• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Pierwsza dioramka

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#1
Witam. Jako, iż planuje dużą stację modułową, to na początek wg. rad zamierzam zrobić jakąś dioramkę. Zrobiłem początkowy projekt tak więc znajdzie się tor na małym nasypie, a tuż obok droga asfaltowa. Linia niezelektryfikowana,
W przyszłym tygodniu zaczynam bezpośrednio prace nad projektem, a jak na razie próbnie wg. metody pana Leszka Lewińskiego zaszutrowałem sobie próbnie kawałek toru.
I tu pojawia się moje pytanie, jak to wyszło? Przyrdzewiłem lekko pigmentem i mnie się podoba.
A drugie pytanie, to który szuter z tych, co posiadam jest najlepszy?
 

Załączniki

Reakcje
45 1 5
#2
1. Dopilnuj żeby nasyp nie był zbyt stromy - pamiętaj o proporcjach 1:1,5.
2. Jeśli chodzi o szuter to trzeba by go mocno zmatowić. Jeśli nie chcesz kupować szutru Polaka, Woodland Scenic albo innego to przydałoby się choć przebarwić ten z czwartego zdjęcia (DSCF1418) farbką na rdzawo-rudo.
3. Ten którego użyłeś jest mocno za duży.
 
Ostatnio edytowane:

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
314 13 0
#5
Żaden z szutrów, które pokazałeś na dłuższą metę się nie nadaje. One są jakieś półprzeźroczyste. Co do granulacji najlepsza moim zdaniem jest wersja ze zdjęcia 1416. Szuter Polaka jest wporzo. Kolor musisz wybrać sam. Mi najbardziej pasuje szary, ale takiego w realu w Polsce nie uświadczysz. Ten Polak którego wybrałeś jest realistyczny, poszedłbym w ten kolor. Najlepiej wychodzą mieszanki 2/3 H0 +1/3 TT
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
314 13 0
#7
... wg. metody pana Leszka Lewińskiego zaszutrowałem...
Jeszcze jedna uwaga. Metoda LLa jest bardzo praco i czasochłonna ale oszczędzasz szuter. Metoda pochodzi z czasów gospodarki niedoboru gdzie szuter tluklo się samodzielnie młotkiem albo kupowało drogo za dewizy a wikol można było załatwić w warsztacie stolarskim za rogiem. Na temat metod szutrowania jest na forum sporo. Ja polecam okienka i bankiety toru przyklejonego do podłoża na jakiś cyjanoakryl zasypać szutrem, zebrać potem jego nadmiar kształtując finalnie podsypkę, a następnie zalać tor wodą wikolową (wikol mocno rozcienczony do postaci płynnej). W mojej ocenie szybciej i łatwiej.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#8
Jestem początkujący jak Ty ale zaopatrzylem sie w pare szutrow roznej granulacji (H0 i TT) i kolorów. Oczywiście możesz kupić tylko takie o różnej granulacji i bawić się w ich barwienie, jeśli nie chcesz wydawać fortuny na coś czego użyjesz tylko na odcinku testowym. Oprócz tego zakupiłem takie coś do szutrowania co bym się nie przemęczał:

http://proses.com/a1hobbyshop/product_info.php?products_id=29

Powodzenia
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#10
Tak więc ostatnio nieco się obijałem, ale to częściowo przez głupotę :D Pomalowałem dioramkę zieloną emalią, ale dzięki czujności krisa nie zdążyłem przykleić torów ;)
Wedle rad całość zagipsowałem i pomalowałem zwykłą brązową farbą. Całość wyszła w mirę ładnie, teraz tylko przykleić tory i zaszutrować :)
Zacząłem też częściowo robienie drzewka. tylko jaką farbą najlepiej malować drzewa? Ja malowałem Humbrolem 160 brązowym matem. Jaki wy polecacie? Mam wrażenie że moje zbytnio
się świeci :(

