• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Piaskowanie modeli w H0

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#1
Gnębi mnie jedna rzecz, czy da się wypiaskować model w skali H0 z zamontowanymi wszelkimi poręczami i detalami tak żeby ich nie uszkodzić? A jeśli tak to czy jest tu ktoś kto podjąłby się tego dzieła? Potrzebuję na chwilę obecną wypiaskować budę jednej EP09 i w niedługim czasie jeszcze jedną Epokę + SM31. Jeśli ktoś jest w stanie to bardzo proszę o pomoc.
Z góry dzięki.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#2
Piaskowanie Ci nie wiele da raczej. Posiadam piaskownice. Piaskowałem błotnik w "jeepie" i tak na prawdę trzeba było po tym użyć papieru ściernego. Powierzchnia nie była gładka.
W modelu efekt może być jeszcze gorszy gdyż mosiądz jest bardziej miękki niż stalowy błotnik. Barierki prawie na pewno by powyrywało. No chyba, że piaskownicą dentystyczną. Ale tamta raczej za słaba. Ale może ja nie umiem piaskować. Ciekawe co inni mają w tej kwestii do napisania
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#3
Jeśli do modeli H0 to już bardziej szkiełkowanie. Zamiast piasku występuje szklany pył,jest on bardziej subtelny względem piasku. Trzeba uważać z ciśnieniem, zbyt duże potrafi zniekształcić płaskie powierzchnie blaszane o grubościach nawet 0,3mm. Paradoksalnie metalowe detale typu poręcze, instalacje z drutu np. na kotle parowozu znoszą dosyć dobrze szkiełkowanie. Gorzej jest z większymi płaskimi powierzchniami, które stwarzają większą barierę dla wypadającego pyłu. Wtedy może dojść do odkształcenia blachy. Wiem,że na rynku są modelarskie urządzenia do piaskowania, ale nie mam z nimi doświadczenia.
 

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#5
Kwarc czy korund, to kwestia doboru. Na pewno piaskowanie modelu w jakiejkolwiek skali to nie piaskowanie zderzaka w automobilu. Ten film wyżej to jakaś bzdura domorosłego numizmaty. Widać po tych monetach, że pancio się bawi. Aerograf może jest dobry w tym wypadku...nie wiem... Na pewno w pracowni pełno piasku na suficie
 

rurka

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
#6
Ja czymś takim wypiaskowałem swoje wagoniki i inne pierdółki , kolor na taką powierzchnie bez podkładu. Piaskowałem piaskiem 50 mikronów. Ale w prowizorce kabiny z akwarium.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#8
Ja również zaopatrzyłbym się w jakiś sprzęt do piaskowania. Czy ten aerograf z linku powyżej da oczekiwane rezultaty na modelach z blachy mosiężnej?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#10
Ponieważ ostatnio ostro zabrałem się za lutowanie blaszek, wychodzi mi to coraz lepiej i nie ma oznak zniechęcenia urodziło się pytanie.
Czy taki pistolet da się ''napędzić'' kompresorem do aerografu?
https://exito.sklep.pl/pl/p/ADLER-AD-7778-Mini-pistolet-do-piaskowania/6101
Co z odzyskiem piasku?
Uwaga- wymyśliłem sobie małą komorę do umieszczania modeli, więc nic nie powinno latać w pomieszczeniu.
 

brovarek

Użytkownik
Reakcje
24 1 0
#11
Ponieważ ostatnio ostro zabrałem się za lutowanie blaszek, wychodzi mi to coraz lepiej i nie ma oznak zniechęcenia urodziło się pytanie.
Czy taki pistolet da się ''napędzić'' kompresorem do aerografu?
https://exito.sklep.pl/pl/p/ADLER-AD-7778-Mini-pistolet-do-piaskowania/6101
Co z odzyskiem piasku?
Uwaga- wymyśliłem sobie małą komorę do umieszczania modeli, więc nic nie powinno latać w pomieszczeniu.
Próbowałem z takim najmniejszym do aerografu, nie było szans, używam zwykłego z marketu z 10l butlą, najlepsze efekty uzyskuje się przy ciśnieniu ok 4 barów. Jak na razie nic się nie zginało, piaskuję blaszki 0,2 NS lub 0,3 Mosiężne.
W razie konieczności korzystam ze stomatologicznej , jest bardziej wydajna. Ta z Exito ze zwykłą cyną daje sobie spokojnie radę.
Piasek możesz odzyskać, ale warto to robić w jakiejkolwiek komorze, ja korzystam z reklamówki :)
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#12
Ponieważ ostatnio ostro zabrałem się za lutowanie blaszek, wychodzi mi to coraz lepiej i nie ma oznak zniechęcenia urodziło się pytanie.
Czy taki pistolet da się ''napędzić'' kompresorem do aerografu?
https://exito.sklep.pl/pl/p/ADLER-AD-7778-Mini-pistolet-do-piaskowania/6101
Co z odzyskiem piasku?
Uwaga- wymyśliłem sobie małą komorę do umieszczania modeli, więc nic nie powinno latać w pomieszczeniu.
Piaskowaniem zajmuję się w swoim laboratorium codziennie. Używam dwóch piaskarek z czterema dyszami do piasku i jedną do kulek szklanych. Do modeli polecam piaskarki piórowe, do mosiądzu i podobnych stopów myślę, że piasek 110 i ciś maks 2 bar, albo kulki szklane. Wielokrotnie piaskowałem modele, piaskarki piórowe zwykle mają otwarte obiegi i piasek jest wciągany w filtr i do wyciągu, ale to nie jest drogie. Koszt piasku jest marginalny, gorzej z brudem :/
Co do komory, to nic nie da. MUSI być podpięty chociaż odkurzacz. Nie wyobrażam sobie pracy piaskarką bez wyciągu!
 

Podobne wątki