• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pierwsza duża makieta

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Potrzebuję waszej pomocy by zacząć całą zabawę z kolejkami i makietą. Moje pytania:1. Jaki zestaw cyfrowy 2.Jakie tory dodać w wymiarze 125x250 3.Jak się za to zabrać 4.Czy rozjazdy sterowane elektrycznie będą dobre Resztę pytań podam później.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#22
Już druga strona dyskusji o niczym, a rozmowa z autorem wątku przypomina mi zabawę w głuchy telefon. Proponuję nie ciągnąć tej dyskusji, a tylko odpowiadać na konkretne, rzeczowe pytania, jeżeli takie się pojawią.
 
OP
OP
N

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#23
Realizm to dla mnie np. duża stacja z bocznicami (bo mała mijanka nijak się ma do realizmu),lokomotywownia tunel jeziorko góra sklepik i domki,a roślinność idzie na drugi plan,a miałem dużo makiet tylko nie brałem się za to na poważnie.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#27
OMG... co za wątek.... piko robi wagony w skali w serii expert i skrócone w serii hobby. Dla torcika do 3m wybierz hobby. Czyba, że zrobisz coś na zasadzie teatru dla jednej stacji z możliwością rozbudowy lub ruchu za kulisami. Tort zawsze będzie zabawką, niezależnie jak bardzo przyciśniesz temat realizmu otoczenia.
Powiem ci, że mój owal na strychu o wymiarach 7.2x 2.6 to śmiesznie mało, zaplanowałem dwie stacje i gdy skład z 5 wagonami hobby wyjeżdza z jednej stacji, po chwili pakuje się na drugą. Łuki masakryczne, wagony sterczą na zakrętach. Realizmu brak. A mam skład Gagarin + 11 eanosów, czy 21 beczek. Dlatego na makiecie będę miał IVepokę a może przełom III i IV, między innymi z tytułu krótszych wagonów. Faktycznie na tak małej powierzchni makiety wyglądają lepiej.
 
OP
OP
N

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#28
A więc tak, obliczyłem długość 111A bo miałem pod ręką. Inaczej to się ma do towarowych które są z reguły krótsze i jest różnie, a jeśli skład okażę się jednak za długi to zawsze można podzielić go na pół tak jak u mnie na stacji robili.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#29
Dzielić składy możesz, ale popatrz jak wyglądają same wagony osobowe na torcikach. Przy skręcie (a tort to niemal same zakręty) wagon wystaje komicznie i niejako jest cięciwą łuku.
Z kolei moje dwuosiowe wagoniki z epoki IV wyglądają na tych zakrętach znośnie.
 
OP
OP
N

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#30
="Astro"]Dzielić składy możesz, ale popatrz jak wyglądają same wagony osobowe na torcikach. Przy skręcie (a tort to niemal same zakręty) wagon wystaje komicznie i niejako jest cięciwą łuku.
Z kolei moje dwuosiowe wagoniki z epoki IV wyglądają na tych zakrętach znośnie.
Tunel zrobię z tego powodu szeroki by skład mi nie utknął i był by problem z wyciągnięciem
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#37
A może w kwestii portalu - zrobić realistycznych rozmiarów wyciągany? Przyznam, że jest to mój własny pomysł, bo u siebie nie mam jak zrobić rewizji takiego tunelu.
 
OP
OP
N

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#40
podlinkuje mi ktoś wszystkie tory? nie dam sam rady :c
 

Załączniki

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#41
Na takich wymiarach już można postawić cos ciekawego. Po pierwsze, nie musi kolega trzymać się prostopadłych linii. Warto pomyśleć o postawieniu torów na "nogach" tego planu na przekątne, będzie to wyglądało bardziej przyjemnie, bocznice będą dłuższe i więcej miejsca będzie na ciekawą scenerie. Także, nie powinno być zakrętów S, tak jak jest na górnym torze, nawet jeżeli pociąg przez to przejedzie bez wykolejenia to i tak będzie to wyglądało cyrkowo. I powiększenie promieni skrętów jest warte rozwagi, da to największy wynik realistyczny. Daję przykład w tych samych wymiarach gdzie najmniejszy promień to R4. Plan jest trzy poziomowy, bocznice białe to poziomo średni, zielone są górne, a niebieskie dolne. Oczywiście plan jest podstawowy, układ bocznic trzeba by było rozwiązać zależnie od potrzeb lokalnych przemysłów. Coś do przemyślenia...

SAMPLE.jpg