Kolor dioramy jest bardziej brązowy, zdjęcie tak tego nie oddaje :/
 

Załączniki

Reakcje
45 1 5
#11
Pień tego drzewa można posmarować klejem i obtoczyć w drobnych trocinach a potem jak wyschnie to pomalować farbą w sprayu na jakiś taki ciemno-brunatno-szary razem z calym drzewem. Jak sie dobrze przyjrzeć to drzewa są raczej szare niż brązowe.
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#12
Tak więc znów powoli, ale do przodu. Niema co się śpieszyć ;) Użyłem starego torowiska Pilza, by nie wydawać kosztów na co innego. Ta dioramka i tak nie będzie podłączona do prądu :) Ostatnio zaszutrowałem a dziś lekko spatynowałem. Całość prezentuje się bardzo ładnie. Zrobiłem też zarys ścieżki, ale czekam jeszcze na bardzo drobny piasek, którym ją wykonam. A potem trawa, drzewa i krzewy, czyli to co najlepsze :D
 

Załączniki

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#13
Fajny początek(y). Widać, że chwilowe braki w doświadczeniu rekompensujesz dojrzałym podejściem do tematu. Osobiście nie mam pojęcia za co kolega Dominik dał ci kiepską ocenę pierwszego postuo_O, bo na forum widziałem dużo gorsze zdjęcia, które dostawały pozytywy.
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#14
Dziękuję za motywacje :) W końcu znalazłem chwilę czasu i zarys ścieżki posypałem drobniutkim piaskiem od Daniela. Była też chwila z elektrosadzarką. Fajna sprawa, a ile radości daje :ROFL:
Niestety jednak siejąc trawę, dla wygody robiłem to malutkimi kawałkami i jak się przyjrzeć, to widoczne są jakby łaty trawy :(. Natomiast za torem wypróbowałem inną metodę i nie widać różnic. Tak więc znów czegoś się nauczyłem ;) To dopiero pierwsza warstwa trawy, może przy "tonowaniu" (dłuższe trawy, inne kolory) uda mi się to zamaskować :)

Jednak osobiście jestem zadowolony z pierwszego elektrosadzenia, myślę że nie jest najgorzej. Następne prace dopiero po nowym roku, tak więc Wesołych! :)
 

Załączniki

OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#16
Niestey wyjazd do rodziny na święta oddziela mnie odległościowo od prac ;) Natomiast kupiłem listowie polaka 9014, i z drzewkami coś popracuję ;)
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#17
Koledzy prą do przodu w swoich tematach, tylko u mnie cisza :gwizd:
No, ale czas wziąć się w garść, tak więc pokazuje efekty wczorajszej i dzisiejszej pracy przy dioramie. Przybyła nowa warstwa trawy, różnych odcieni. Całkiem nieźle wyszło, aczkolwiek myślałem, że wyjdzie lepiej :rolleyes:. Jednak i tak cieszy oko, mnie się podoba, jak na pierwszy raz ujdzie :cool: Przybrudziłem jeszcze odrobinę podkłady i szuter rdzą, co dodało efektu. Próbowałem dać trawę między podkłady, jednak bateria w elektrosadzarce nie dała rady (zapomniałem załadować :LOL:) Dlatego też te prace odkładam o kilka dni ;) Niemniej jednak efekt jest całkiem przyzwoity jak na razie, mam nadzieję, że tego nie zepsuję do końca prac:cenzura: Pozostało mi jeszcze dodanie drzewka (wciąż w produkcji ;) ), trawa między podkładami i może jakiś krzaczek:)

Potrzebuję jednak opinii ekspertów, tak więc, co mógłbym poprawić? Albo co jeszcze dodać, by efekt był lepszy? W przyszłości jak kasa wróci z wakacji myślałem o jakimś spacerowiczu ;)
 

Załączniki

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#18
Ładnie. Zastanawia mnie tylko różnica w kolorze szyn. Ten krótki odcinek był malowany? Wygląda lepiej niż reszta. I jeszcze pytanie czemu zrezygnowałeś z asfaltu?
 
OP
OP
Merlin

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#19
Różnica w kolorze szyn, to wina dwóch rodzajów szyn. Wyglądają lepiej, ale właściwości jezdne gorsze ;) No i nie miałem ich na tyle, by ułożyć na całej dioramce.

Z asfaltu zrezygnowałem, gdyż niema tu zbyt dużo miejsca i wyglądałoby to średnio. A tak, wąska ścieżka dla spacerujących :)
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#20
Szkoda, że nie machnąłeś całości farbką przed szutrowaniem. Ten kolorek mi się podoba z tej odległości.

W sumie fakt. Asfaltówa by się nie zmieściła...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 39
Buduję makietę 215
Buduję makietę 10
Buduję makietę 4
Buduję makietę 21

Podobne wątki