• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Pierwsza makieta 3000x1500 dla syna :-)

Reakcje
75 0 0
#1
Witam
jak w temacie ruszyłem z makietą, dla Stasia ma urodziny za 6 tygodni, ruszyłem z kopyta i na początku gafy;
nr 1 : stare tory piko "U" do DCC się nie nadają, po ustawianiu , doginaniu i cudowaniu - lipa.
nr 2 : zakup maty korowej o grubości 2mm , taka pod panele - kruszy się.
nr 3 : zakup sterownia analogowego , po uruchomieniu i testach - szkoda zdrowia i nerwów.

są i plusy
nr 1 : sklejkę kupiłem 3000x1500x9mm za 70 pln - panowie mieli taką z opakowania zabezpieczającego.
nr 2 : Listwa dylatacyjna korkowa, wymiar: 5 mm x 23 mm x 935 mm po 3 pln
nr 3 : nogi do makiety po 10PLN z możliwością odkręcenia

Teraz czekam na tory PIKO A-Gleis , sterowanie na początek "multimaus" , dwie lokomotywy co miałem już jeżdżą jako DCC.

Mam pytania:

Czy tory PIKO "U" proste jako takie do parkowania wagonów na bocznicach mogłyby zostać ?
Ile wynosi maksymalny praktyczny odcinek zasiania torów "A" ?



 

Załączniki

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#2
Tory U sobie odpuść. Ich czas minął.
Co do długości zasilania to się nie wypowiem. Generalnie zasada jest taka, że im więcej punktów zasilania tym lepiej. Na taką makietę jak Twoja potrzeba ich co najmniej kilka, a na tym etapie robi się je zdecydowanie łatwiej, niż w momencie gdy tory są przyklejone i zaszutrowane. Nawet nie musisz od razu ich podłączać. Być może podejmiesz decyzję o podziale układu torowego na sekcje zasilane z osobnych bosterów, jak zrobisz te punkty teraz to wtedy będziesz miał łatwiej.
Mnie najbardziej nie podoba się konstrukcja stołu - w mojej ocenie jest za wiotka i za duża w jednym kawałku. Teraz to jeszcze jakoś się trzyma, ale jak naładujesz tam elementów krajobrazu to już nie będzie tak różowo. Poza tym jako to przenieść w razie "W" i jak wykańczać. Od strony użytkowej też nie bardzo, wyobraź sobie co będzie, gdy Ci się coś wykolei w okolicach ściany.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#3
Obawiałbym się też odległości od nóg do krawędzi makiety patrząc po długości. Nieopatrzne oparcie się podczas prac czy już podczas zabawy i co nieco się może popsuć. W takim układzie to chyba 6 nóg powinno być. Chociaż podzielenie całości na 3 segmenty byłoby zdecydowanie lepsze. Bezpieczniejsze dla konstrukcji, a przede wszystkim do pracy i ewentualnych poprawek czy zmian już po skończeniu całości.

Tak czy siak to powodzenia bo zapowiada się spory kawał makiety.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#6
U mnie w kolejce "dywanowej" jeden punkt zasilania daje rade pociagnac 3 lokomotywy na okolo 10mb torow o ile nie mam problemow z luznymi zlaczkami a ze w dywanowce to niemal pewne to daje 2 punkty zasilania. I upewnij sie ze punkt zasilania jest "cyfrowy" albo rozmontuj i wywal kondensator ktory tam znajdziesz.
 
OP
OP
P
Reakcje
75 0 0
#7
Czekam na tory PIKO A-GLEIS w piątek będą , z uwagi na nieklarowną koncepcje co zbudować, pozamawiałem trochę na wyrost , braki będę uzupełniał.
Zestaw Torów Modelowych A+B+C PIKO A-Gleis + Klips
Zestaw Torów Modelowych -D1- PIKO A-Gleis

Tor Gięty Flex, Modelowy PIKO A-Gleis G940 - 5 szt
Kozioł oporowy - Zakończenie Toru, PIKO 55280 - 6 szt
Tor Prosty Modelowy PIKO A-Gleis G239 55200


Makietę projektuje w programie SCARM .

Dzięki za pomocne słowo z dodatkowymi nogami się wahałem ale chyba są konieczne.

