a jeszcze 4 spalinowozy DCC i zestaw wagonów piętrowych schich przerobiony przezemnie na dcc .
Piotr
 
Reakcje
1 0 0
#24
mam problem czy sterowanie zwrotnicami co za tym idzie i semaforami zrobić w analogu czy pokusić się na dcc
Hejka,
Jeżeli miałbyś zrobić sterowanie cyfrowe to tylko i wyłącznie duży monitor do tego aby było przejrzyście. Jeżeli masz tym sterować z tableta lub telefonu to zdecydowanie nie polecam, zwłaszcza że młody człowiek miałby się tym bawić. Wtedy tylko i wyłącznie pulpit w analogu ;)
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#25
Zrób normalne sterowanie analogowe z przełączników hebelkowych. Do sterowania dcc zwrotnicami potrzebujesz dokupić dekodery. Dodatkowe koszty i umiejętności. Pytanie jakie napędy użyjesz? Najłatwiejsze w obsłudze są na chwilę obecną te od MTB. Niestety koszt jest raczej wysoki.
A te z21 to nie wiesz jak podłączyć żeby pociągi jeździły czy żeby sterować zwrotnicami?
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#26
Zabawa z sterowaniem rozjazdami z DCC ma sens przy stacji w formie makiety modulowej bo od pulpitu do makiety idzie od 2 do 4 przewodow. W domowce prosciej jest zrobic sterowanie analogowe.
I tak, mam sposobik na zrobienie klasycznego pulpitu z przyciskami lub przelacznikami jako "myszki" w systemie Roco.
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#27
Witam i dzięki za zainteresowanie
Napędy ma PIKO pod makietowe 16 sztuk
Semafory dwu diodowe na razie 8 sztuk.

Teraz pytanie jak się łączy zwrotnice z semaforem i czy jakieś zasady tym kierują ?
Czy robić kierunek jazdy jeden czy obustronnie?
Jakie za tym idą utrudnienia?

Pozdrawiam Piotr
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#28
Proponowalabym oddzielne sterowanie zwrotnic i semaforow bo porzadne zrobienie uzaleznienia wskazania semaforow [a wlasciwie mozliwosci podania jazdy] od zwrotnic to zabawa dla elektronika.
 

Marcin Sz

Aktywny użytkownik
Reakcje
129 34 3
#30
Hejka,
Jeżeli miałbyś zrobić sterowanie cyfrowe to tylko i wyłącznie duży monitor do tego aby było przejrzyście. Jeżeli masz tym sterować z tableta lub telefonu to zdecydowanie nie polecam, zwłaszcza że młody człowiek miałby się tym bawić. Wtedy tylko i wyłącznie pulpit w analogu ;)
Popieram , sam mam syna 7 lat i układamy a-glejsy na podłodze 3m x 1m do tego zasilacz Fz1 i trzydziestoletnie loki śmigają aż miło , młody ręcznie przestawia zwrotnice i to manualne sterowanie daje frajde - a komputer czy dcc :p ma do tego PS3...
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#31
Witam , mam problem ze zwrotnicami PIKO i Napędami elektromagnetycznymi - napęd nie jest w stanie do końca przełączyć zwrotnicy , mechanicznie tor jest przestawiony natomiast w ten dzyndzelek na napędzie jest ok 2-3mm przed końcem i dopóki ręcznie nie dopchnę nie ma możliwości sterowania w drugą stronę.
Wszystkie napędy ma przerobione na pod makietowe a jeden nówka z półki podłączyłem na biurku normalnie i jest to samo .
Zasilałem napięciem 18,7V AC robiłem też próbę na 18,5 DC i to samo .
Mam nadzieję że ktoś poratuje radą bo ma 16 napędów pod makietą i rozbieranie tego może zakończyć się użyciem siekiery :).
Piotr
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#32
Witam
dłuższa przerwa , temat zwrotnic ogarnięty , śrubokręt i penceta i dużo czasu wszystkie działają , obecnie czekam na ostatnie mocowanie do napędu pod makietowego i przykręcam tory. Czeka mnie stawienie semaforów i tu jak na laika przystało problem?

Jaka jest zasada?

Piotr
 

Podobne wątki