• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pierwsza duża makieta

netlareq

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Potrzebuję waszej pomocy by zacząć całą zabawę z kolejkami i makietą. Moje pytania:1. Jaki zestaw cyfrowy 2.Jakie tory dodać w wymiarze 125x250 3.Jak się za to zabrać 4.Czy rozjazdy sterowane elektrycznie będą dobre Resztę pytań podam później.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#2
Zanim odpowiedzą na Twoje pytania koledzy, którzy zdecydowanie lepiej ode mnie znają się na kolei to musisz odpowiedzieć sam sobie na kilka pytań podstawowych:
Czy chcesz zrobić makietę w miarę realistycznych warunków kolei i prowadzić ruch pociągów zgodny z zasadami kolejowymi, czy chcesz zrobić zabawkę do jeżdzenia kolejką?
Ile możesz na to przeznaczyć pieniędzy?
Rozumiem, że ilość miejsca masz już określoną (125x250 cm) jak i rodzaj sterowania (cyfrowe).
Jak podasz kolegom odpowiedź na te dwa pytania to dopiero będzie można zacząć udzielać Ci odpowiedzi.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#3
Ubiegł mnie Kolega Mafo i rzeczywiście ma rację, od tego wypadało by zacząć.

Ja natomiast odpowiem na pytania, które są trudne (bo dotyczą indywidualnych preferencji), ale za to konkretne.

1. Ja bym sugerował zestaw Roco w pasującej epoce i zarządzie. Sterowanie cyfrowe Roco ogólnie jest najczęściej polecane tu na forum.
2. Sugeruję przejrzeć projekty kolegi Krisa z działu dla początkujących: Makiety dla średnio leniwych początkujących.
3. Następnie sugeruję przejrzeć WSZYSTKIE pozostałe wątki oznaczone na żółto w dziale dla początkujących (te na górze strony). To powinno przybliżyć podstawy budowy makiet.
4. Rozjazdami można sterować ręcznie, jeśli chce się przyciąć koszty, można napędami podmakietowymi (mamy ładniej), można kupić rozjazd z zamontowanym napędem (mamy brzydziej, ale łatwiej).

O czym warto pamiętać: tory do cyfry i analoga są te same, lokomotywy też (trzeba tylko dokupić dekoder za 200 zł i mamy cyfrową). Ponieważ zakup zestawu startowego zdeterminuje wiele późniejszych wyborów, warto go przemyśleć. A jest o czym myśleć. Wąskotorówka (H0e), N-ka, TT czy jednak H0. Epoka I,II,III,IV,V czy VI. Zarząd PKP, DB, DR, a może kolej amerykańska albo angielska, francuska, włoska czy japońska.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.143 442 105
#7
No tak. Tylko te 2,5 metra to jest strasznie, ekstremalnie mało dla H0 i bardzo mało dla TT. Weź pod uwagę, że jeszcze musisz mieć "nawrotki". Ile Ci zostanie toru prostego,1,5 metra ? Jeśli wspomniałeś o realizmie to niestety...Mała mijaneczka w TT.
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#12
Zainstaluj sobie bezpłatny program do projektowania makiet o nazwie SCARM.
Wskazujesz w nim powierzchnię makiety, a następnie kładziesz tory, w bardzo prosty sposób: "doklejając" kolejny element toru (prosty, łuk, rozjazd, etc.) do aktywnego zakończenia poprzedniego elementu. A potem całość wydrukuj sobie w skali 1:1, wytnij, ułóż na podłodze - i sam zobaczysz, jak to wygląda.
Bo takie ssanie palca "1,5m nie, to może 3m? A może w takim razie 3,5m itd." może trwać w nieskończoność. @DieselPower napisał wprost - na takiej powierzchni to tylko mijaneczka i tylko w skali TT (no i mniejszych oczywiście) - jeśli chcesz osiągnąć jakikolwiek realizm...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#19
Jak kolega chce coś realistycznego to wystarczy prosty kalkulator i liczymy:
Skala H0 to inaczej 1:87, czyli rzeczywiste wymiary zmniejszone 87 razy.
Skala TT to inaczej 1:120, czyli rzeczywiste wymiary zmniejszone 120 razy.
Teraz trzeba pomyśleć ile wagonów będzie ciągnęła lokomotywa, policzyć jaka jest długość takiego pociągu, podzielić przez 87 albo przez 120 i będzie wiadomo jak długi tor prosty jest potrzebny w danej skali.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.103 153 19
#20
Kolega jest normalny?
Tytuł to duża makieta, a wymiary, niewielkie.
Kolejne wpisy coraz lepsze, mnie wygląda na zabawę kogoś, komu mogło nie wyjść coś wcześniej.