Pozdrawiam
 
Reakcje
1 0 0
#8
Fajnie by było jakbyś zrobił jakiś projekt co gdzie ma być. Chodzi mi o to, żeby czasami rozjazdy nie wyszły Ci tam gdzie byś ich nie chciał. Na przykład na użebrowaniach poprzecznych lub na tych dodatkowych wzmocnieniach gdzie są nogi ... Także pomyśl nad tym, bo mówię po sobie. Nie pomyślałem i rozbierałem ;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#9
Nogi nogami ale dobrze by było usztywnić płytę dodajac wręgi i to nie z krawędziaków ale z desek postawionych"na sztorc",tak ja masz zrobione na krawędziach.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#10
1. Nogi powinny być oparte o kratownice a nie o płytę.
2. Makieta 300/150 to duża jak na robienie jej w pojedynkę.
3. Masz plan? Czy plan dostosowujesz do powierzchni?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#12
Nie jestem zwolennikiem tego typu makiet.
Na twoim planie w gruncie rzeczy mało widać.
Widać pociąg który na chwile pojawia się między tunelami albo ten który akurat krąży po pętli.
Ile Synek ma lat?
Sugerował bym zrobić podwójną pętle dookoła, a w środku bocznicę na której odbywały by się manewry. Tak by można było przeciągnąć skład z jednej bocznicy na drugą nie wyjeżdżając na pętle. przy sterowaniu cyfrowym i dwóch myszkach zawsze możecie się bawić we dwóch. Odradzam robienie poziomów makiety bez jakiegokolwiek doświadczenia.
 

JacekGG

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#14
Jest wstępny plan na makietę chodziło o to aby mogły jeździć pociągi ok 5 szt i jak najwięcej torów.
Powiem Ci że za pierwszym razem też zrobiłem idąc w kierunku jak największej ilości torów, tak by bawić się na makiecie z synami i żeby każdy miał sporo mozliwości.
W praktyce wyszło zasadniczo inaczej. Później kombinowałem jak to przerabiać zanim zacznę zabudowywać i finalnie doszedłem do wniosku że zrobię od nowa.
Teraz w zarysach robię tak żeby torów było nie za mało, ale żeby było sporo miejsca na zabudowę budynków, drzew, dróg, stacji, wiaduktów itp.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#16
Wbrew pozorom ten układ torów wcale nie sprzyja zabawie większą ilością składów.
Po przeanalizowaniu okazuje się, że jest to jedna pętla z trzema ustawionymi jedna za drugą mijankami
i dwoma bocznicami. Generalnie mało ciekawie :)
Brak fizycznego miejsca na stacje(ę) już kolega @krakowiak zdążył już zauważyć.
 

Vedoctor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
jak na moje to trochę mało miejsca na jakiekolwiek budynki czy stację. ja bym to trochę odchudził: jeden z tuneli po prawej usunął, jeden moduł z bocznicami z góry też wywalił, nad pętlą bym się zastanowił czy ją zrobić. ale pamiętaj, że to moja wizja. ty zrobisz jak uważasz :)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#18
jak na moje to trochę mało miejsca na jakiekolwiek budynki czy stację. ja bym to trochę odchudził: jeden z tuneli po prawej usunął, jeden moduł z bocznicami z góry też wywalił, nad pętlą bym się zastanowił czy ją zrobić. ale pamiętaj, że to moja wizja. ty zrobisz jak uważasz :)
Proszę nasz młody kolega jeszcze nie rozpoczął na dobre przygody z modelarstwem kolejowym, a już trudni się doradztwem, zdolną mamy młodzież, zaczynam wierzyć w zapowiedzi rządu.
 

Vedoctor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Proszę nasz młody kolega jeszcze nie rozpoczął na dobre przygody z modelarstwem kolejowym, a już trudni się doradztwem, zdolną mamy młodzież, zaczynam wierzyć w zapowiedzi rządu.
Ja tylko mówię jak ja bym zrobił. Nic nie sugeruję, żeby on tak zrobił:)
[DOUBLEPOST=1462297758][/DOUBLEPOST]A poza tym modelarstwem interesuje się od kilku lat. Robię pierwszą makietę, ale o modelarstwie kolejowym troszkę wiem :)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#20
Ja tylko mówię jak ja bym zrobił. Nic nie sugeruję, żeby on tak zrobił:)
[DOUBLEPOST=1462297758][/DOUBLEPOST]A poza tym modelarstwem interesuje się od kilku lat. Robię pierwszą makietę, ale o modelarstwie kolejowym troszkę wiem :)
Ale rad innych nie słuchasz
Od kilku lat, powiadasz, a ile ich masz.
 

Podobne wątki