• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Pierwsza diorama w skali H0

StarScream

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam, jestem absolutnie początkującym w tematach modelarskich, na dniach zrobiłem swoją pierwsza dioramę jako dodatek pod lokomotywownię. Czytając wątki na forum oraz oglądając poradniki na youtubie zrobiłem patynę lokomotywowni, szutrowanie torów, które nie są na nasypie, a przyklejone bezpośrednio do deseczki, trawa została posadzona w sposób na młotek. Prosiłbym o wytknięcie mi wszystkich błędów jakie popełniłem oraz co mógłbym lepiej zrobić przy następnych dioramach.Pozdrawiam
 

Załączniki

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#2
Jak na pierwszy raz nie jest źle, ale...

1. Przy następnym szutrowaniu zwróć uwagę na to aby szuter nie leżał na podkładach i na stopie szyny. Nie wiem czy próbowałeś po szutrowaniu przejechać wagonem po tym torze ale obawiam się, że koła będą haczyć o szuter. Zobacz na zdjęcie z budowy mojej dioramy poniżej.
IMG_20210304_201951.jpg
Po wysypaniu szutru musisz przysiąść z pędzelkiem i mozolnie pousuwać szuter z niepożądanych miejsc. Trwa to długo i jest sprawdzianem cierpliwości :)

2. Co do trawy to rozważ chociaż zrobienie elektrosadzarki z muchołapki - efekt będzie lepszy od metody młotkowej. Zapoznaj się z wątkiem na temat elektrosadzarek: http://forum.modelarstwo.info/threads/elektrosadzarka.52776/.

3. Jeżeli chodzi o budynki to zwróć większą uwagę podczas klejenia na łączenia ścian bo w tej chwili widać tu niedoskonałości (choć nie wiem czy to nie wina produktu - to jest chyba lokomotywownia od Piko i jest ona daleka od doskonałości).

Ćwicz, podpatruj, eksperymentuj i będzie coraz lepiej :)
 
OP
OP
S

StarScream

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
#3
Co do szutru to za szybko zalałem go wikolem i nie zdążyłem go usunąć a wagony na szczęście nie haczą. Co do lokomotywowni to tak jest od Piko a niedoskonałości budynku to pewnie moja zasługa gdyż to dopiero druga rzecz w życiu którą skleiłem. Dziękuję bardzo za podpowiedzi :)
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#4
Modelarstwo ma to do siebie, że poprzeczkę można stawiać sobie wyżej i wyżej z każdym projektem. Natomiast kluczem wydaje się znalezienie punktu w którym Ty jesteś zadowolony (a jeśli robisz na wystawy/zamówienie to jeszcze klient/publiczność).

Twoja praca wygląda całkiem solidnie, a poniżej pomysły co można zrobić jeszcze lepiej w subiektywnej kolejności wysiłek/efekt:

1. Budynek zanurzyć w terenie czyli obsypać krawędzie piaskiem/glebą której użyłeś.
2. Wstaw szyby w okna (nie jestem pewien czy są). Można na przykład z przeźroczystego plastiku do jakiś smarowideł do kanapek, ale widziałem też
w sprzedaży w sklepach modelarskich dedykowane tworzywo do szyb. Czasem też szyby są dodawane w zestawach, ale nie zawsze!
3. Okna Moim zdaniem są wklejone na odwrót (sprawdź w instrukcji, rozważ czy da się to jeszcze poprawić).
4. Zróżnicować kolor trawy (to też jest jeszcze przede mną): mieszasz różne odcienie w woreczku, żeby trawa była bardziej zróżnicowana kolorystycznie gdy na nią patrzysz. Sypiesz taką pomieszaną i w rezultacie masz ciekawą kolorystykę bez agresywnych przejść.
5. Moim zdaniem budynek jest tylko patynowany, malowany nie był. Czy warto malować to temat rzeka, ale to też rzecz do wypróbowania (Najpierw Podkład, potem farba, da się pędzlami, aerograf nie jest konieczny).
6. Możesz rogi budynku zaszpachlować (chociaż tutaj to chyba nie trzeba).
7. Dorzuć krzaki (gotowe lub zrobione samemu), teren jest trochę płaski.
8. Zróżnicuj kolor cegieł (to taka rada na efekt Wow! bo pracy z tym sporo), malujesz różnymi odcieniami brązów i czerwieni pojedyncze cegły w budynku. 3-4 odcienie zrobią robotę.
9. Zróżnicuj wysokość powierzchni (przed sypaniem piasku daj styrodur, szpachlę albo i karton żeby zrobić małe górki i dołki, nawet płaski teren nigdy nie jest idealnie płaski).
9. Zbierz odkurzaczem resztki trawy z makiety (założ pończochę na rurę, żeby odzyskać trawę, daj minimalną moc, żeby nie wciągnęło się za dużo).

Eksperymentuj, twórz i baw się, oglądaj prace innych i czerp z nich insprację ;)
 

JamesBond

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Cześć. Ja dopiero chciałbym rozpocząć tą przygodę. Ale nie wiem od czego zacząć. Chciałbym zbudować pełną makietę jakiegoś miasteczka z kolejką. Przeglądam "cały internet" ale tego jest tyle że głowa puchnie... Czy wiecie gdzie jest jakiś opis, zestaw startowy, od czego zacząć, gdzie kupić, itd.??? Chciałbym H0, Piko.... Pomożecie?
 

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#6
Cześć. Ja dopiero chciałbym rozpocząć tą przygodę. Ale nie wiem od czego zacząć. Chciałbym zbudować pełną makietę jakiegoś miasteczka z kolejką. Przeglądam "cały internet" ale tego jest tyle że głowa puchnie... Czy wiecie gdzie jest jakiś opis, zestaw startowy, od czego zacząć, gdzie kupić, itd.??? Chciałbym H0, Piko.... Pomożecie?
Sam jestem początkujący, ale na pewno mogę doradzić jedno. Chcesz zacząć? Sklej samodzielnie jakiś mały i prosty budynek. Wtedy możesz iść dalej. Patrząc na prace kolegów, nie polecałbym zaczynać od budowy makiety, ale skupić się właśnie na mniejszych rzeczach. Wszak makieta składa się z setek jeśli nie tysięcy pojedynczych elementów. Już nie zaśmiecam wątku koledze @StarScream
 

Podobne wątki